Woda jest niezwykle cennym zasobem, dlatego warto ograniczyć jej zużycie w domu. Jak to zrobić? Wystarczą odpowiednie nawyki, a także nowoczesny sprzęt AGD.
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Zmniejszenie zużycia wody leży w interesie nas wszystkich. To doskonały sposób na dbanie o planetę nie tylko z myślą o współczesnych, ale i przyszłych pokoleniach. Jeśli teraz będziemy oszczędzać wodę i zakorzenimy w społeczeństwie prawidłowe nawyki, to dostęp do wody pitnej w kolejnych latach będzie niezagrożony. Warto zauważyć, że Polska ma niewielkie zasoby wodne, jedne z najmniejszych w Europie: są one aż trzy razy mniejsze od średniej dla całego kontynentu. Tym bardziej musimy wspólnie zatroszczyć się o nie.
Warto oszczędzać wodę także dlatego, że pomoże to:
- zmniejszyć rachunki domowe, i to zarówno faktury za wodę, jak i za prąd.
- zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska;
- nauczyć młodszych członków rodziny postaw proekologicznych.
Oszczędzanie wody jest łatwe i nie wymaga żadnego dodatkowego wysiłku. Wystarczy wdrożyć pewne nawyki i odpowiednio używać sprzętu AGD i RTV. Za taką postawę na pewno ci podziękują środowisko i twój portfel.
Jak oszczędzać wodę w domu? Najważniejsze zasady
Sposobów na zmniejszenie opłat za wodę jest sporo. Zacznijmy od tych najważniejszych.
- Gromadź i ponownie wykorzystaj wodę. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz zbierać deszczówkę na przykład do zbiornika naziemnego, a następnie zastosować ją do nawadniania ogrodu. Ciekawym pomysłem jest recykling wody szarej, czyli tej, która pozostaje po kąpieli bądź po myciu naczyń.
- Od razu naprawiaj wadliwe instalacje, na przykład sanitarne, aby nie wyciekała z nich woda.
- Zrezygnuj z wody butelkowanej na rzecz kranówki. Nie zawsze butelki opróżnia się do końca, co prowadzi do marnotrawstwa wody.
- Korzystaj z programów i trybów eco w urządzeniach AGD i RTV. Na przykład w telewizorze polega to na zmniejszeniu jasności obrazu.
Aby ograniczyć zużycie wody warto kierować się zasadą 5R. Przede wszystkim odmawiaj (refuse) sobie tego, co nie jest ci potrzebne w domu i czego nie jesteś w stanie zużyć lub zjeść. Na przykład produkcja kilograma wołowiny wymaga aż 15 000 litrów wody, kilograma ziemniaków – 287 litrów, a bananów – 790 litrów. Użyj ponownie (reuse) przedmiotów czy sprzętów, które można jeszcze wykorzystać, na przykład po naprawie albo przeróbce. Jeśli coś nie jest ci potrzebne, oddaj lub sprzedaj innej osobie. Poza tym redukuj (reduce) ilość śmieci i segreguj (recykle) je, a także kompostuj (rot) resztki organiczne, bo przetwarzanie odpadów wymaga sporej ilości wody.
Jak oszczędzać wodę w kuchni?
Oszczędzanie wody w kuchni ułatwi zakup baterii termostatycznej. Ta bateria w krótszym czasie reguluje strumień i temperaturę wody. Warto też zainwestować w nowoczesną zmywarkę Bosch. Zastosowano w niej technologie ograniczające zużycie wody, np.:
- wyjątkowo wydajny silnik EcoSilence Drive – wykonano go w technologii bezszczotkowej, dzięki czemu jest też bezawaryjny i posłuży wiele lat;
- czujnik AquaSensor, który samoczynnie dobiera niezbędną ilość wody dla danego rodzaju i stopnia zabrudzenia naczyń oraz wielkości załadunku;
- automatyczny program czyszczenia Machine Care – regularne jego uruchamianie powoduje idealny rezultat każdego cyklu oraz wydłuża żywotność sprzętu;
- system ActiveWater Eco, dzięki któremu zużycie wody na jeden cykl wynosi tylko 7 litrów (przy 13 kompletach naczyń).
To, czego nie można umieścić w zmywarce, wyczyść ręcznie w misce z wodą lub w zlewie z zamkniętym odpływem. Unikaj mycia naczyń pod bieżącą wodą.
Oszczędzanie wody jest możliwe również podczas przyrządzania posiłków. Gotuj pod przykryciem, co ograniczy parowanie, zawsze dobieraj rozmiar garnka oraz wlewaj do niego tyle wody, ile potrzebujesz (dotyczy to również czajnika elektrycznego). Postaw na dania jednogarnkowe, do których użyjesz mniej wody, ponownie wykorzystuj wodę z gotowania warzyw lub makaronu.
Świetnym pomysłem na oszczędzanie wody w domu, jest piekarnik parowy Bosch. To doskonały wybór, dlatego że do gotowania na parze w tym piekarniku potrzeba mniej wody niż do gotowania w garnkach. Para świetnie przewodzi ciepło, dlatego taki sprzęt sprawi, że gotowanie przebiegnie szybciej w porównaniu do tradycyjnego urządzenia.
W piekarniku parowym Bosch do dyspozycji masz czujnik PerfectBake Plus, który stale kontroluje poziom wilgoci w potrawach i automatycznie wyłączy go, gdy są gotowe. Na ograniczenie zużycia wody wpłynie również łatwość utrzymania urządzenia w czystości. Nie musisz go ręcznie myć, o czym decyduje EcoClean Direct, czyli specjalna powłoka na ściankach złożona z ceramicznych mikrocząsteczek, które rozbijają krople tłuszczu, a także automatyczny program czyszczący.
Jak oszczędzać wodę w łazience?
W tym pomieszczeniu zwykle zużywa się najwięcej wody, dlatego warto zrobić wszystko, aby jej oszczędzić. Możesz na przykład kupić baterię z perlatorem, czyli napowietrzaczem wody wypływającej z kranu. Może się wydawać, że efektem jest zwiększenie przepływu wody, tymczasem przepływ zmniejsza się nawet o połowę. Poza tym perlator ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu nie rozchlapuje się ona na boki – to ograniczy jej marnowanie. W łazience sprawdzi się zarówno perlator umywalkowy, jak i wannowy czy prysznicowy. Świetnym pomysłem jest też zakup toalety z systemem podwójnego spłukiwania – można będzie dostosować ilość zużywanej wody do bieżących potrzeb.
Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu, aby jak najbardziej ograniczyć jej zużycie? Zastosuj sprawdzone czynności.
- Zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic. Do napełnienia wanny potrzeba 100–150 litrów wody, natomiast do jednego prysznica – 40–80 litrów. Warto też skrócić czas mycia, gdyż każda minuta pod prysznicem to zużycie wody większe o około 10 litrów. Dobrym pomysłem jest ustawienie stopera przed wejściem do kabiny.
- Zakręcaj wodę podczas mycia zębów albo golenia. Gdy leci silnym strumieniem, jej zużycie może wynieść nawet 12–15 litrów, podczas gdy przy zakręconym kurku są to 2–3 litry. Każda osoba zwykle myje zęby 2 razy dziennie, dlatego oszczędność może wynieść nawet ponad 20 litrów wody na dobę, a przy 4-osobowej rodzinie – około 80 litrów. W skali miesiąca daje to aż 2400 litrów.
- Prania ręcznego nie rób pod bieżącą wodą. Lepiej jest nalać wody do miski i w niej wyczyścić odzież.
- Unikaj wyrzucania do toalety zużytych artykułów higienicznych, na przykład podpasek czy chusteczek, gdyż mogą one zatkać odpływ.
Dobrym sposobem na oszczędzanie wody w łazience, jest uruchamianie pralki z pełnym wsadem. Warto kupić pralkę Bosch, w której znajdziesz różne technologie oszczędzające wodę. Przykładem jest system ActiveWater Plus, który na podstawie wielkości załadunku i rodzaju tkanin automatycznie dobierze ilość wody. Dzięki niemu oszczędność wyniesie nawet 50%.
Za ograniczenie zużycia wody w pralce Bosch odpowiada również silnik EcoSilence Drive oraz system 4D Wash, który zapewni lepsze efekty prania dzięki wydajnemu przenikaniu wody i detergentu przez włókna. Duże znaczenie ma też pojemny bęben VarioDrum na 10 kg wsadu. Sprawi, że nie będziesz musiał zbyt często uruchamiać prania, nawet przy wieloosobowej rodzinie, co także jest ważne dla redukowania zużycia wody. Ułatwią to liczne programy w pralce Bosch, na przykład Minipranie: można wyprać pojedynczą sztukę odzieży bez potrzeby marnowania wody. Przyda się również program parowy Iron Assist redukujący nawet 50% zagnieceń, czyli nie trzeba będzie używać zbyt dużo wody w żelazku.
Źródła:
https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/jak-oszczedzac-wode-12-sposobow/
https://kfa.pl/pl-PL/inspiracje/1311/Oszczedzanie-wody-dlaczego-warto-i-jak-to-robic-Kilka-porad-od-7-latkow https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-oszczedzac-wode/11412/ https://fixero.com/porady/prace-w-ogrodzie/jak-zbierac-deszczowke-i-jaki-zbiornik-wybrac https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/oczyszczanie-sciekow/38546,recykling-wody-szarej-czyli-jak-ponownie-wykorzystac-wode-z-odzysku https://ekowymiar.pl/zasada-5-r/