Każdy z nas chce, by świeżo uprane ubrania były czyste i pachnące. Co zatem robić w sytuacji, kiedy pranie po wyjęciu z pralki zamiast aromatu świeżości wydziela nieprzyjemny zapach stęchlizny? Jaka jest tego przyczyna i jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy skuteczne sposoby na walkę z tym uciążliwym zjawiskiem!

Kobieta w białej bluzce w pionowe, grafitowe paski trzyma w rękach biały kosz z praniem.

Co może powodować nieprzyjemny zapach prania?

Wbrew pozorom nieprzyjemny zapach z pralki to problem, z którym boryka się wielu z nas. Istnieje szereg czynników, które mogą odpowiadać za wydobywanie się z pralki nieprzyjemnej woni. Wśród najczęściej wymienianych są:

  • Stosowanie zbyt dużej ilości detergentu – używanie sporej ilości proszku, żelu do prania czy płynu do płukania może powodować ich osadzanie się w różnych zakamarkach pralki, w tym przede wszystkim w uszczelkach, wężach czy na filtrze pralki. Z czasem ulegają one rozkładowi, co prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, mogą osadzać się również na ubraniach, wskutek czego po wyjęciu z pralki pranie nie będzie wystarczająco czyste.
  • Wilgoć – jeżeli pranie po skończonym cyklu pozostaje przez dłuższy czas w zamkniętej pralce, pod wpływem wilgoci dochodzi w jej wnętrzu do rozwoju bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach stęchlizny wyczuwalny zarówno na ubraniach, jak i wewnątrz pralki. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy po wyjęciu prania od razu zamykamy pralkę, zatrzymując w jej wnętrzu również pozostałą po praniu wilgoć.
  • Osadzanie się brudu na uszczelce drzwi lub filtrze – to właśnie uszczelka wokół drzwi pralki i filtr są miejscami, gdzie najczęściej gromadzą się resztki zanieczyszczeń z prania i woda. Jeżeli nie będziemy ich regularnie czyścić, dojdzie tam do rozwoju bakterii i pleśni, co jak już wspomnieliśmy, jest źródłem nieprzyjemnych zapachów.
  • Pranie w zbyt niskiej temperaturze – pranie w niskich temperaturach, choć z pewnością wydaje się ekonomicznym rozwiązaniem, nie zawsze jest skuteczne. Wiele detergentów w zbyt chłodnej wodzie nie rozpuszcza się całkowicie, osadzając się w zakamarkach pralki i pozostawiając ubrania nie do końca czyste. Podobny efekt może dawać stosowanie jedynie krótkich cykli prania czy umieszczanie w bębnie jednorazowo zbyt dużego wsadu.

 Na blacie leżą poskładane, biało-zielone ręczniki. Obok słoik z sodą oczyszczoną, brązowe buteleczki z olejkami eterycznymi, połówki cytryn i limonek i drewniane klamerki.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach prania

Skoro już wiemy, co może być powodem nieprzyjemnego zapachu prania po jego wyjęciu z pralki, pora sprawdzić, jak można go wyeliminować.

1. Najprostszym, a zarazem jednym z bardziej skutecznych sposobów na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu prania jest wyjmowanie go z pralki od razu po zakończonym cyklu. Pamiętaj, by koniecznie zostawić pralkę otwartą do czasu, aż całkowicie wyschnie!

2. Jednym z najskuteczniejszych środków pomocnych w walce z nieprzyjemnym zapachem z pralki jest nic innego jak dobrze nam znany ocet. Wystarczy raz na jakiś czas wlać do bębna 1–2 szklanki białego octu i puścić pusty cykl prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. W ten sposób nie tylko zneutralizujesz nieprzyjemny zapach, ale również usuniesz z wnętrza pralki zalegający kamień, pleśń i resztki detergentów.

3. Jeżeli nie jesteś w stanie znieść aromatu octu, możesz zastosować podobny zabieg z wykorzystaniem sody oczyszczonej, wymieszanej z sokiem z cytryny lub limonki. Do bębna wystarczy dodać około ½ szklanki takiej mikstury i również uruchomić cykl prania w wysokiej temperaturze. Soda oczyszczona doskonale neutralizuje zapachy i usuwa zanieczyszczenia, a sok z cytryny wykazuje działanie antybakteryjne.

4. Jeszcze innym sposobem na usunięcie brzydkiego zapachu z pralki jest zastosowanie tabletek do zmywarki. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przed uruchomieniem pustego cyklu prania w wysokiej temperaturze umieść w bębnie pralki 2–3 tabletki do zmywarki.

5. Jeżeli wspomniane wyżej sposoby nie wyeliminowały do końca nieprzyjemnego zapachu z pralki, koniecznie sprawdź, w jakim stanie jest szufladka na detergenty. Tam również mogą rozwijać się bakterie i pleśń, które będą generować nieprzyjemną woń. Wyczyść szufladkę dokładnie, najlepiej wykorzystując do tego niewielką szczoteczkę.

Czysty, wykonany ze stali nierdzewnej, bęben pralki.

Gotowe środki i odświeżacze do pralki

Jeżeli wolisz wygodniejsze, gotowe rozwiązania od przygotowywania domowych mikstur, na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z pralki, takie jak:

  • Specjalne detergenty do czyszczenia pralki – w zależności od produktu wlewa się je do bębna lub szufladki na detergenty, a następnie włącza pusty cykl prania w wysokiej temperaturze. Zwykle zawierają one mieszaninę środków powierzchniowo czynnych, a także takie dodatki, jak kwas cytrynowy czy kwas sulfaminowy. Przed uruchomieniem cyklu można nimi wyczyścić również uszczelki i szufladę na detergenty. Regularne stosowanie tego typu preparatów zapobiega odkładaniu się we wnętrzu pralki kamienia czy detergentów oraz rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą być odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.
  • Preparaty przeciw pleśni – jeżeli jesteś pewien, że źródłem nieprzyjemnego zapachu z pralki w Twoim przypadku jest pleśń, możesz zastosować specjalne preparaty do czyszczenia tego typu urządzeń, zapobiegające jej rozwojowi. Warto wyczyścić nimi nie tylko bęben, ale i komorę na detergenty, uszczelki oraz filtr pralki, a w miarę możliwości również węże.
  • Odświeżacze do pralki – tego typu produkty dodaje się zwykle do każdego prania. Mają one formę kapsułek lub granulek, a ich celem jest neutralizacja zapachów, tak by pranie wyjęte z pralki zachwycało świeżością.

Nieprzyjemny zapach prania – jak mu zapobiec?

Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu prania jest nic innego jak odpowiednie korzystanie z pralki i jej regularna konserwacja, również przy pomocy środków zapobiegających odkładaniu się kamienia i innych zanieczyszczeń. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

1. Wyjmuj pranie zaraz po skończeniu cyklu.
2. Pozostaw bęben pralki i szufladę na detergenty otwarte aż do czasu ich całkowitego wyschnięcia.
3. Stosuj odpowiednią ilość detergentów do prania.
4. Unikaj przeładowania pralki.
5. Regularnie czyść wnętrze pralki: uszczelki wokół drzwi, szufladę na detergenty oraz filtr. Możesz do tego używać profesjonalnych środków czyszczących lub domowych rozwiązań, takich jak ocet biały czy soda oczyszczona.
6. Raz w miesiącu puszczaj pusty cykl prania w wysokiej temperaturze (90 stopni Celsjusza).
7. Dodawaj sodę oczyszczoną do prania – dodatek niewielkiej ilości sody oczyszczonej do każdego prania sprawi, że ubrania będą dokładnie wyprane, a wnętrze pralki dłużej zachowa czystość.

Jak widzisz, nieprzyjemny zapach prania to problem, z którym wbrew pozorom można skutecznie walczyć, a kluczem do sukcesu jest regularne czyszczenie sprzętu i szybkie suszenie ubrań po skończonym praniu. Pamiętaj o tym, by cieszyć się czystymi, pięknie pachnącymi ubraniami każdego dnia!