Jak zamontować zmywarkę?
Zmywanie naczyń należy do tych czynności, których większość z nas chciałaby uniknąć. Dlatego warto zainwestować zmywarkę. To tak samo ważny kuchenny sprzęt jak lodówka lub kuchenka do gotowania. W artykule znajdziesz praktyczne porady, jak zamontować zmywarkę i ją podłączyć. Dowiesz się też, jakiej wielkości sprzęt wybrać do małej kuchni, jak zabudować zmywarkę i gdzie najlepiej ją postawić. Wszystko, co trzeba przygotować, zanim uruchomimy pierwszy program myjący.
Montaż zmywarki w małym mieszkaniu
Zmywarka przydaje się w każdej kuchni, również w tej w małym mieszkaniu. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy sprzęt o szerokości 45 lub 60 cm, to dwa najczęściej wybierane rozmiary. Do niewielkiej kuchni warto kupić mniejszy model o szerokości 45 cm, który zmieści się pod każdym kuchennym blatem i jednocześnie pozwoli na umycie 10 kompletów naczyń. Dodatkowo sprzęt marki Bosch posiada wiele cennych z punktu widzenia użytkownika funkcji: na przykład zmywarka 45 cm model SPS66TI01E posiada technologię suszenia Zeolith, oraz 10-letnią gwarancję na przerdzewienie wnętrza zmywarki. Co jednak ważne w przypadku małych kuchni, marka Bosch gwarantuje dożywotnio ochronę przed zalaniem mieszkania oraz instaluje w swoich zmywarkach silnik EcoSilence Drive, ekonomiczny i cichy. Jak zamontować zmywarkę w małym mieszkaniu? Samodzielny montaż sprzętu nie powinien sprawić nam większych kłopotów. Najpierw wybieramy miejsce, w którym ustawimy nasz nowy sprzęt. Jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie o standardowej wysokości, postawimy je w dolnym rzędzie szafek jak najbliżej zlewozmywaka. Instalacja zmywarki, czy to modelu wolnostojącego (np. kompaktowej zmywarki, którą można ustawić na blacie), czy przeznaczonego do zabudowy (również w wysokim module ściennym jako drugie urządzenie) rozpoczyna się od doprowadzenia do niej wody i podłączenia odpływu ściekowego. W dalszej części poradnika opisujemy, jak wykonać te czynności.
Jak zabudować zmywarkę?
Zanim rozpoczniemy zabudowę zmywarki, ustawmy ją w docelowym miejscu i wykonajmy jej montaż. Wszelkie podłączenia do odpływu wody powinny być gotowe i sprawdzone jeszcze przed założeniem na zmywarkę frontu. Montaż zmywarki w zabudowie pod blatem najłatwiej przeprowadzić w nowej kuchni. W takim przypadku unikniemy problemów z dopasowywaniem frontu od zmywarki do stojących już szafek. Wybierając zmywarkę do zabudowy, upewnijmy się, że ma taką samą wysokość, co pozostałe meble znajdujące się pod blatem.
Jak zabudować zmywarkę? Po przyłączeniu sprzętu do instalacji wodnej i elektrycznej oraz wyregulowaniu jej przednich i tylnych nóżek, przy użyciu specjalnego stelaża przykręcamy wybrany front. Producenci mebli oferują gotowe już fronty, które bez większych problemów zamocujemy na zmywarce. Urządzenia przeznaczone do zabudowy występują w dwóch wersjach. Możemy wybrać zmywarkę z widocznym panelem lub sprzęt z panelem sterowania obsługiwanym z góry po otwarciu drzwiczek. W przypadku pierwszego rodzaju zmywarek front mocujemy pod panelem. Przy montażu zmywarki do zabudowy w pełni zintegrowanej przykrywamy urządzenie panelem drzwiowym dopasowanym do pozostałych mebli w kuchni.
Jak podłączyć wąż dopływu wody?
Zmywarkę podłącza się zazwyczaj do zimnej wody o ciśnieniu podanym w specyfikacji urządzenia. Żeby sprzęt mógł prawidłowo pracować, przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min. Jak podłączyć zmywarkę do wody? Urządzenie kupujemy w komplecie z wężem doprowadzającym ze specjalnym zaworem zwrotnym lub systemem Aquastop (w zmywarkach Bosch) zapobiegającym cofaniu się wody do instalacji. Zmywarkę możemy podłączyć do każdej instalacji wodno-kanalizacyjnej bez konieczności przerabiania jej. Wystarczy, że do urządzenia doprowadzimy wodę z baterii zlewozmywakowej.
Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej? Obecnie wiele baterii ma już zintegrowane przyłącze do zmywarki – w takiej sytuacji wystarczy tylko przykręcić do niego wąż doprowadzający wodę. Jeśli takie rozwiązanie nie jest dostępne, w miejscu podłączenia wężyka baterii kuchennej wstawiamy trójnik (trójdrogowy zawór czerpalny). Rozpoczynając pracę, zdejmując baterię ze zlewozmywaka. Następnie na przewodzie zimnej wody mocujemy rozgałęzienie, czyli trójdrogowy zawór czerpalny. Teraz możemy podpiąć już końcówkę węża od zmywarki. To, jak podłączyć zmywarkę do kranu nie powinno sprawić nam większych kłopotów. Żeby zapewnić szczelność instalacji, w miejscach połączeń montujemy uszczelki.
Jak podłączyć odpływ wody ze zmywarki?
Oprócz instalacji doprowadzającej wodę, potrzebny jest też odpływ do zmywarki. Zużytą wodę odprowadza się najczęściej do kanalizacji przez syfon od zlewozmywaka. Możemy jednak wykonać osobne przyłącze bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Podłączenie zmywarki do odpływu wygląda w podobny sposób jak przyłączanie do niej wody. I w tym przypadku potrzebujemy rozgałęzienia. Odpływ zmywarki przymocowujemy do syfonu z kształtką z bocznym podłączeniem. W specyfikacji lub instrukcji urządzenia znajdziemy informację o tym, jak wysoko nad podłogą powinien znajdować się odpływ (min. 30 cm i maks. 100 cm).
Jeśli w kuchni oprócz zmywarki stawiamy również pralkę, dla obydwu urządzeń możemy wykorzystać ten sam odpływ. Podwójny odpływ do pralki i zmywarki wymaga zastosowania specjalnego trójnika. Żeby instalacja była całkowicie szczelna, wykonanie tej czynności najlepiej powierzyć hydraulikowi.
Podłączenie energii elektrycznej do zmywarki
Podłączenie zmywarki do instalacji elektrycznej nie wymaga skomplikowanych czynności. Wystarczy jedynie dostęp do gniazda elektrycznego. Każda zmywarka wyposażona jest już w przewód zasilający i pracuje przy napięciu znamionowym 230 V. Podłączenie prądu do zmywarki powinno być bezpośrednie. Unikamy używania przedłużaczy, które mogą ulec zalaniu wodą i spowodować zwarcie. Zmywarka powinna być podłączona do takiego gniazda, do którego mamy dostęp (możemy łatwo skontrolować, czy podłączenie jest bezpieczne) i które znajduje się przynajmniej 60 cm od miejsca poboru wody. Zwróćmy też uwagę, czy gniazdo ma uziemienie (metalowy bolec ochronny) i jest zabezpieczone przed zachlapaniem (jest bryzgoszczelne).
Umiejscowienie zmywarki w kuchni
Gdzie powinna stać zmywarka w kuchni? W takim miejscu, które będzie dla nas najbardziej ergonomiczne. Najczęściej zmywarkę umieszcza się obok zlewozmywaka. Nie ma jednak sztywnych reguł co do tego, gdzie powinna się znajdować. Czy zmywarka może stać obok kuchenki? Nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeśli w projekcie kuchni tak zaplanowaliśmy wygląd wnętrza, zmywarkę możemy postawić obok kuchenki. Urządzenia umieszcza się w obudowie meblowej, a ścianki sąsiadujących szafek zapewniają wystarczającą izolację.
W małej kuchni, gdzie chcemy zaoszczędzić każdy fragment przestrzeni, zmywarka może znaleźć się nawet pod zlewem. Wystarczy, że zamontujemy jednokomorowy zlewozmywak, a pod niego wstawimy kompaktową zmywarkę.
A co jeśli chcemy umieścić zmywarkę w słupku? Czy zmywarka może być pod piekarnikiem? Jeśli w niewielkiej kuchni zdecydujemy się na słupkowe ustawienie sprzętów, nad zmywarką możemy zamontować jedynie ekspres do kawy. Piekarnik czy kuchenka mikrofalowa znajdujące się nad zmywarką będą narażone na działanie pary wodnej podczas otwierania jej drzwiczek. Jeśli gorąca para dostałaby się między zespolone szyby drzwiczek piekarnika lub kuchenki mikrofalowej, mogłaby je uszkodzić.
Montaż zmywarki nie należy do skomplikowanych czynności. Możemy z powodzeniem samodzielnie wykonać to zadanie, stosując się do zaleceń producenta i przestrzegając dokładnie instrukcji obsługi.
Jak podłączyć wąż dopływu wody?
Odpowiednie podłączenie węża doprowadzającego wodę jest bardzo istotnym elementem montażu zmywarki. Należy pamiętać, że rekomenduje się podłączenie zmywarki do wody zimnej, a jeśli jest to woda ciepła to jej temperatura nie może przekraczać 60°C.
Podłączając wąż dopływu wody do sieci wodociągowej należy postępować zgodnie z instrukcją zmywarki. W szafce musimy przygotować odpowiednie otwory, w które będziemy mogli wsadzić przewód – wąż ma długość ok. 1,5 metra, dlatego na zmywarkę należy znaleźć miejsce znajdujące się blisko instalacji wodnej.
Wąż należy umieścić z dala od wysokiej temperatury i ostrych krawędzi, by nie uległ deformacji czy zniszczeniu, nie powinien się również w żadnym miejscu zaginać.
Zachowajmy również ostrożność przy dokręcaniu nakrętki węża – należy to zrobić ręcznie, jednak nie można zakręcić jej zbyt mocno, ponieważ grozi to zerwaniem gwintu.
Zadbajmy o to, żeby dostęp do zaworu dopływu wody/sieci wodociągowej był łatwy, aby w przypadku ewentualnego problemu z urządzeniem móc w prosty sposób zamknąć dopływ wody.
Pamiętaj, że jeśli masz jakiś kłopot z montażem zmywarki lub nie umiesz sobie poradzić z jakąś czynnością, zawsze możesz zadać nam pytanie przez formularz dostępny w zakładce Zapytaj Eksperta. Dodatkowo, aby lepiej zobrazować problem możesz dodać do swojego pytania zdjęcie!
Jak podłączyć wąż dopływu wody do sieci wodociągowej?
1. Doprowadzenie przewodu
Wyprowadź przez otwór w podłodze mebla kuchennego przewód wodny. Zadbaj o to, by sięgał on swobodnie i bez załamań w okolice zawodu wodociągowego. Wąż powinien bez wysiłku dochodzić od dołu do zaworu. Wybieramy raczej zawór zimnej wody - przypadku podłączenia do zaworu z ciepłą wodą nie powinna ona przekraczać 60 stopni C, a poza tym zmywarka sama potrafi podgrzać wodę do temperatury roboczej.
Jak podłączyć wąż dopływu wody do sieci wodociągowej?
2. Uzbrojenie połączenia
Upewnij się, czy sitko wraz z uszczelką jest poprawnie osadzone w gnieździe zaworu AquaStop. Dzięki temu eliminujemy ryzyko przedostania się do zmywarki zanieczyszczeń stałych obecnych w wodzie bieżącej - takich jak piasek czy rdza odrywająca się z wnętrza rur. Zapewniamy też szczelność całemu połączeniu.
Jak podłączyć wąż dopływu wody do sieci wodociągowej?
3. Połączenie i test szczelności
Uważając na moduł aquastop dokręcamy ręcznie pierścień nakrętki węża, mocując go ściśle na obsadce zaworu. Nie należy do tego używać zbyt dużej siły, by nie zerwać gwintu nakrętki. Po stabilnym dokręceniu węża warto naocznie sprawdzić, czy po odkręceniu zaworu z wodą połączenie zachowuje szczelność i jest drożne.