Alergia to schorzenie powszechne, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. By ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, warto wybrać pralkę, która pozwoli eliminować alergeny z odzieży.
Jakie alergeny mogą osiadać na ubraniach?
Pralka dla alergika jest potrzebna dlatego, że na odzieży może osadzać się wiele alergenów, zarówno tych, które są przynoszone z zewnątrz, jak i znajdujących się w pomieszczeniach. Na ubraniach gromadzą się nie tylko w wyniku kontaktu bezpośredniego, ale też osiadają na różnych powierzchniach i stamtąd przedostają się na elementy ubioru.
Do alergenów najpowszechniej występujących na tekstyliach zalicza się:
- kurz, czyli pył powstający z naskórka czy drobinek piasku – duża jego ilość przedostaje się przez otwarte okna oraz drzwi;
- sierść zwierząt domowych, czyli psów i kotów;
- roztocza kurzu domowego – zwykle rozwijają się w materacach i pościeli; najlepiej czują się w temperaturze 20–25°C i przy sporej wilgotności, rzędu 60–80%, dlatego częściej występują latem niż zimą; rozpoczęcie sezonu grzewczego powoduje, że roztocza się rozpadają, stąd także wówczas mogą pojawić się niekorzystne objawy u chorego;
- pleśń, która pojawia się na ścianach czy suficie, gdy w domu lub mieszkaniu występuje nieprawidłowa wentylacja.
Silnymi alergenami są również pyłki roślin. Sezon pylenia w Polsce trwa długo, zwykle od przełomu lutego i marca do września lub nawet października. Schorzenia układu oddechowego czy dolegliwości skórne mogą być powodowane na przykład przez często spotykane w przydomowych ogródkach i na trawnikach rośliny z rodziny astrowatych, w tym:
- słonecznik;
- stokrotkę;
- nagietek;
- rumianek.
Wśród alergenów znajdują się również drzewa i krzewy (leszczyna, olcha), a nawet chwasty, jak bylica pospolita. W zasadzie każdy człowiek jest na nie narażony i trudno ich uniknąć, a dolegliwości spotykające alergików mogą być bardzo dokuczliwe.
Uczulenie mogą wywołać także materiały użyte do produkcji ubrań, jak formaldehyd czy nikiel (stosuje się go do wytwarzania guzików, zamków oraz sprzączek). Niektórym osobom szkodzą ponadto barwniki oraz niektóre kosmetyki, perfumy i detergenty.
Dlaczego odpowiednie pranie jest tak istotne dla alergika?
Jeśli w twoim domu mieszka alergik i nie zadbasz o odpowiednią ochronę ubrań, może dojść do pojawienia się wielu niepożądanych, a nawet niebezpiecznych objawów. Dotyczy to między innymi:
- podrażnień skóry, jak pieczenie, swędzenie i obrzęki;
- chronicznego kataru – ciągłe wydzielanie się jego dużej ilości może być kłopotliwe i stresujące w wielu sytuacjach, na przykład podczas wykonywania obowiązków zawodowych czy spotkań towarzyskich;
- zaburzeń węchu i kichania;
- zaczerwienienia spojówek oraz łzawienia;
- silnych bólów głowy.
Nieleczona alergia może wywołać przewlekły stan zapalny, na przykład błony śluzowej jelita cienkiego bądź zatok, a także anginę lub grypę. Nierzadko prowadzi również do astmy.
Tekstylia to doskonałe miejsce do rozwoju różnych drobnoustrojów oraz roztoczy. Nawet krótkotrwała obecność tych alergenów może być bardzo dokuczliwa dla uczulonej osoby, dlatego trzeba zadbać o ich szybką i skuteczną eliminację. Pomoże w tym pralka dla alergika. Należy ponadto zadbać o zachowanie pewnych zasad podczas czyszczenia odzieży.
Jak prać tekstylia przy alergii?
Jeśli w twoim domu przebywa alergik, ubrania warto prać w temperaturze minimum 60°C, dzięki czemu znikną wszelkie alergeny. Dotyczy to nie tylko elementów ubioru, ale również wszystkich materiałów, z którymi chory ma bezpośredni kontakt. Chodzi przykładowo o pościel i poduszki, koce, zasłony oraz dywany.
Pranie w wysokiej temperaturze może jednak uszkodzić włókna i doprowadzić do zniszczenia materiału. Jeśli masz do czynienia z delikatnymi tkaninami, zastosuj środki o działaniu dezynfekującym, które są skuteczne w niższych temperaturach.
Zadbaj o to, aby podczas prania:
- unikać zbyt wysokich temperatur, rzędu 90–95°C, gdyż może to spowodować aktywację niektórych alergenów pozostałych na ubraniach – skutkiem może być też uszkodzenie odzieży;
- skorzystać z opcji dodatkowego płukania, dzięki czemu usuniesz pozostałości detergentów i zapachy, które mogą spowodować alergię – efektem jest również zachowanie miękkości i delikatności tkanin.
Stosuj hipoalergiczne środki, najlepiej z ekologicznym składem, bez fosforanów i substancji zapachowych. Pamiętaj, że popularne proszki do prania zawierają nawet 300 takich substancji, spośród których aż 100 jest alergennych. Zamiast nich dobrą propozycją są na przykład orzechy piorące zawierające saponiny, które chronią ubrania przed bakteriami i są łagodne dla skóry. Inny pomysł to kule piorące z bioceramicznym wkładem albo odwar z korzeni mydlnicy.
W przypadku dziecka z alergią wybierz specjalne proszki, które mają łagodne kompozycje zapachowe i są pozbawione silnych substancji chemicznych. Pamiętaj, aby unikać częstego prania, jeśli nie jest ono konieczne. Sprawi to, że ubrania będą mniej narażone na alergeny znajdujące się w detergentach.
Programy i innowacyjne rozwiązania dla alergików w pralkach Bosch
Świetnym sposobem na uniknięcie dokuczliwych schorzeń związanych z alergenami jest wysokiej jakości pralka dla alergika Bosch. Zastosowano w niej:
- technologię ActiveOxygen – aktywny tlen eliminuje aż do 99,99% bakterii i zarazków znajdujących się na odzieży nawet podczas prania w niskiej temperaturze;
- program AntyAlergia bądź Higiena Plus – nie tylko zapewnia dokładne płukanie tekstyliów, ale również jest wyjątkowo delikatny dla tkanin.
Pralki dla alergików Bosch skutecznie usuną wszelkie alergeny oraz zanieczyszczenia, gdyż są bardzo wydajne i funkcjonalne. System AntiStain dostosowuje cykl prania do rodzaju plam, dzięki czemu szybko pozbędziesz się zabrudzeń z trawy czy tłuszczu, które mogą zawierać alergeny. Urządzenia wyposażono również w ergonomiczny panel sterowania. Duży wyświetlacz LCD pozwoli ci szybko zaprogramować niezbędne ustawienia, w tym pod kątem szybkości obrotów wirowania, a także sprawdzić, jaka jest rekomendowana waga załadunku oraz ile czasu pozostało do zakończenia cyklu.
Pralka dla alergika Bosch jest ponadto energooszczędna. Decyduje o tym:
- niezawodny i cichy silnik EcoSilence Drive z napędem bezszczotkowym, w przypadku którego producent przewidział aż 10 lat gwarancji;
- technologia ActiveWater Plus, dzięki której sprzęt automatycznie dobiera ilość wody do załadunku – możesz oszczędzić nawet 50% wody, gdy robisz małe pranie;
- opcja dołożenia prania – w wielu sytuacjach spowoduje, że nie trzeba będzie uruchamiać kolejnego cyklu.
Aby zapewnić pełen komfort alergikom, warto postawić również na suszarkę bębnową Bosch. Dzięki niej nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia pozostaną na filtrze, a nie na ubraniach. Jest to ważne dlatego, że po praniu pyłki mogą wydostać się z suszących się tkanin i rozprzestrzenić się po pomieszczeniach, wywołując alergię.
Suszarki bębnowe Bosch zatrzymają wszystkie drobinki i usuną je razem z wodą. Dużym atutem urządzeń jest to, że nie trzeba:
- czyścić filtra po zakończeniu każdego programu – dzięki systemowi AutoClean zanieczyszczenia i kłaczki są gromadzone w specjalnej szufladzie, którą wystarczy opróżnić jedynie 8–10 razy w roku lub po 20 cyklach;
- tracić czasu na wybór programu – funkcja SmartDry dopasuje odpowiedni program, łącząc się poprzez sieć Wi-Fi z pralką Bosch.
Jeśli zależy ci na tym, aby stworzyć przyjazne środowisko dla alergika, zachowaj odpowiednie zasady podczas czyszczenia odzieży oraz kup odpowiedni sprzęt. Najlepiej sprawdzi się pralka oraz suszarka Bosch, które mają specjalnie stworzone dla alergików technologie i programy, niewymagające prania w wysokiej temperaturze. Stosuj hipoalergiczne, naturalne środki, na przykład orzechy piorące czy kule z bioceramicznym wkładem. Takie zabiegi pozwolą ci skutecznie pozbyć się alergenów z odzieży.
Źródła:
1. https://hellosmart.pl/poradniki/artykul/jak-prac-rzeczy-alergika
2. https://gemini.pl/poradnik/dziecko/jak-prac-i-bezpiecznie-dezynfekowac-ubrania-alergikow-i-malych-dzieci/
3. https://kozackadrogeria.pl/blog/wpis/jak-bezpiecznie-prac-ubrania-dla-alergika.html
4. https://hipoalergiczni.pl/alergia-z-szafy/
5. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,roztocza---gdzie-jest-ich-najwiecej-i-jak-sie-ich-pozbyc-,artykul,55373405.html
6. https://www.stadler-form.pl/blog/wpis/uwaga-alergicy-pylki-unosza-sie-w-powietrzu.html
7. https://strefaalergii.pl/abc-alergii/alergia-na-rosliny-domowe/
8. https://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,skutki-nieleczonej-alergii,artykul,1583239.html