Kuchnia w kawalerce może kojarzyć się z klitką, bez możliwości swobodnego przygotowania posiłków. Nic bardziej mylnego – takie pomieszczenie może być bardzo funkcjonalne. Jak to osiągnąć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak powinna wyglądać kuchnia w kawalerce? Podstawowe zasady

Niewielka przestrzeń w kuchni nie jest żadnym ograniczeniem, jeśli chcesz zaaranżować funkcjonalne pomieszczenie. Dobór i rozmieszczenie mebli oraz sprzętów AGD pozwoli na swobodne przyrządzanie potraw i jedzenie.

Jaka kuchnia do kawalerki jest najwłaściwszym wyborem? Zdecydowanie taka:

  • zaprojektowana na prostych, geometrycznych formach, najlepiej prostokątnych lub kwadratowych, w te sposób wygospodarujesz więcej miejsca; doskonale sprawdzi się zabudowa meblowa – można ją zamontować pod sam sufit;
  • pozbawiona niepotrzebnych ozdobników, na przykład nadmiaru doniczek, dekoracyjnych kubków na wiszących półkach, bo nie tylko zajmują sporo miejsca, ale są również zbieraczami kurzu.

Duże znaczenie ma stworzenie wrażenia przestronności. Służy temu zastosowanie jasnych kolorów na ścianach oraz dużych płytek na podłodze. Poleca się także oświetlenie wieloźródłowe, dzięki któremu uzyskasz w pomieszczeniu efekt głębi. Poza lampą sufitową warto zamontować halogeny, na przykład bezpośrednio nad blatem. Idealnie sprawdzi się listwa LED na suficie bądź pod szafkami.

Świetnym pomysłem jest także otwarcie kuchni na salon. Nie tylko powiększy się przestrzeń, ale też strefa robocza będzie lepiej oświetlona dzięki światłu wpadającemu z pokoju dziennego. Taka aranżacja pozwala zachować stały kontakt z gośćmi albo spoglądać na telewizor podczas przygotowywania posiłków. Jeśli jest na to miejsce, to między pomieszczeniami ustaw wyspę kuchenną, która wyodrębni strefę kuchenną od wypoczynkowej. Możesz w niej zamontować półki oraz czy piekarnik.

Kuchnia w kawalerce powinna być umiejętnie zaaranżowana. Pomogą w tym organizery i pojemniki. Możesz w nich zmieścić sporo przedmiotów codziennego użytku, w tym przybory kuchenne. Dostępne są różne ich rozmiary, dlatego swobodnie dobierzesz takie na przykład na blat czy parapet.

Kuchnia w kawalerce. Jakie wybrać meble?

Niewielką kuchnię należy tak zorganizować, aby całkowicie wykorzystać przestrzeń. Ważne jest zapewnienie swobody poruszania się i łatwy dostęp do naczyń i przyborów kuchennych. Dlatego najlepiej ustawić meble w kształcie litery „U”, a jeśli nie jest to możliwe, to litery „L”.

Pamiętaj o zastosowaniu zasady 5 stref, czyli podzielenia tak kuchni, że będzie łatwiej wykonywać codzienne czynności. Najbliżej wejścia powinna znaleźć się strefa zapasów z lodówką i szafkami do przechowywania artykułów spożywczych. Dalej warto wygospodarować przestrzeń na przechowywanie (można w niej umieścić: naczynia, sztućce i drobne AGD), zmywanie (tutaj znajdzie się zlewozmywak i zmywarka), przyrządzanie posiłków (blat roboczy) oraz gotowanie (piekarnik, płyta grzewcza i mikrofala).

Nie zapomnij o uwzględnieniu trójkąta roboczego. Określa on, jaką odległość należy zachować między najważniejszymi urządzeniami w kuchni, aby codzienne prace przebiegły szybko i efektywnie. Wynosi ona: od zlewozmywaka 120–210 cm do lodówki i piekarnika, a między piekarnikiem a lodówką 120–270 cm.

Jeśli interesują cię meble do kawalerki, pamiętaj również, aby miały:

  • jasne fronty, które nie przytłoczą pomieszczenia i wywołają wrażenie lekkości, poza tym będą kojarzyły się z czystym mieszkaniem; polecane kolory: biel, beż i krem;
  • wbudowany mechanizm push to open, czyli „naciśnij i otwórz”, niezwykle wygodny w obsłudze i ułatwiający dostęp do szafek; alternatywą są minimalistyczne uchwyty, nie za bardzo odstające: polecamy niewielkie gałki lub uchwyty podłużne.

W kuchni otwartej na pokój dzienny meble powinny pasować do wystroju salonu wzornictwem i kolorystyką. Stworzysz w ten sposób harmonijną aranżację i zapewnisz dobry efekt wizualny.

Kuchnia w kawalerce powinna mieć blat o powierzchni roboczej 60 × 80 cm. To wystarczająca przestrzeń na małe AGD, w tym czajnik elektryczny. Jeśli uwielbiasz małą czarną lub przyjmujesz gości, którzy piją kawę, to na blacie możesz ustawić kompaktowy i wyjątkowo stylowy ekspres kapsułkowy TASSIMO Style. Warto go kupić, masz do dyspozycji różne innowacyjne rozwiązania, w tym funkcję INTELLIBREW™, która automatycznie dobierze niezbędną ilość wody, temperaturę i czas parzenia. Drobne AGD możesz też umieścić na podwieszanych półkach bądź relingach zamocowanych pod górnymi szafkami. Tak wygospodarujesz miejsce na blacie do wygodnego przygotowania posiłków.

Jakie AGD kupić do kawalerki?

Kuchnia w kawalerce powinna być wyposażona w funkcjonalne AGD, które zajmie niewiele miejsca. Znakomitą propozycją jest lodówka do zabudowy o wysokości 177 cm i szerokości 54 cm. Jeśli zdecydujesz się na markę Bosch, to do dyspozycji będziesz miał technologie oszczędzające energię, w tym system Low Frost redukujący powstawanie lodu i umożliwiający rzadkie rozmrażanie, a także oświetlenie LED. W zmniejszeniu opłat za prąd pomoże również system Eco Airflow, który zapewni równomierną temperaturę i wilgotność w całej strefie chłodzenia, oraz alarm otwartych drzwi. W lodówce Bosch znajduje się ponadto szuflada VitaFresh, w której są idealne warunki do przechowywania warzyw, owoców, mięsa czy nabiału – produkty dłużej zachowają w niej świeżość.

Niewielka kuchnia to idealne miejsce na postawienie wolnostojącej zmywarki kompaktowej Bosch. Ze względu na nieduży gabaryt ustawisz ją nawet na blacie. Pomimo małych rozmiarów ma ona duże możliwości, o czym decydują:

  • wyjątkowo trwały i wydajny silnik bezszczotkowy EcoSilence Drive, energooszczędny i wyjątkowo cichy;
  • system rozpoznawania detergentów przy każdym cyklu dostosowuje ich ilość pod kątem wielkości wsadu i poziomu zabrudzenia naczyń;
  • funkcja ExtraDry zapewni idealnie suche naczynia po otwarciu zmywarki.

W kuchni kawalerki przyda się również piekarnik do zabudowy z mikrofalą. To urządzenie 2 w 1, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo przestrzeni, a możesz nie tylko piec, ale i rozmrażać, a nawet grillować. W sprzęcie Bosch do dyspozycji masz niezwykle wygodny w obsłudze cyfrowy pierścień sterujący – dotykiem wprowadzisz niezbędne ustawienia i uruchomisz każdy program, na przykład termoobieg 4D. Atutem jest też technologia Home Connect, możesz zdalnie sterować piekarnikiem, przez smartfon.

Także płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem powinna znaleźć się w kuchni kawalerki. Przede wszystkim jest to oszczędność miejsca, bo nie trzeba oddzielnie montować okapu, a to oznacza dodatkową przestrzeń na szafki wiszące nad płytą, oraz wyjątkowa wygoda. Szczególnie przydatna jest funkcja AutoOn uruchamiająca wentylację podczas włączania płyty. Wyciąg bezpośrednio odprowadza opary i zapachy, dlatego nie roznoszą się po pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne w kuchni otwartej na salon.

Inne przydatne rozwiązania w tym urządzeniu to czujnik PerfectFry – stale kontroluje temperaturę płyty, czyli zapobiega przypaleniu potraw, oraz intuicyjny w obsłudze panel sterowania strefami gotowania i poziomem mocy. Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem marki Bosch również działa w systemie Home Connect, możesz więc optymalnie przygotowywać potrawy.

Źródła:
https://www.brw.pl/blog/kuchnia-w-kawalerce-porady-i-inspiracje/
https://dom.wp.pl/kuchnia-dla-singla-jak-urzadzic-mala-kuchnie-w-kawalerce-6098153353831553g/4 https://www.kuchenny.com.pl/2093-21-jak-optycznie-powiekszyc-mala-kuchnie.html https://www.agatameble.pl/inspiracje/trojkat-roboczy-w-kuchni-co-powinnismy-wiedziec-marzec-2019