Czy wiesz, że zmywając ręcznie marnujemy aż 80 litrów wody?
Polska od lat zmaga się z suszą hydrologiczną. A przecież woda jest jednym z najważniejszych elementów codziennego życia. Nie możemy pozwolić, żeby nam jej zabrakło! Jednym z najskuteczniejszych sposobów oszczędzania wody jest powierzenie mycia naczyń zmywarkom Bosch. Myjąc ręcznie zużywamy średnio ponad 80 litrów* wody, natomiast zmywarki Bosch z systemem ActiveWater Eco zużywają nawet tylko 6,7 l wody do uzyskania lśniąco czystych naczyń.
*80 litrów stanowi różnicę pomiędzy średnim zużyciem wody w zmywaniu ręcznym zgodnie z raportem NielsenIQ dla Reckitt w 2022 r. w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii w porównaniu z pojedynczym automatycznym cyklem zmywania naczyń. Niektóre zmywarki Bosch zużywają nawet tylko 6,7 L wody w cyklu Eco 50 stopni C (model SMI6EC593E).
Powiedz dość ręcznemu zmywaniu.
Codzienne obowiązki mogą zajmować bardzo dużo czasu, dlatego warto ułatwiać je sobie tak bardzo, jak tylko się da. Mało kto jest wielbicielem zmywania naczyń, a wypełniony po brzegi zlew nie jest najprzyjemniejszym widokiem. Między innymi dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zmywarki w swojej kuchni. To urządzenie nie tylko wyręcza od przykrych, domowych obowiązków, ale również pozwala sporo zaoszczędzić (zarówno czasu, jak i pieniędzy!). Jakie są najważniejsze plusy korzystania ze zmywarki?
Małe mieszkanie, mała zmywarka – wielkie oszczędności.
Myjąc ręcznie zużywamy średnio około 80 litrów* wody, natomiast zmywarki Bosch z systemem ActiveWater Eco zużywają od 6,7 l do uzyskania lśniąco czystych naczyń. Szczególnie znakomite efekty oszczędności osiągają w programie Eco 50° – podczas dłuższego mycia w umiarkowanej temperaturze spada zarówno zużycie energii, jak i wody, a Ty masz świadomość życia w zgodzie z naturą i czynnego uczestnictwa w programie ochrony zasobów. Nie płucz naczyń przed zmywaniem. Po prostu włącz specjalną funkcję. Zmywarki Bosch mają doskonały sposób na oszczędność wody dzięki rozwiązaniom eliminującym konieczność płukania czy namaczania naczyń przed załadunkiem. Wystarczy włączyć do programu jedną z funkcji wzmocnionego mycia: ExtraClean lub Strefa Intensywna. Obie te opcje znakomicie radzą sobie z opornymi zabrudzeniami dzięki miejscowemu zwiększeniu mocy oddziaływania wody. Dzięki podwyższeniu ciśnienia strumieni wody, a także aktywacji dodatkowych dysz, Twoje naczynia zyskają idealną czystość bez marnowania wody na wstępne płukanie naczyń pod kranem czy namaczanie w komorze zlewu.
*Zużycie wody w zmywaniu ręcznym – badanie przeprowadzone przez Nielsen w 2019 r. na zlecenie Reckitt. Średnia w Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech to 88 l. Niektóre zmywarki Bosch zużywają tylko 6,7 l wody na cykl w programie Eco 50 °C (np. model SMI6ECS93E).
Ile prądu zużywa zmywarka? Trzykrotna oszczędność energii.
Myjąc naczynia w sposób mechaniczny, można się zastanawiać, czy taki wybór będzie korzystny pod względem oszczędności prądu. Przecież zmywając ręcznie, nie trzeba zużywać go wcale! Jednak to wszystko nie jest takie oczywiste. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile prądu zużywa zmywarka? Wszystko zależy od tego, na jaki sprzęt postawisz. Bardzo ważna jest klasa efektywności energetycznej, której oznaczenie znajdziecie na każdym urządzeniu elektrycznym. Ten parametr mówi nam, jak efektywna i oszczędna jest dana zmywarka. Podczas zakupów najlepiej rozglądać się za najlepszymi klasami efektywności energetycznej, czyli A++ oraz A+++. W ofercie marki Bosch można znaleźć właśnie takie sprzęty i dzięki temu korzystać z najbardziej ekologicznych i wydajnych urządzeń.
* Według wewnętrznych badań, podgrzanie wody przy zmywaniu ręcznym generuje zużycie 2,6 kWh energii. W programie ECO w temp. 50°C zmywarka zużywa 0,73 kWh na cykl, czyli o 1,87 kWh energii mniej. Wartości mogą się różnić w zależności od modelu i marki.
Oszczędność 45 minut przy każdym myciu.
Kiedy mówimy o oszczędnościach, nie mamy na myśli wyłącznie pieniędzy. Oczywiście niepotrzebne wydawanie na pewno nie jest dobre dla naszego domowego budżetu, ale jest jeszcze waluta, o której wiele osób nie pamięta. Mamy tu na myśli oczywiście czas. Jeżeli mamy dużą rodzinę, to opróżnienie zlewu ze wszystkich naczyń może zająć nam nawet godzinę! Nie jest to jednak jedyny obowiązek domowy, którym trzeba się zająć po powrocie z pracy, więc może się okazać, że całe wolne popołudnie spędzimy na robieniu porządków. Da się tego jednak uniknąć!
Zmywarka pozwala ograniczyć czas przeznaczony na zmywanie do minimum – wystarczy tylko zapakować do niej brudne naczynia, dodać odpowiednie detergenty, ustawić wybrany program i włączyć. Nie trzeba w żaden inny sposób angażować się w ten obowiązek domowy. To proste i wygodne rozwiązanie. Jeżeli nadal się zastanawiasz, czy warto mieć w domu zmywarkę, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.
Zmywarka do naczyń – wysoki poziom higieny w kuchni.
Podczas mycia naczyń w zmywarce wykorzystuje się wysoką temperaturę oraz specjalistyczne detergenty. Te dwie cechy sprawiają, że o wiele łatwiej jest usunąć nie tylko zabrudzenia i tłuszcz, ale również bakterie. Podczas ręcznego zmywania nie dalibyśmy przecież rady myć talerzy i kubków w tak gorącej wodzie! Co więcej, zmywarki są bardzo higieniczne również z innego powodu – nie używa się w nich żadnych gąbek czy myjek. Kiedy wszystkie naczynia czyścimy ręcznie, możemy oczywiście starać się bardzo często wymieniać gąbki, wyciskać je po każdym użyciu i dokładnie suszyć, ale nawet to nie zagwarantuje, że na pewno nie rozwiną się w nich bakterie. Urządzenia myjące mają tę przewagę nad klasycznym zmywaniem naczyń, że przy każdym uruchomieniu zmywarka potrzebuje tylko niewielkiej ilości wody oraz nowej porcji detergentu. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki stosowaniu odpowiednich środków myjących lub specjalnych programów możemy uzyskać pięknie lśniące naczynia bez żadnych smug czy brzydko zaschniętych kropel wody.
Warto również pamiętać o tym, że zmywarka to higiena. Połączenie wysokiej temperatury oraz braku myjek (w których mogłyby namnażać się bakterie) sprawia, że nasze talerze, sztućce i szklanki są czyste i pięknie lśnią. Kuchnia wyposażona w zmywarkę wygląda też schludniej – nawet jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na zmywanie, to brudne naczynia nie szpecą całego pomieszczenia, bo są schowane we wnętrzu urządzenia.
6 dowodów na przewagę mycia w zmywarce nad zmywaniem ręcznym.
W wielu domach unika się przyrządzania dużych posiłków z uwagi na konsekwencje – stosy naczyń do zmywania. A przecież rozwiązanie jest takie proste! Poznaj sześć głównych powodów, dla których warto zainwestować w zmywarkę do naczyń.