Zmywarka pozwala szybko i sprawnie zadbać o czyste naczynia, jednocześnie oszczędzając nie tylko nasz czas, ale również wodę. Decydując się na zakup tego urządzenia, nie zawsze musisz korzystać z pomocy fachowca – z naszymi wskazówkami bez problemu podłączysz je sam. Montaż zmywarki wolnostojącej i instalacja takiej do zabudowy wbrew pozorom niewiele się od siebie różnią. Zobacz, jakie to proste!

O czym pamiętać przed podłączeniem zmywarki?
Kupiłeś zmywarkę i zastanawiasz się, czy możesz podłączyć ją samodzielnie? Odpowiedź brzmi: tak! W przeciwieństwie do płyty indukcyjnej czy kuchenki gazowej montaż zmywarki nie wymaga specjalistycznych uprawnień i może być przeprowadzony samodzielnie, bez obaw, że z tego powodu utracimy gwarancję producenta. Samodzielna instalacja jest możliwa zarówno w przypadku zmywarek wolnostojących, jak i tych do zabudowy (tutaj będzie do wykonania jeden dodatkowy krok – zamocowanie frontu meblowego). Dzięki temu nie tylko możesz przystąpić do montażu od razu po zakupie, ale również zaoszczędzisz dodatkowe pieniądze, które musiałbyś zapłacić fachowcowi.
Od czego zacząć pracę? Oczywiście od dokładnego zapoznania się z instrukcją dołączoną do zakupionego urządzenia. Niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy zestawu zostały dostarczone, a także czy zakupiona zmywarka nie uległa w trakcie transportu jakiemuś uszkodzeniu. Jeżeli tylko coś takiego zauważysz – koniecznie od razu reklamuj towar!
Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór i przygotowanie miejsca do montażu zmywarki. Powinno ono znajdować się blisko źródła prądu oraz przyłącza wody – doskonałym umiejscowieniem jest sąsiedztwo zlewu, gdzie znajdziemy zarówno wygodny dostęp do zaworu doprowadzającego wodę (koniecznie sprawdź, czy woda doprowadzana do Twojego modelu zmywarki powinna być zimna, czy ciepła!), jak i odpływu. Co więcej, taka lokalizacja pozwoli uniknąć przenoszenia brudnych naczyń na duże odległości. Jakie miejsca z kolei nie są odpowiednie dla zmywarki? Nie zaleca się montażu zmywarki w pobliżu sprzętów emitujących duże ilości ciepła, takich jak piekarnik, płyta grzewcza czy grzejnik.
Co będzie nam potrzebne do prawidłowej instalacji zmywarki? Oprócz narzędzi takich jak śrubokręt czy klucz francuski przydadzą się:
- trójdrogowy zawór czerpalny 1” lub 3/4”,
- przedłużka 1”,
- element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem,
- uszczelki,
- węże z nakrętką o odpowiedniej średnicy, jeżeli te dołączone do zmywarki są za krótkie do przeprowadzenia montażu,
- poziomica,
- wkrętarka.

Jak podłączyć zmywarkę do sieci wodno-kanalizacyjnej?
1. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie zakręć główny zawór wody (unikniesz przypadkowego zalania kuchni).
2. Doprowadź wodę do zmywarki. Najprościej użyć do tego przyłącza wody pod zlewozmywakiem. Wiele sprzedawanych obecnie baterii kuchennych ma zintegrowane przyłącze do zmywarki, jeżeli jednak Twoja bateria nie jest w nie zaopatrzona – konieczny jest jej demontaż i wstawienie wspomnianego wcześniej trójdrogowego zaworu czerpalnego (tzw. trójnik), do którego następnie podłączamy wąż doprowadzający wodę do zmywarki. W przypadku gdy dysponujesz specjalnym, osobnym przyłączem wody dla zmywarki – połącz je bezpośrednio z wężem doprowadzającym wodę. WAŻNE! Pamiętaj o odpowiednim uszczelnieniu połączeń z zastosowaniem dopasowanych uszczelek!
3. Podłącz zmywarkę do kanalizacji. Jeżeli nie masz przygotowanego osobnego przyłącza kanalizacyjnego dla zmywarki – możesz połączyć ją z syfonem zlewozmywakowym. Wystarczy, że wybierzesz taki, który ma dodatkowe odgałęzienie boczne i do niego zamontujesz odpływ zmywarki. By upewnić się, że wąż został prawidłowo zamocowany i nie ulegnie poluzowaniu, możesz zastosować tzw. cybant. Pamiętaj, że dla prawidłowej pracy zmywarki ważne jest, by odgałęzienie to znajdowało się 30–100 cm nad ziemią.
4. Sprawdź poprawność instalacji, odkręcając zawór główny wody, by upewnić się, że nie doszło nigdzie do przecieku.
Jak podłączyć zmywarkę do prądu?
Praktycznie każda dostępna na rynku zmywarka pracuje obecnie na napięciu znamionowym 230 V i wyposażona jest w standardowy przewód z wtyczką. Dzięki temu podłączenie zmywarki do prądu jest dziecinnie proste. Wystarczy do tego gniazdko elektryczne z uziemieniem, znajdujące się w niedalekiej odległości od zmywarki, jednak minimum 60 cm od źródła poboru wody. To bardzo ważne, ponieważ podłączenie prądu do zmywarki powinno być bezpośrednie i wodoszczelne. Zdecydowanie odradzamy stosowanie przedłużaczy – w razie awarii mogą one ulec zalaniu i spowodować zwarcie. Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto wybrać gniazdko, do którego w razie potrzeby będziemy mieli łatwy dostęp.
Jak zamontować front w zmywarce do zabudowy?
Jeżeli zdecydowałeś się na zmywarkę do zabudowy, ostatnim krokiem montażu będzie wyregulowanie nóżek zmywarki i przymocowanie do niej frontu szafki. Te czynności najlepiej wykonywać dopiero po testowym uruchomieniu urządzenia, kiedy mamy pewność, że wszystkie wcześniejsze kroki instalacyjne zostały wykonane prawidłowo.
W większości przypadków producenci zmywarek do zabudowy dołączają do nich specjalne szablony, które pozwalają na szybkie i dokładne dopasowanie drzwiczek. Taki szablon należy przykleić do wybranego przez nas frontu, a następnie w zaznaczonych punktach przykręcić wsporniki, które pozwolą połączyć front szafki z drzwiczkami zmywarki. Jeżeli sprzęt ma być dopasowany do istniejącej już zabudowy meblowej, a posiadany front jest niewystarczająco wysoki – możesz wybrać zmywarkę do zabudowy z odsłoniętym panelem sterującym.
Należy pamiętać również o przykręceniu zmywarki do bocznych ścianek zabudowy meblowej i blatu oraz sprawdzeniu, czy uchylone drzwiczki nie opadają. Jeżeli tak się dzieje – konieczna jest regulacja napięcia sprężyn znajdujących się przy zawiasach.
Jak widzisz, samodzielny montaż zmywarki nie wymaga specjalnych umiejętności ani narzędzi, a jedynie nieco chęci i wolnego czasu!