Każdego roku spędzamy w kuchni wiele czasu, przygotowując świąteczne potrawy. By ułatwić sobie gotowanie, warto skorzystać z możliwości, jakie daje nowoczesne AGD od Bosch.

Barszcz z uszkami, czyli świąteczna klasyka

Dla wielu osób symbolem Bożego Narodzenia są aromatyczny barszcz i pływające w nim uszka z grzybowym farszem. Warto postawić na klasyczny, sprawdzony przepis. Podstawą są dobrej jakości składniki. W przypadku 6 porcji będzie to 40 g suszonych borowików, 2 kg buraków czerwonych, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, pół korzenia selera oraz 1 jabłko. Warto mieć w domu również ocet spirytusowy 10% i cukier, a także liść laurowy, ziele angielskie i pieprz czarny. Dla dodania aromatu możesz ponadto kupić goździki, kawałek kory cynamonu oraz anyż gwiaździsty.

Aby przygotować smaczny barszcz czerwony z uszkami, do garnka z 0,5 l wody wsyp grzyby, a na palniku kuchenki opal nieobraną cebulę oraz 1 ząbek czosnku i przekrój je na pół. Wrzuć je do garnka i zagotuj całą zawartość na umiarkowanym ogniu. Po zmniejszeniu temperatury wywar gotuj na minimalnym ogniu przez około 25 minut. W międzyczasie dodaj 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego oraz 10 ziaren pieprzu.

Po zrobieniu wywaru:

  • umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce (najlepsze są duże oczka) buraki oraz seler – zrób to samo z jabłkiem, pamiętając o tym, by pozostawić skórkę;
  • wrzuć składniki do dużego garnka i zalej je 2,5 l wody;
  • po dodaniu wywaru grzybowego przykryj garnek i gotuj na minimalnym ogniu przez około 20 minut – w międzyczasie możesz dodać 3 goździki, cynamon oraz kawałek anyżu.

Po zakończeniu gotowania garnek pozostaw na około 10 minut na palniku. Wlej 3 łyżki octu i całość dokładnie wymieszaj. Dopiero wtedy zupę możesz odstawić z ognia. Aby wigilijny barszcz z uszkami miał wyrazisty smak, możesz do niego dodać wywar grzybowy pozostały po uszkach, jak również 250 ml koncentratu buraczanego.

Po upływie godziny wsyp do garnka pół łyżki soli morskiej, 1 łyżeczkę zmielonego pieprzu, 3 łyżki cukru oraz posiekany ząbek czosnku. Po odczekaniu kolejnej godziny, gdy garnek się wystudzi, barszcz przecedź i schowaj do lodówki. Na drugi dzień podgrzej i sprawdź smak – w razie potrzeby dodaj odrobinę soli oraz pieprzu.

Teraz czas na przygotowanie uszek. Aby zrobić ciasto pierogowe na uszka, 300 g mąki pszennej przełóż do miski i dodaj szczyptę soli. Do 200 ml gorącej wody włóż 30 g masła, stopniowo mieszając. Po połączeniu składników umieść je na podsypanej mąką stolnicy i zagniataj ciasto przez około 6 minut – powinno stać się gładkie i miękkie. Następnie włóż je do miseczki, przykryj folią i odstaw na około 30 minut.

W międzyczasie możesz przygotować farsz:

  • do małego garnka wsyp 40 g suszonych borowików albo podgrzybków i zalej je 1 szklanką wody (niektóre osoby zamiast grzybów preferują kapustę);
  • wywar gotuj przez około 30 minut na małym ogniu;
  • cebulę posiekaj na małą kosteczkę, umieść ją na patelni z rozgrzanym masłem bądź olejem i zeszklij – wystarczy smażyć przez około 6 minut;
  • ugotowane grzyby przecedź (wywar warto dodać do barszczu) i umieść na patelni z cebulą – po doprawieniu solą oraz pieprzem całość należy smażyć przez 2–3 minuty, cały czas mieszając;
  • farsz drobno poszatkuj i ostudź.

Następnie rozwałkuj ciasto na cienki placek (powinien mieć około 2 mm grubości) i małą szklaneczką, najlepiej o średnicy 4,5 cm, wytnij kółeczka i włóż do nich farsz. Ciasto złóż na pół i zlep brzegi – pierożki warto owinąć wokół palca wskazującego.

Zagotuj osoloną wodę, wrzucaj do niej partie uszek i gotuj przez 1–2 minuty. Po wyjęciu cedzakiem układaj je na talerzach lub tacy w niewielkich odstępach. Osusz i włóż do pudełek czy pojemniczków. Uszka do barszczu możesz wstawić do lodówki, trzymając maksymalnie przez 3–4 dni, albo zamrozić.

Jeśli chcesz sprawnie przyrządzić barszcz z uszkami, świetnie sprawdzi się robot kuchenny Bosch MUM. To wielofunkcyjne urządzenie, które z powodzeniem zastąpi rozdrabniacz do warzyw, gdy będziesz chciał zetrzeć buraki oraz seler na zupę, a także mikser, blender czy szatkownicę, jeśli czeka cię przygotowanie ciasta na uszka oraz posiekanie cebuli.

Sprzęt jest bardzo wygodny podczas użytkowania, na co wpływa między innymi duża misa na składniki, system podnoszenia ramienia po naciśnięciu jednego przycisku (EasyArm Lift), funkcja mieszania 3D, minutnik oraz zintegrowana waga. Roboty kuchenne Bosch są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego bez problemu dopasujesz je do wystroju kuchni.

Barszcz z uszkam

Świąteczny pasztet mięsny

Wielu z nas nie wyobraża sobie okresu świątecznego bez aromatycznego pasztetu. Jak go przygotować? Nie zajmie ci to wiele czasu – wystarczy:

  • 1 kg mięsa, na przykład wołowego, zagotować w osolonej wodzie – dla lepszego smaku warto dodać 5 liści laurowych, 6 ziaren ziela angielskiego, a także obrane 2 pietruszki i 4 marchewki;
  • zmielić w maszynce mięso razem z marchewką oraz wcześniej wymoczonymi w wywarze mięsnym 2 bułkami kajzerkami;
  • pokroić 2 cebule w kosteczkę i podsmażyć je na oleju – także i je należy rozdrobnić w maszynce;
  • do całości dodać 5 jaj i doprawić solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową.

Następnie przełóż składniki do foremek i wykonaj na wierzchu kratki, do których wsyp bułkę tartą. Pasztet mięsny piecze się w 160°C przez około 60 minut.

Aby ułatwić sobie prace, zainwestuj w niezawodną i wydajną maszynkę do mielenia Bosch, która pozwoli ci szybko rozdrobnić składniki. Wyposażono ją w 10 funkcji, dzięki którym zmielisz nie tylko mięso, ale również ryby, a nawet poszatkujesz warzywa na wiórki oraz zetrzesz ziemniaki na placki. Sprzęt jest idealny do każdej kuchni, gdyż ma uniwersalny design oraz kompaktową obudowę, która ułatwia przechowywanie.

Aromatyczne pierniczki

Boże Narodzenie to zapach choinki wymieszany z aromatem pysznych pierniczków. To ciastka, które są znane na całym świecie, choć w poszczególnych krajach piecze się je inaczej. Cienkie i kruche lub miękkie i puszyste – każde z nich zachwycają smakiem i aromatem , a dzięki dekoracjom również wyglądem.

My polecamy następujący przepis:

  • w niewielkim rondelku umieść 150 g masła, 200 g miodu, na przykład lipowego, oraz po łyżeczce kakao, cynamonu i imbiru – warto dodać niewielką ilość gałki muszkatowej, czarnego pieprzu czy kolendry;
  • całość podgrzej, aż roztopi się masło, i wymieszaj;
  • płyn korzenny wlej do miski – wcześniej umieść w niej 500 g mąki pszennej, 4 żółtka, pół szklanki cukru (na przykład pudru) oraz mieszankę kwaśnej śmietany 18% (pół szklanki) i 2 łyżeczek sody oczyszczonej.

Po schłodzeniu ciasta (powinno przebywać w lodówce minimum 10 godzin) uformuj z niego kulę i rozwałkuj na placek o grubości co najmniej 6 mm. Za pomocą wykrawaczki wytnij pierniczki i piecz je przez około 12 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 170°C. Ciastka możesz dowolnie udekorować, na przykład roztopioną czekoladą czy lukrem.

Pierniczki świąteczne leżą na blasze tuż po wyjęciu z piekarnika

Świąteczny makowiec

Wśród świątecznych słodkości obowiązkowo musi znaleźć się również świąteczny makowiec, dekoracyjnie zawijany, z dodatkiem bakalii i kandyzowanej skórki pomarańczowej. Jeśli chcesz go przygotować, trzeba:

  • wyrobić składniki na kruszonkę – przyda się po 1,5 szklanki mąki pszennej i mąki ziemniaczanej, 200 g masła, 4 żółtka oraz 2 łyżeczki pasty waniliowej (warto dodać 1 łyżeczkę otartej skórki pomarańczowej, 2 szczypty soli oraz odrobinę proszku do pieczenia);
  • połowę ciasta umieścić na spodzie blachy i docisnąć je palcami, a następnie wstawić do lodówki;
  • mak zalać mlekiem i pozostawić na około 30 minut, po czym doprowadzić do wrzenia – po zagotowaniu trzeba go dokładnie wymieszać i gotować przez 15 minut, a gdy osiądzie, wymieszać z cukrem i 2 razy zmielić w maszynce na sitku o małych oczkach;
  • roztopić masło i dodać do niego miód oraz mak – po usmażeniu masa powinna przestygnąć i wtedy można uzupełnić ją o olejek migdałowy, pokrojone bakalie oraz ubite jajka.

Następnie masę makową należy nałożyć na połowę kruszonki i pokryć pozostałą połową. Świąteczny makowiec piecze się przez około 60 minut w temperaturze 180°C. Po ostygnięciu trzeba zrobić lukier – w tym celu utrzyj sok z 1 cytryny z cukrem pudrem (wystarczy 1 szklanka). Na koniec ciasto polej lukrem.

Aby przyspieszyć prace, sięgnij po sprzęty Bosch. Mak na farsz z łatwością przygotujesz przy pomocy maszynki do mielenia, a ciasto wyrobisz w robocie kuchennym.

Źródła:
1. https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wigilia/barszcz_wigilijny_z_uszkami/przepis.html#google_vignette
2. https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wigilia/uszka_grzybowe/przepis.html
3. https://beszamel.se.pl/przepisy/przystawki-i-przekaski/jak-zrobic-pyszny-pasztet-na-swieta-sprawdzony-przepis-na-pasztet-wideo-re-GEnR-dLiK-iPWa.html
4. https://aniagotuje.pl/przepis/pierniczki-swiateczne
5. https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/domowy-aromatyczny-makowiec-swiateczny