Dobry plan to podstawa

Za wieloma sukcesami stoją właśnie dopracowane plany działania – przemyślany harmonogram i odpowiednie podejście do porządków pozwolą zaoszczędzić wiele czasu. Zamiast działać spontanicznie, a być może również nieco chaotycznie, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • Jakie prace porządkowe musisz wykonać? Przyjrzyj się zabałaganionej przestrzeni i oceń, czy wystarczy pochować przypadkowe przedmioty i sięgnąć po odkurzacz, czy może raczej konieczne będzie również mycie okien, podłogi i wycieranie kurzu.
  • Czy posiadasz niezbędne sprzęty i akcesoria do ich wykonania? Brudny dywan, odciski palców na szybach okiennych, a może nawet poplamiona tapicerka na meblach wypoczynkowych – każdy rodzaj zabrudzenia wymaga zastosowania konkretnych detergentów i sprzętów. Do skutecznego odkurzania we wszelkich zakamarkach przyda Ci się odkurzacz pionowy Bosch, ale do plam na dywanie konieczny będzie również specjalny preparat do czyszczenia dywanów. Jeśli przed Tobą rozciąga się wizja nietypowych prac porządkowych, być może konieczne będzie uzupełnienie sprzętów i akcesoriów do sprzątania.
  • Jaka kolejność prac będzie optymalna? W zależności od tego, czy uporządkowania wymaga całe mieszkanie lub dom, czy tylko jedno z pomieszczeń, można zastosować zupełnie inną kolejność. Zazwyczaj sprzątanie przeprowadza się od góry do dołu – lepiej bowiem najpierw umyć okna i przetrzeć klosze lamp, a dopiero potem odkurzyć, niż odwrotnie. Podłogą należy więc zająć się dopiero na końcu, a wcześniej poświęcić czas na czyszczenie mebli i okien.

Jeżeli czekają Cię generalne porządki całego lokum, podziel prace na dwa lub więcej dni. Pomoże Ci to w optymalnym rozłożeniu sił. Jeśli mieszkasz z innymi osobami, prace warto zaplanować wspólnie i rozdzielić poszczególne etapy pomiędzy wszystkich domowników, uwzględniając ich siły i możliwości. W niektórych domach dobrze sprawdzają się tygodniowe harmonogramy sprzątania, w których uwzględniane są obowiązki dla każdego z domowników – pamiętaj o tym, że w porządkach mogą uczestniczyć nawet dzieci. Zbieranie zabawek czy odkładanie butów na miejsce to zadania, którym sprostają nawet najmłodsi.

Zadbaj o organizację

Wrażenie uporządkowanej i harmonijnej przestrzeni, w której każda rzecz jest na swoim miejscu, można osiągnąć poprzez odpowiednią organizację. Każdy przedmiot powinien mieć wyznaczoną konkretną przestrzeń, w której będzie łatwy do odnalezienia. Należy unikać odkładania rzeczy w przypadkowe miejsca, bo właśnie w ten sposób powstaje efekt nieustannego bałaganu. Jeśli mieszkasz wspólnie z innymi osobami, warto ustalić optymalne miejsce dla przedmiotów użytkowanych przez wszystkich – na przykład to, gdzie będzie przechowywany mop, odkurzacz czy też zapasowe ręczniki łazienkowe.

Aby łatwo zapanować nad wieloma przedmiotami, które zwykle gromadzi się w domu, można zainwestować w pojemniki do przechowywania i innego rodzaju elementy wyposażenia szafek w kuchni, łazience czy też w sypialni i przedpokoju.

  • W kuchni używaj pojemników na produkty sypkie.
  • W łazience zastosuj pojemniki do przechowywania kosmetyków – każdy z domowników może mieć własny, co ułatwi organizację i pomoże uniknąć wrażenia zabałaganionej przestrzeni.
  • W przedpokoju i sypialni stosuj pojemniki do przechowywania ubrań sezonowych i zapasowej pościeli. Masz mało miejsca w szafach? Sięgnij po worki próżniowe! Możesz umieścić w nich sezonową odzież, kołdry, poduszki i wiele innych tekstyliów. Po usunięciu powietrza za pomocą odkurzacza pakunki będą zajmowały o wiele mniej miejsca.

Przy okazji reorganizacji posiadanych przedmiotów zastanów się, czy wszystkie są rzeczywiście potrzebne. Ubrania, których nie nosisz od wielu sezonów, lub książki z czasów szkolnych, do których nikt nie zagląda – takie przedmioty zajmują miejsce, które można przeznaczyć na wygodniejsze przechowywanie tych faktycznie używanych rzeczy. Nie musisz ich wyrzucać – zorganizuj wyprzedaż garażową, wystaw ofertę na portalu lokalnym lub przekaż potrzebującym. Przy selekcji przedmiotów do ewentualnej odsprzedaży lub do bezpłatnego przekazania weź pod uwagę ich stan. Rzeczy bardzo zniszczone, brudne, podarte lub zepsute wyrzuć – nikomu raczej nie przydadzą się dziurawe buty lub książka bez okładki, w której brakuje połowy kartek.

Nie odkładaj porządków na później

Systematyka jest kluczowa nie tylko w nauce, ale również w porządkach. Aby na co dzień mieć względnie uporządkowany dom:

  • Odkładaj przedmioty na właściwe miejsce. Dzięki temu unikniesz sporej części codziennego bałaganu.
  • Porządkuj kuchnię od razu po posiłku. Umycie kilku talerzy zajmuje chwilę, a uprzątnięcie sterty naczyń z całego dnia to dużo bardziej czasochłonne i zniechęcające zadanie.
  • Regularnie opróżniaj kosze na śmieci. Dzięki temu w ich pobliżu nie będą kręciły się muszki owocówki, a ponadto zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia szafek od przepełnionych koszy na odpadki.
  • Po powrocie do domu odkładaj buty i kurtkę na miejsce, usuwaj zabrudzenia z podłogi, jeśli jakieś powstały.

Masz wolną chwilę? Wykorzystaj ją na szybkie ogarnięcie przestrzeni. Gdy czekasz, aż zagotuje się woda na makaron, możesz przetrzeć stół lub kuchenny blat. W oczekiwaniu na upieczenie pizzy możesz wyjąć naczynia ze zmywarki lub powycierać te umyte ręcznie. Taka wielozadaniowość i wykorzystywanie wolnych chwil na porządkowanie małych przestrzeni to jeden z sekretów czystego domu nie tylko tuż po generalnym sprzątaniu, ale na co dzień!

Zadbaj o czystość akcesoriów do sprzątania

Wycieranie kurzu brudną szmatką lub odkurzanie odkurzaczem o przepełnionym zbiorniku to działania, które nie mają sensu. Nie tylko nie osiągniesz spodziewanego efektu, ale możesz wręcz dodatkowo zabrudzić czyszczone powierzchnie lub ich otoczenie. Oprócz tego brudne akcesoria do sprzątania są siedliskiem bakterii, a często również pleśni i grzybów.

Sekret uporządkowanego domu to nie tylko odpowiednia organizacja i regularne porządki, ale też utrzymywanie ładu w akcesoriach, sprzętach i środkach do sprzątania. Najlepsze efekty uzyskasz, czyszcząc je po każdym użyciu. Po co przechowywać kurz w pojemniku odkurzacza, skoro można go usunąć? Jaki jest sens używania szczotek lub gąbek do czyszczenia, które są już silnie zabrudzone? Spróbuj uporządkować wszystkie te sprzęty i akcesoria oraz czyścić je po każdym użyciu. Gdy będą Ci znowu potrzebne, będziesz mieć pewność, że są czyste i gotowe do użycia.

Po każdym sprzątaniu:

  • Wypierz użyte gąbki, ścierki i końcówki do mopa. Zawilgocone i brudne są siedliskiem bakterii. Możesz wyprać je ręcznie lub wrzucić do pralki – ważne, by nie zwlekać z tym działaniem i nie dopuścić do sytuacji, w której mokre i brudne szmatki leżą wiele dni na podłodze lub w wiaderku, gdzie zaczynają brzydko pachnieć.
  • Opróżnij pojemnik na kurz w odkurzaczu, o ile posiadasz model bez worka. W przypadku odkurzacza z workiem sprawdzaj stopień jego napełnienia regularnie i wymieniaj, gdy tylko będzie w większości wypełniony. Odkurzanie sprzętem o przepełnionym zbiorniku lub worku może być mniej skuteczne, a przy tym z urządzenia może wydobywać się nieprzyjemna woń zleżałego kurzu.
  • Jeśli korzystasz z mopa z funkcją spryskiwania lub parowego, usuwaj z niego resztki wody. To ważne, gdyż pozostawiona woda z ewentualnymi detergentami może nawet zatkać dysze urządzenia.
  • Po praniu zostaw otwarte drzwiczki pralki, wytrzyj jej kołnierz oraz skontroluj stan filtra. W razie potrzeby wyjmij i przepłucz szufladkę na detergenty.
  • Po użyciu suszarki do ubrań pozostaw urządzenie otwarte na jakiś czas. Skontroluj stan filtra, by uniknąć gromadzących się w suszarce zabrudzeń, które mogłyby generować nieprzyjemny zapach.

Dom, w którym jest czysto na co dzień, to nie mrzonki, ale efekt możliwy do osiągnięcia, jeśli zastosujesz się do powyższych porad. W porządkowaniu każdej przestrzeni pomogą Ci również urządzenia marki Bosch.