Oszczędzanie energii jest ważne nie tylko dlatego, że pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Jest potrzebne także ze względów ekologicznych. Jak oszczędzać prąd? To proste – kieruj się wskazówkami zawartymi w artykule. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto oszczędzać prąd?

Oszczędzanie prądu jest bardzo ważne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych. Poza tym może przyczynić się do poprawy samopoczucia domowników. Dlatego warto wdrożyć nawyki umożliwiające zmniejszenie zużycia energii.

Ograniczenie poboru prądu doprowadzi przede wszystkim do zmniejszenia domowych wydatków. Dotyczy to nie tylko rachunków za prąd. Dzięki oszczędzaniu prądu ograniczysz koszty serwisowania sprzętu domowego. Urządzenia AGD i RTV częściej eksploatowane szybciej ulegają awariom, np. przez to, że zapomina się je wyłączyć, gdy są nieużywane.

Efektem mniejszego zużycia energii będzie również ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Samodzielnie, w zaciszu domowym możesz przyczynić się do:

  • redukcji zanieczyszczeń, w tym emisji dwutlenku węgla do atmosfery;
  • zmniejszenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii, jak węgiel (około 80% prądu w Polsce pochodzi właśnie ze spalania węgla);
  • zahamowania globalnego ocieplenia coraz bardziej dającego się nam we znaki, na przykład w falach niespotykanych dotąd upałów.

Warto wiedzieć, jak oszczędzać prąd, gdyż odpowiednie postępowanie może poprawić samopoczucie domowników. Nieodpowiednim postępowaniem jest np. zasypianie przy włączonym telewizorze, co prowadzi do obniżenia poziomu melatoniny, a to grozi zaburzeniami snu.

Jak ograniczyć zużycie energii w domu? Podstawowe zasady

Niższe zużycie energii w domu jest możliwe, jeśli wdrożysz pewne nawyki łatwe do przeprowadzenia i niewymagające w zasadzie żadnego wysiłku. Ważne jest to, aby „zarazić” nimi domowników, szczególnie najmłodszych, wśród których kształtowanie prawidłowych postaw jest wyjątkowo ważne.

O jakich nawykach mówimy? Chodzi o:

  • korzystanie w możliwie największym stopniu z naturalnego światła – jeśli pracujesz w domu, staraj się tak zorganizować czas, aby obowiązki zawodowe wypełnić przed zmrokiem, natomiast później możesz skupić się na relaksie, na przykład na rodzinnym oglądaniu filmów i seriali;
  • wyłączanie oświetlenia, gdy wychodzisz z pokoju – dobrą inwestycją są lampy z czujnikami ruchu;
  • odłączanie od gniazdka nieużywanego sprzętu, aby nie działały w trybie czuwania – pobór energii w trybie stand by może wynieść 0,035 kWh; wprawdzie nie jest to dużo, ale przy użytkowaniu różnego sprzętu prowadzi do wzrostu opłat za prąd nawet o kilkaset złotych w ciągu roku; urządzenia podłączone do telewizora, jak tuner DVB-T czy soundbar, podepnij do tej samej listwy, bo to wygodnie odłączysz je od sieci jednym przyciskiem.

Zmniejszenie poboru energii w domu jest możliwe przez stosowanie lamp punktowych zamiast sufitowych. Precyzyjnie oświetlą miejsce pracy czy nauki. Zawsze doskonałym wyborem są lampy LED, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywające nawet 85% mniej prądu. Włączaj klimatyzator tylko przy zamkniętych oknach. Ciepłe powietrze z zewnątrz spowoduje intensywniejszą pracę urządzenia i wyższe zużycie energii. Gdy chcesz wywietrzyć pomieszczenie, wyłącz klimatyzator i na krótko otwórz okna.

Co jeszcze można zrobić, aby cieszyć się niższymi rachunkami za energię? Świetnym pomysłem jest obniżenie temperatury w domu lub w mieszkaniu w okresie zimowym. W salonie czy pokoju dziecięcym wystarczy 20°C, a w łazience – 22°C. Komfortowy sen w sypialni zapewni natomiast 17–18°C. Każdy organizm, bez względu na wiek domownika, przystosuje się do takiej aury. Jeśli będzie ci zimno, możesz włożyć cieplejsze spodnie i sweter zamiast lekkiej koszulki i szortów. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach może wywołać bóle głowy i trudności w koncentracji. Nierzadko skutkiem jest też rozwój pleśni oraz roztoczy kurzu domowego, negatywnie wpływających na zdrowie i codzienne samopoczucie domowników.

Energooszczędne urządzenia to idealny sposób na oszczędność prądu w domu

AGD zużywające mniej prądu – to doskonały pomysł na ograniczenie nie tylko rachunków za energię, lecz także za wodę. Decydują o tym inteligentne rozwiązania, jakie zastosowano na przykład w nowoczesnych urządzeniach Bosch. W pralkach są to:

  • system i-DOS automatycznie dobierający właściwą dawkę detergentu, zgodną z rodzajem ubrań, wielkością wsadu i stopniem twardości wody – taką samą funkcję, ale przy dawkowaniu wody, pełni technologia ActiveWater Plus;
  • opcja Minipranie – możesz wyprać nawet pojedynczy t-shirt lub spodnie bez obawy o zwiększone zużycie prądu (oszczędność energii w porównaniu ze standardowymi programami wynosi nawet 40%);
  • funkcja dołożenia prania po uruchomieniu programu;
  • pojemny bęben VarioDrum mieszczący sporo odzieży – w ten sposób nie musisz uruchamiać zbyt wielu cykli, nawet gdy masz dużą rodzinę.

Także piekarnik Bosch pomoże ci oszczędzać energię. Wpłynie na to na przykład czujnik PerfectBake Plus stale kontrolujący wilgoć w potrawach i automatycznie wyłączający sprzęt, gdy będą gotowe. Duże znaczenie ma też oświetlenie LED oraz termoobieg 4D. Funkcja gwarantuje równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza na wszystkich poziomach piekarnika. Możesz więc za jednym razem przygotować kilka potraw, co idealnie sprawdzi się, gdy organizujesz w domu przyjęcie okolicznościowe i gościsz wiele osób. Termoobieg 4D nie tylko zmniejszy rachunki za prąd, ale również zaoszczędzi czas na przyrządzanie posiłków.

Jak obsługiwać sprzęt AGD, aby cieszyć się niższym zużyciem energii?

Energooszczędne urządzenia to świetny sposób na mniejsze zużycie prądu. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich używać, aby zmaksymalizować korzyści ekonomiczne i środowiskowe związane z ich zakupem. Polecamy na przykład korzystać z timera automatycznie wyłączającego sprzęt po wyznaczonym czasie.

Sporo wartościowych porad związanych z oszczędzaniem prądu w domu dotyczy sposobu przygotowywania posiłków:

  • rozmrażaj żywność przed gotowaniem. Najbezpieczniej jest ją umieścić w lodówce, na przykład mięso na dobę przed gotowaniem. Inny sposób to rozmrażanie w misce z wodą;
  • gotuj tylko tyle wody w czajniku lub w garnku, ile jest ci aktualnie potrzebne;
  • nie otwieraj piekarnika podczas pracy. Potraw możesz doglądać przez szklane drzwi piekarników Bosch (coolTouch Door);
  • w trakcie gotowania na płycie elektrycznej czy indukcyjnej stosuj pokrywki, a woda szybciej się nagrzeje.

Do pralki, suszarki czy zmywarki stosuj pełen wsad. Nie przekraczaj maksymalnego poziomu załadunku. Z zanim użyjesz suszarki, odsącz wodę z włosów ręcznikiem, co skróci czas suszenia.

Oszczędzanie energii jest możliwe również przez racjonalne korzystanie z chłodziarko-zamrażarki. Lodówkę ustaw z dala od źródeł ciepła, na przykład grzejników (możesz ją natomiast umieścić obok nowoczesnego piekarnika wyposażonego w odpowiednią izolację), i zamykaj jej drzwi zawsze, gdy przestajesz korzystać (ułatwi to sygnalizacja otwartych drzwi). Poza tym nie wstawiaj do niej gorących potraw, gdyż do ich ochłodzenia potrzeba sporej dawki energii.

Świetnym sposobem na oszczędzanie prądu w domu jest też regularne konserwowanie i naprawianie AGD – dzięki temu posłużą dłużej. Powinno się to odbywać ściśle według zaleceń producenta zapisanych w instrukcji obsługi urządzeń (dla lodówek i piekarników Bosch instrukcje znajdziesz również w internecie). Jeśli w domu masz stary sprzęt, zużywający dużo prądu, możesz wymienić go na nowy – inwestycja na pewno się zwróci. Warto ponadto dopasować urządzenia do realnych potrzeb. Gdy w domu mieszka singiel lub dwoje starszych osób, to zwykle wystarczy zmywarka kompaktowa. Pod uwagę weź również wielkość telewizora – zmniejszenie przekątnej ekranu o 20 cali to oszczędność energii na poziomie 60 kWh rocznie.

Źródła:
https://www.money.pl/gospodarka/oszczedzanie-pradu-w-domu-dlaczego-powinnismy-to-robic-6816879498337120a.html
https://enerad.pl/wiedza/jak-oszczedzac-prad/
https://www.ewe.pl/10-prostych-sposobow-na-oszczedzanie-energii
https://www.medonet.pl/odzyskaj-zdrowy-sen/higiena-snu,tak-spanie-przed-telewizorem-wplywa-na-twoje-zdrowie--to-sie-dzieje-w-ciele,artykul,82881117.html
https://home.morele.net/poradniki/jaka-optymalna-temperatura-w-domu-powinna-byc/
https://www.spie.com.pl/spie-stories/2023/05/sezon-grzewczy-dobiega-ko%C5%84ca.-jakie-skutki-ma-przegrzewanie-pomieszcze%C5%84