Wiedziałeś o tym? 5 faktów, które cię zaskoczą!
W gorące letnie dni, arbuzy są lekką odświeżającą przekąską, której nie powinno zabraknąć pod ręką. Interesującym faktem nieznanym większości ludzi jest to, że arbuzy składają się w 96% z wody i tak naprawdę są ogórkami. To tylko jedna z naszych zaskakujących informacji. Aby poznać więcej, przeczytaj poniższy artykuł.
Miód: jedyny produkt spożywczy bez okresu przydatności.
Podczas prac archeologicznych w Egipcie, wśród artefaktów grobowych znaleziono coś nieoczekiwanego: tysiącletnie amfory z miodem, wciąż dobrze zakonserwowanym. Dzięki czemu miód ma takie niezwykłe właściwości?
To magiczna chemia połączona z rękodziełem pszczół: pszczoły posiadają pewne enzymy, które po zmieszaniu z nektarem kwiatowym, zmieniają skład nektaru i rozbijają go na cukry proste, które są odkładane w plastrach miodu. Wachlowanie pszczelimi skrzydełkami i enzymy pochodzące z ich żołądków powodują wytworzenie cieczy, która ma zarówno wysoki współczynnik kwasowości, jak i zawiera niewiele wilgoci – prawdziwie niegościnne środowisko dla rozwoju bakterii. Z upływem czasu miód ulega krystalizacji ze względu na niską zawartość wody, ale nawet wtedy nadal doskonale nadaje się do spożycia.
Cynamon: Zioło, które tak naprawdę jest korą.
To przyprawa, której używamy przez cały czas, ale czy wiesz, gdzie rośnie cynamon? Dokładnie rzecz ujmując, pochodzi z wewnętrznej warstwy kory pozyskiwanej z licznych gatunków zimozielonych drzew, należących do rodzaju “Cinnamomum”. Hodowcy cynamonu najpierw usuwają zewnętrzną korę z drzew, a następnie zestrugują korę wewnętrzną — warstwę cynamonu.
Potem cynamon jest suszony, by nadawał się do spożycia. Po wysuszeniu, zwija się naturalnie w “rurki”. Te rurki są następnie rozcinane na laski lub mielone na sproszkowaną przyprawę, która świetnie komponuje się z wytrawnymi potrawami, takimi jak zupy i dania z tagine i może zdziałać cuda z mięsem i kurczakiem.
Co wspólnego mają ze sobą ananasy i orzechy nerkowca?
Zarówno ananasy, jak i orzechy nerkowca rosną w zaskakujący dla nas sposób, zanim trafią do naszych posiłków: Wiele osób sądzi, że ananasy rosną na drzewach, podczas gdy roślina ta jest faktycznie byliną o miękkich, przypominających palmowe liściach i bez zdrewniałego pnia. Natomiast orzechy nerkowca rosną na drzewach, a orzech jest zamknięty w otoczce u podstawy owocu nerkowca, popularnie nazywanego jabłkiem nerkowca. W wielu krajach, w których uprawia się nerkowce, “jabłka” te przerabiane są na galaretki, napoje, a czasami nawet poddawane destylacji w celu uzyskania alkoholu.
Ludzie i banany: mają ze sobą znacznie więcej wspólnego, niż przypuszczasz.
Wiedziałeś, że ludzie dzielą 50% swojego DNA z bananami? Czy to znaczy, że banany są w 50% ludźmi? Albo my, w 50% bananami? Nic podobnego! To po prostu oznacza, że mniej więcej połowa naszych genów ma swoje odpowiedniki w bananach. Na przykład, rodzaj genu który koduje wzrost komórek, pomimo, że nie muszą być one zbudowane z tych samych sekwencji DNA.
Ludzie i mleko: Nie są sobie przeznaczeni.
W zasadzie, u wszystkich ludzi, występuje tolerancja laktozy od urodzenia do okresu dzieciństwa. Nietolerancja laktozy pojawia się, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości laktazy do rozbicia laktozy, cukru znajdującego się w mleku i wielu innych nabiałowych produktach pochodnych mleka. Jedynie 35% ludzi, zwłaszcza Europejczyków z Europy Północnej i Centralnej, nadal produkuje laktazę w wieku dojrzałym. A pomimo, że wielu z nas pije mleko, większość nie jest w stanie strawić laktozy po upływie dzieciństwa.