Wykorzystanie pary do pieczenia to doskonały pomysł, który niesie ze sobą wiele zalet. Sprawdź nasze podpowiedzi, jak wykorzystać funkcje piekarnika parowego na co dzień i od święta.
Co odróżnia piekarnik parowy od klasycznego?
Piekarnik parowy od tradycyjnego różni się tylko tym, że pozwala gotować na parze. Pozostałe funkcje i możliwości są identyczne. Urządzenie jest zasilane energią elektryczną, przy czym wysoka temperatura w komorze powoduje, że woda zamienia się w parę.
Oba sprzęty są zbudowane podobnie, jednak w piekarnikach parowych znajduje się dodatkowe wyposażenie. W zależności od typu sprzętu może to być:
- specjalny pojemnik bądź wgłębienie na dolnej blasze, do którego wlewa się wodę – dopiero po jej uzupełnieniu urządzenie wytworzy parę;
- generator pary, który za pomocą pompy z grzałką w sposób ciągły wytwarza parę i wtłacza ją do komory piekarnika – wlew do generatora zwykle znajduje się na panelu sterowania;
- rura służąca do podłączenia do sieci wodociągowej – woda jest pobierana na bieżąco, przy czym urządzenie ma dodatkowy system filtracji oraz wskaźnik przepływu wody.
Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, otrzymasz wydajne i funkcjonalne urządzenie, które pozwoli przygotować smaczne i zdrowe posiłki. Pod kątem jakości i designu wyróżniają się piekarniki parowe Bosch, które estetycznie wkomponujesz w zabudowę kuchenną. Wykonano je z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co sprawi, że każdy tego typu sprzęt posłuży ci długo, nawet w obliczu intensywnej eksploatacji.
Automatyczne programy piekarnika parowego z Home Connect
Zakup piekarnika parowego Bosch jest bardzo korzystny, gdyż sprzęt ma wbudowane liczne tryby grzania. W niektórych modelach dostępne są aż 23 funkcje, na przykład:
- termoobieg 4D z parą, który zapewni równomierne rozprowadzenie powietrza na każdym z 4 poziomów urządzenia – możesz jednocześnie przygotować wiele potraw, co będzie przydatne między innymi wówczas, gdy zorganizujesz imprezę dla rodziny oraz znajomych i zaprosisz sporo gości;
- grill z obiegiem powietrza z parą – jest idealny do zapiekania potraw i świetnie sprawdzi się, jeśli lubisz smaczne oraz aromatyczne warzywa, tosty albo tartę;
- program do pieczenia pizzy, dzięki któremu samodzielnie przyrządzisz taki placek, jaki najbardziej lubisz, i dokładnie wtedy, gdy masz na niego ochotę – nie musisz czekać na dostawcę, gdy jesteś bardzo głodny;
- podtrzymywanie ciepła z parą – funkcja doskonale sprawdzi się na przykład wtedy, gdy goście bądź domownicy spóźnią się na posiłek;
- Air Fry – tryb stworzony specjalnie dla osób, które lubią przyrządzać chipsy albo frytki ze świeżych warzyw bez dodatku tłuszczu
Mimo mnogości funkcji zarządzanie sprzętem jest bardzo łatwe i wygodne. Piekarniki z funkcją pary Bosch wyposażono w cyfrowy pierścień sterujący. Za pomocą panelu dotykowego szybko wybierzesz odpowiedni program i potwierdzisz ustawienie jednym palcem.
Piekarnik parowy Bosch to także innowacyjne technologie, które usprawnią przyrządzanie potraw. Odpowiada za to na przykład sensor PerfectChef – wystarczy, że na panelu sterowania wybierzesz danie i rodzaj grzania, a sprzęt automatycznie dobierze optymalną temperaturę oraz czas trwania programu. Wskaże nawet poziom, na którym należy umieścić blachę. Sensor stale monitoruje warunki panujące w komorze i w razie potrzeby je modyfikuje – sprawdza na przykład stopień wypieczenia dania. Dlatego potrawa wyjęta z urządzenia zawsze wygląda i smakuje perfekcyjnie.
Inne przydatne rozwiązania to:
- Added Steam, czyli automatyczna regulacja temperatury podczas gotowania na parze;
- Perfect Steam – precyzyjny czujnik monitoruje poziom tlenu i wilgotności, co pozwala sterować ilością pary wtłaczanej do komory;
- Steam Function Plus – to dodatkowa opcja przyrządzania potraw na parze w temperaturze do 120°C, która umożliwia szybkie przygotowanie jedzenia przy zachowaniu wartościowych składników odżywczych.
Piekarniki parowe Bosch mają szeroki zakres temperatur, od 30 do 250°C. Za ich pomocą przygotujesz niemal każde danie, co może cię zachęcić do eksperymentowania i szukania nowych smaków.
Dowiedz się więcej na temat innowacyjnych rozwiązań i technologii w piekarnikach Bosch.
Jak czyścić piekarnik parowy?
Jedną z największych zalet, jakie ma piekarnik parowy do zabudowy Bosch, jest łatwość czyszczenia. Odpowiada za to system EcoClean Direct. Sufit i ściany komory powleczono porowatą, matową powłoką z ceramicznych cząsteczek, która pochłania i rozpuszcza pozostałości po tłuszczu oraz inne osady. Dzięki temu nie musisz po zakończeniu każdego cyklu tracić czasu na czyszczenie piekarnika – sprzęt zrobi to za ciebie podczas codziennej pracy. Wystarczy jedynie raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką wnętrze urządzenia.
Bardzo przydatny jest również program Asystent czyszczenia. Dzięki parze, która skutecznie zmiękczy zabrudzenia, szybko pozbędziesz się z komory zapieczonych, zalegających od dłuższego czasu resztek potraw. To idealne rozwiązanie dla zabieganych. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy:
- na dnie piekarnika umieścić naczynie z wodą (1,5 szklanki) i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń;
- włączyć program EcoClean;
- po zakończeniu cyklu delikatnie przetrzeć namoczoną szmatką dno, sufit oraz ścianki urządzenia.
Piekarniki parowe do zabudowy Bosch mają ponadto wewnętrzną stronę drzwi wykonaną ze szkła. Znacząco ułatwia ona konserwację, gdyż wszelkie zabrudzenia szybko usuniesz wilgotną ściereczką.
Czy warto kupić piekarnik z funkcją pary?
Piekarnik parowy pozwoli przyrządzić zdrowe i smaczne potrawy. Dzięki obecności pary, która dotrze do każdego zakamarka komory:
- jedzenie zachowa witaminy oraz minerały, dzięki czemu ma dużą wartość odżywczą;
- smaki uwolnią się bez obecności szkodliwego tłuszczu – dania są lekkostrawne, co ma duże znaczenie dla osób, które ze względów zdrowotnych albo z uwagi na odchudzanie są na diecie;
- nie dojdzie do zmieszania aromatów, co sprawi, że potrawy będą smakowały dokładnie tak, jak lubisz i pamiętasz z dzieciństwa.
Piekarniki parowe Bosch są komfortowe w użytkowaniu. Dzięki nowoczesnym funkcjom szybko przygotujesz potrawy i przekąski, które będą smakować każdemu. Sprzęt wykorzystasz na przykład do przyrządzenia:
- świeżego i chrupiącego chleba, niczym z piekarni;
- zapiekanek z serem i warzywami, a także pizzy z salami bądź szynką;
- soczystego mięsa – polecamy nie tylko kurczaka, ale również pulled pork, a więc szarpaną wieprzowinę;
- deserów, w tym idealnie kruchych ciast, na przykład sernika nowojorskiego bądź świątecznego makowca;
- ryb, jak łosoś ze szparagami i jajkiem w koszulce.
Piekarnik parowy do zabudowy to doskonały sposób na to, aby odkryć zupełnie nowe smaki i cieszyć się zbilansowanym, aromatycznym jedzeniem. Mimo tego, że ma większe gabaryty niż klasyczny piekarnik, i tak dzięki niemu zaoszczędzisz sporo miejsca w kuchni. Jest tak dlatego, że nie musisz kupować parowaru ani kuchenki mikrofalowej. To idealne rozwiązanie, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią na blacie i w szafkach.
Źródła:
1. https://www.mediaexpert.pl/poradniki/agd-do-zabudowy/piekarnik-parowy-co-to-jest
2. https://inlago.pl/blog/jak-dziala-i-do-czego-sluzy-piekarnik-parowy,249
3. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/piekarnik-zwykly-czy-piekarnik-parowy-1713.html
4. https://luke.pl/piekarnik-parowy-czy-zwykly