Jak dbać o lodówkę, żeby zachować czystość, nie uszkadzając jej? Warto pamiętać, że konserwacja, regularne sprzątanie oraz rozmrażanie przedłuża jej żywotność. Decydując się zatem na odświeżenie, powinniśmy pamiętać, aby to zaplanować, uwzględniając zarówno organizację żywności, jak i przygotowanie odpowiednich środków czyszczących. Konserwowanie sprzętów AGD może wydawać się nieco uciążliwe i skomplikowane, ale mamy na to sprawdzone sposoby. Podpowiadamy, jakie są domowe sposoby na mycie lodówki i dbanie o jej stan techniczny.

Pierwsze mycie nowej lodówki. Jak je przeprowadzić?

Co zrobić, żeby gabarytowy i drogocenny sprzęt służył przez wiele lat bez konieczności serwisowania? Sposobów jest kilka. Przedstawimy te najskuteczniejsze.

Nim lodówka zostanie uruchomiona po raz pierwszy, należy pozbyć się z niej wszystkich elementów opakowania. Warto sprawdzić całe urządzenie, aby usunąć karton oraz liczne taśmy klejące. Następnym istotnym krokiem jest dokładne przetarcie. Pierwsze mycie nowej lodówki to bardzo ważna czynność, która pozwoli na przygotowanie jej wnętrza do przechowywania żywności, a także przedłuży jej żywotność. Ścianki, szufladki, uszczelki, sufit oraz półki należy przemyć letnią wodą z płynem do mycia naczyń i dokładnie osuszyć.

Na ile stopni powinna być ustawiona lodówka i jak układać w niej żywność?

Pierwsze uruchomienie lodówki wymaga ustawienia odpowiedniej temperatury, aby przetrzymywane w niej produkty zachowały świeżość. Zbyt niska może spowodować zamarzanie żywności oraz utratę jej walorów smakowych i odżywczych. Z kolei zbyt wysoka – przyspiesza psucie się jedzenia, m.in. gnicie czy kwaśnienie. Zalecane ustawienie dla chłodziarki wynosi 3–4 stopnie Celsjusza, a dla zamrażarki –18 stopni Celsjusza. Warto również rozważyć wybór lodówki z technologią Multi AirFlow zapewniającą optymalne chłodzenie całej przestrzeni, bez konieczności ingerowania w jego system.

Jak dbać o urządzenie, aby zachować jego funkcjonalność? Należy dobrze zarządzać produktami. Planowanie przechowywania żywności nie tylko przedłuża ich świeżość, ale przede wszystkim oszczędza energię. W jaki sposób układać ją na półkach i drzwiach? Podpowiadamy:

  • na górnych powinny znaleźć się gotowe posiłki, kefir, mleko czy dżemy,
  • na środkowej mogą znajdować się produkty z krótkim terminem ważności,
  • dolna półka to miejsce na ryby i mięso,
  • szuflady są przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców,
  • na drzwiach ustawia się napoje, sosy i jajka.

Ciekawe i nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w lodówkach marki Bosch. Chłodziarki wyposażono w komorę VitaFresh, która przedłuża świeżość warzyw i owoców, zachowując ich wartości odżywcze i smakowe. Świadome przechowywanie żywności pozostawia mniejszy ślad ekologiczny. Kupujesz, przechowujesz, nie marnujesz – dzięki temu jedzenie nadaje się do spożycia przez dłuższy czas.

Jak dbać o lodówkę No Frost?

Technologia No Frost w urządzeniach Bosch to doskonałe rozwiązanie, ponieważ lodówka nie wymaga systematycznego rozmrażania. Nieodpowiednie przechowywanie żywności, nieszczelność drzwi czy uszkodzony termostat prowadzą do gromadzenia lodu na tylnej ścianie chłodziarki lub zamrażarki. W konsekwencji grozi im awaria. No Frost może temu zapobiec. System zapewnia równomierny obieg suchego powietrza, lód więc nie osadza się wewnątrz sprzętu. Jest to spore ułatwienie dla zabieganych, którzy nie mają czasu na rozmrażanie lodówki lub zapominają o tej konieczności.

Jak dbać o chłodziarkę No Frost, aby pozostała czysta i sprawna? Zalecane jest jej regularne mycie bez rozmrażania. Przynajmniej raz na miesiąc należy przetrzeć każdy z elementów wewnętrznych sprzętu. Domowe sposoby na mycie lodówki są skuteczną, a jednocześnie oszczędną metodą dbania o czystość urządzenia. Do codziennego konserwowania doskonale sprawdzi się szmatka zwilżona w letniej wodzie lub roztworze wody z octem. Aby wzmocnić efekt, można również stosować sodę oczyszczoną oraz sok ze świeżej cytryny.

Co pół roku warto wyłączyć urządzenie i przeprowadzić jego dokładne czyszczenie. W opróżnionej lodówce można dokładnie umyć uszczelki, obwody kondensacyjne, a także szuflady i półki. W przypadku tradycyjnych systemów lodówkę należy rozmrozić przed każdym dokładnym myciem.

Warto pamiętać, że czyszczenie skraplacza lodówki należy do ważnych etapów higieny. Jest to podstawa systemu chłodzącego. Konsekwencją jego zanieczyszczenia może być awaria lub nieefektywne działanie sprzętu. Przed oczyszczaniem należy odsunąć lodówkę. Przygotuj szczotkę, twardą miotełkę lub wilgotną ściereczkę.

Czyszczenie odpływu i obwodu kondensacyjnego lodówki

Decydując się na gruntowne czyszczenie chłodziarki oraz zamrażarki, warto pamiętać o elementach, które często są pomijane. W odpływie oraz na obwodach kondensacyjnych również gromadzą się zanieczyszczenia i zabrudzenia, które wymagają systematycznego oczyszczenia.

Podpowiadamy, jak krok po kroku wyczyścić odpływ oraz obwody kondensacyjne lodówki.

1. Zaplanuj dokładne mycie z wyprzedzeniem. Proces rozmrażania trwa kilka godzin, dlatego warto wybrać dzień, w którym nie ma konieczności przechowywania produktów w chłodziarce.
2. Upewnij się, że lodówka została wyłączona. Następnie rozpocznij jej rozmrażanie. Roztapiający się lód spowoduje rozlewanie się wody, dlatego zabezpiecz kable przed zamoczeniem. Przygotuj miskę oraz ręcznik, do których będzie skraplał się płyn.
3. Opróżnij urządzenie i kontynuuj rozmrażanie lodówki. Co z jedzeniem, które wymaga przechowania w zimnym miejscu? Produkty przełóż do toreb chłodzących i przechowuj na przykład w wannie z zimną wodą, w piwnicy a zimą – na zewnątrz. Warto zaplanować wcześniej wykorzystanie magazynowanych mrożonek.
4. Wyjmij półki, aby uzyskać łatwy dostęp do odpływu wody i obwodów kondensacyjnych. Standardowo element ten znajduje się na dnie lodówki. Może być zakryty gumową lub plastikową uszczelką. Osusz nadmiar wody ściereczką.
5. Pozbądź się zanieczyszczeń z odpływu. Wśród zabrudzeń mogą znaleźć się kawałki jedzenia, brud i kamień czy pleśń. Usuń plamy wilgotną ściereczką i patyczkiem higienicznym. Umyjemy w ten sposób elementy powierzchownie. Aby pozbyć się głębszych zabrudzeń, wykorzystaj środki czyszczące przeznaczone do lodówek, wodę z octem lub sodę oczyszczoną

Stosując się do tych wskazówek, skutecznie oczyścisz oraz odkazisz elementy budowy lodówki. Przedłuży to żywotność urządzenia.

Źródła:
1. Poznaj nasze chłodziarko-zamrażarki, [online] https://www.bosch-home.pl/produkty/chlodzenie-i-zamrazanie/chlodziarko-zamrazarki (dostęp: 25.03.2024).
2. Dlaczego zbiera się lód w lodówce?, 23.03.2020, [online] Dlaczego zbiera się lód w lodówce? Przyczyny oszronienia | North.p (dostęp: 25.03.2024).
3. A. Kisiak, Jak wyczyścić skraplacz w lodówce? Co zrobić gdy zbiera się woda?, [online] Jak wyczyścić skraplacz w lodówce? | Przewodnik Pani Domu (dostęp: 25.03.2024).
4. Ł. Proszek, Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie krok po kroku!, [online] Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie lodówki krok po kroku! (prorankingi.pl) (dostęp: 25.03.2024).
5. Jak wyczyścić odpływ wody w lodówce – kroki do wykonania, 15.09.2023, [online] Jak wyczyścić odpływ wody w lodówce - kroki do wykonania (wodazezrodla.pl) (dostęp: 25.03.2024).
6. Jak układać żywność w lodówce? – Jak powinno wyglądać rozmieszczenie produktów w lodówce?, [online] Jak układać produkty w lodówce? – Poradnik | ALDI (dostęp: 25.03.2024).