Pomysły na małą kuchnię
Inspirujące pomysły na zagospodarowanie przestrzeni w Twojej kuchni.
Sprawdź naszą wyselekcjonowaną bazę pomysłów na małą kuchnię. Nasze rozwiązania pomogą Ci zaprojektować lub przearanżować nawet najmniejszą przestrzeń. Rzuć okiem i zainspiruj się!
Krok 1: Zbierz pomysły na projekt kuchni
Po pierwsze: poszukaj inspiracji! Zbierz swoje ulubione pomysły na kuchnię na osobistej tablicy. Oto, od czego zacząć:
- Wystrój: wolisz nowoczesną kuchnię wiejską, minimalistyczną, vintage czy może kuchnię w stylu mid-century?
- Kolory: pomyśl o schemacie kolorystycznym swojej kuchni.
- Pomysły na szafki kuchenne: zbierz pomysły na drzwi szafek i fronty szuflad, uchwyty oraz materiały, które pasują do Twojego stylu.
- Pomysły na blaty: lite drewno, kamień, beton, marmur czy kompozyt? Poszukaj trwałego materiału na blat (rada eksperta: ciemniejsze kolory lepiej ukrywają zarysowania).
- Pomysły na backsplash: małe płytki, mozaika czy klasyczne płytki metro?
Tego nie może zabraknąć w kuchni:
- Komfort. Ponieważ w kuchni będziesz spędzać dużo czasu, koniecznie przejrzyj projekty przytulnych kuchni. Zwróć uwagę przede wszystkim na ciepłe kolory i wygodne siedzenia.
- Akcenty osobiste. Do wystroju kuchni dodaj swoje ulubione przedmioty! Dzięki nim nie tylko poczujesz się dobrze, ale też przywołają wiele ciepłych wspomnień, które na pewno poprawią Ci nastrój! Zarówno podczas gotowania, jak i przy spożywaniu posiłków!
- Wysokiej jakości urządzenia. Nie oszczędzaj na sprzęcie kuchennym! Zainwestuj w dobrą lodówkę, płytę grzewczą i piekarnik oraz zlew (najlepiej w układzie „złotego” trójkąta).
- Dużo gniazdek elektrycznych. Będą przydatne, gdy będziesz przygotowywać kilka wyszukanych potraw na raz lub razem z Tobą w kuchni będzie gotować kilka innych.
- Miejsce na ulubione książki kucharskie. Miej pod ręką inspirujące przepisy.
- Świeże zioła albo ogródek ziołowy przy oknie. Wprowadź naturę do swojej kuchni.
- Szuflada na „to i owo”. Przyznajmy, to podstawa.
- Gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie. Elementy takie jak urządzenia do zabudowy, szafki bezramowe, wbudowany zlew i blat są nie tylko eleganckie, ale również ułatwiają sprzątanie.
- Kosze do recyklingu. Z wyprzedzeniem zaplanuj, gdzie ustawisz kosze na śmieci, które ułatwią Ci segregowanie (papier, plastik, szkło, metal) oraz recykling.
- Obiekt przyciągający uwagę. Niezależnie od tego, czy chodzi o imponującą kuchenkę z piekarnikiem, przytulny kącik śniadaniowy, uroczy żyrandol czy rodzinne zdjęcie, wybierz wyrazisty element, który nada ton wystrojowi Twojej kuchni.
Rozjaśnij swoją przestrzeń
- Odblaskowe powierzchnie. Powierzchnie o wysokim połysku i sprzęty kuchenne ze stali nierdzewnej odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń.
- Jasna kolorystyka kuchni. Jaśniejszy znaczy większy. Zwłaszcza w małych przestrzeniach, wybór jaśniejszych kolorów i pasteli powiększy optycznie Twoje pomieszczenie.
- Naturalne światło. Zaprojektuj kuchnię z optymalnym oświetleniem – jeśli to możliwe, postaw na świetliki.
- Pamiętaj o dodatkowym oświetleniu. Nad wyspą, pod szafkami, a nawet zintegrowane z okapem.
Krok 2: Czego potrzebuję w mojej nowej kuchni?
Teraz czas pomyśleć o swoich potrzebach i priorytetach. Pomoże to zawęzić opcje i skupić się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze.
I doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku planowania kuchni z ograniczonym budżetem.
Do dyspozycji masz ograniczoną przestrzeń? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne wskazówki i gotowe rozwiązania, które pomogą Ci optymalnie zagospodarować nawet niewielki metraż. Poznaj urządzenia do małych kuchni.
Kiedy wybierzesz już wszystkie elementy i rozwiązania do swojej kuchni, możesz odwiedzić nasze studio kuchenne lub kontynuować samodzielną przebudowę pomieszczenia
Podstawowe pytania dla każdego projektanta kuchni
- Kto będzie korzystał z Twojej kuchni?
Kuchnię, w której gotować będzie jedna osoba najlepiej zaprojektować w kształcie litery U. Jeśli jednak przestrzeń ma być przeznaczona do wspólnego gotowania, pomyśl o otwartym układzie kuchni z wyznaczonymi strefami zarówno do gotowania, jak i do wykonywania innych czynności (rozwiązanie polecane dla dużych rodzin lub grupy przyjaciół). Warto wziąć pod uwagę również wyspę kuchenną. Zaprojektuj swoją kuchnię tak, by odpowiadała Twoim potrzebom – zadbaj o blaty na odpowiedniej wysokości i o łatwy dostęp do wszystkich szafek. - Jakie są Twoje priorytety?
Zapaleni kucharze powinni zadbać o odpowiednio dużą powierzchnię do pracy i o to, by w ich królestwie znalazł się sprzęt kuchenny najwyższej jakości. Jeśli często gotujesz i chętnie sprawdzasz nowe przepisy, zaplanuj przestrzeń tak, by znalazło się w niej miejsce na wszystkie małe urządzenia AGD, których będziesz potrzebować. Jeśli lubisz piec, zastanów się, gdzie będziesz przechowywać wszystkie formy i akcesoria. A jeśli nie lubisz się nudzić i przebywać sam, weź pod uwagę projekt otwartej kuchni, która zapewni optymalną ilość miejsca dla Ciebie i Twoich przyjaciół. - Czy planujesz kuchnię mając ograniczony budżet?
Jeśli tak, zastanów się, co jest dla Ciebie niezbędne? Wybierz sprzęt najwyższej jakości dostępny w przystępnych cenach i stwórz spójną aranżację Twojej kuchni. - Produkty spożywcze – jakie są Twoje zakupowe nawyki i cele?
Jeśli przy planowaniu zakupów zakładasz, że będziesz je robić raz w tygodniu, przemyśl zakup odpowiednio dużej lodówko-zamrażarki. Masz dużo miejsca? Zaplanuj także spiżarnię, w której będziesz przechowywać świeże produkty, których jednocześnie nie powinno trzymać się w lodówce (np. pomidory). - Jakie style i układy kuchni najbardziej Ci odpowiadają?
Zanim odwiedzisz studio kuchenne, zbierz pomysły na projekty i dowiedz się więcej o możliwych układach kuchni. Pomoże Ci to szybciej osiągnąć cel. - Co zawsze marzyło Ci się mieć w swojej kuchni?
Od lat marzysz o otwartej kuchni, kuchni z wyspą lub o przytulnym kąciku śniadaniowym? A może o zintegrowanej części wypoczynkowej albo zabudowanym ekspresie do kawy? Zastanów się, co może sprawić, że Twoja obecna kuchnia zamieni się w idealną przestrzeń i weź to pod uwagę podczas planowania nowej przestrzeni.
Krok 3: Plan kuchni
Plan kuchni zawiera wszystkie wymiary potrzebne do jej odpowiedniego zaprojektowania. Naszkicuj własny rzut kuchni lub skorzystaj z oprogramowania do projektowania. Oto podstawowe kroki:
- Uchwyć najważniejsze wymiary planu pomieszczenia.
- Długość, szerokość i wysokość ścian kuchni.
- Położenie i wymiary drzwi oraz okien.
- Wymiary szafek kuchennych.
- Wymiary wyspy kuchennej dla rzutu kuchni z wyspą.
- Zlokalizuj otwór wentylacyjny znajdujący się najbliżej Twojego okapu.
- Zlokalizuj gniazdka i punkty poboru wody.
Teraz możesz opracować układ kuchni uwzględniający szafki i główne urządzenia kuchenne.
Krok 5: Pomyśl o przechowywaniu w kuchni
- Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania obok zlewu i piekarnika.
- Zapewnij szybki i łatwy dostęp do drobnych urządzeń, patelni oraz produktów do pieczenia.
- Zaplanuj wystarczająco dużo miejsca na blacie oraz w szufladach i schowkach, aby móc efektywniej przygotowywać posiłki.
- Zadbaj o to, by było jasno: jeśli masz okno, nie pozwól, aby górne szafki blokowały światło słoneczne.
Pomysły na inteligentne przechowywanie w kuchni trzeba wziąć pod uwagę już na samym początku jej planowania. Możliwości można znaleźć w całej kuchni – od zupełnie oczywistych szafek kuchennych po praktyczną i wielofunkcyjną wyspę. Do przechowywania można wykorzystać nawet ścianę!
Czasami po prostu nie da się zmieścić wszystkiego w jednym miejscu, pamiętaj więc o ustaleniu priorytetów.
Jak mogę zwiększyć ilość miejsca do przechowywania w mojej kuchni?
- Wykorzystaj narożniki (np. użyj obrotowych półek w dolnych szafkach).
- Zamontuj szafki kuchenne aż do sufitu.
- Dodaj małe półki kuchenne za szufladami szafki.
- Umieść koszyki lub pudełka na górnych szafkach kuchennych.
- Pomyśl o odpowiedniej integracji pojemników na śmieci lub surowców wtórnych z dolnymi szafkami.
- Zamontuj dodatkowe półki, dzięki czemu zachowasz porządek i ład na blatach.
Gdzie w kuchni przechowywać garnki i patelnie?
- W szafkach podsufitowych.
- Na ścianie nad płytą kuchenną lub kuchenką.
- Ustawione w dolnej szufladzie szafki tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
- W kuchennej wyspie.
- W spiżarni (tylko rzadziej używane garnki lub naczynia żaroodporne).
Jak uporządkować szafki kuchenne?
Zorganizuj szafki kuchenne zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami i potrzebami.
- Określ konkretne przeznaczenie dla każdej szafki: zastawa stołowa, przybory kuchenne, garnki i patelnie, konserwy itp.
- Upewnij się, że często używane przedmioty kuchenne są łatwo dostępne.
- W szafkach kuchennych i szufladach w pobliżu kuchenki i zlewu przechowuj duże naczynia, noże i inne przedmioty, które są Ci potrzebne podczas przygotowywania posiłków.
- Szafki znajdujące się obok Twojego ekspresu do kawy powinny służyć do przechowywania filtrów do kawy, miarek, ziaren i wszystkich innych akcesoriów potrzebnych do przygotowania pysznej kawy.
Co mogę przechowywać pod zlewem kuchennym?
Chociaż w tej uniwersalnej przestrzeni możesz przechowywać prawie wszystko, zalecamy trzymać tam najczęściej używane przedmioty:
- Tabletki do zmywarki.
- Szczotki z długimi trzonkami do czyszczenia butelek lub wazonów.
- Dodatkowe gąbki.
- Worki na śmieci.
- Materiały do recyklingu.
Krok 6: Jak rozmieścić moje urządzenia kuchenne?
Myśląc o rozmieszczeniu urządzeń kuchennych, zawsze odwołuj się do trójkąta roboczego. Najbardziej ergonomiczne i wydajne aranżacje kuchni zapewniają wystarczająco dużo miejsca wzdłuż wszystkich ramion trójkąta. Jeśli Twój trójkąt jest płaski (jak w kuchni jednościennej), zamontowanie dodatkowego zlewu znacznie zwiększy powierzchnię roboczą i sprawi, że w pomieszczeniu bez problemu odnajdzie się kilku fanów gotowania.
Więcej wskazówek dotyczących rozmieszczenia urządzeń w kuchni:
Planuj mądrzej: skorzystaj z naszej listy kontrolnej planowania kuchni
Ile czasu zajmuje zaplanowanie i zbudowanie kuchni? Każdy projekt jest inny. Projektując kuchnię należy jednak wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Aby uniknąć największych błędów, zacznij od zapoznania się z narzędziami do planowania kuchni, których możesz użyć w domu. Na początek sprawdź naszą praktyczną listę kontrolną.
Pobierz listę kontrolnąZdobądź inteligentną kuchnię Bosch dzięki Home Connect
O co tyle hałasu z inteligentnymi kuchniami? Urządzenia Bosch z obsługą Wi-Fi i Home Connect™ zapewniają Ci dostęp do informacji nawet wtedy, gdy jesteś w drodze. Monitoruj i zdalnie kontroluj swoje inteligentne urządzenia kuchenne, aby wspiąć się na zupełnie nowy poziom wydajności i wygody. Ciesz się gotowaniem, chłodzeniem, praniem, kawą i nie tylko.
Odwiedź salony ekspozycyjne marki Bosch
Odkryj szeroką gamę naszych urządzeń kuchennych w najbliższym salonie ekspozycyjnym Bosch. Nasi eksperci pomogą Ci znaleźć sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb.
Dlaczego warto wybrać urządzenia Bosch? Odkryj powody
Bez względu na to, czy chcesz używać szafek zrobionych na wymiar czy gotowego zestawu mebli, urządzenia Bosch są stworzone tak, by pasować do każdej kuchni. Oferują ponadczasowy design i wyjątkową wydajność. Ale to nie wszystko. Dowiedz się, dlaczego konsumenci na całym świecie zaufali marce Bosch.