Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego warto mądrze ją rozplanować. Poznaj główne zasady, jakimi należy się kierować, aby była funkcjonalna i praktyczna. Czym jest tzw. trójkąt roboczy? Jakie odległości należy zachować między poszczególnymi urządzeniami AGD? Poznaj odpowiedzi!

Jak ustawić sprzęty w kuchni? Zasada pięciu stref

Nie wiesz, jak rozmieścić sprzęty? Zastosuj zasadę pięciu stref. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o różnych wymiarach, zamkniętych i otwartych na salon lub jadalnię.

Poszczególne obszary powinny być rozmieszczone zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdy domownicy są praworęczni (jeśli dominuje lewa ręka, lokalizacja stref powinna być odwrotna). W każdej strefie wykonuje się konkretne czynności.

  • Strefa zapasów służy do gromadzenia produktów spożywczych. Znajduje się tu zwykle lodówka oraz szafki na artykuły, których nie trzeba chłodzić lub zamrażać. Jeśli lubisz przygotowywać jedzenie na zapas, przyda się również oddzielna zamrażarka albo lodówka typu side by side, z dwojgiem drzwi. Lodówka i zamrażarka mogą stać obok siebie.
  • Strefa przechowywania to miejsce na naczynia, sztućce i drobne sprzęty AGD, jak ekspres do kawy albo toster. Warto tu umieścić wiszące szafki z podnośnikami klapowymi, natomiast w dolnej części wysuwane szuflady.
  • Strefa zmywania obejmuje zlewozmywak i zmywarkę. Pod zlewem albo na oddzielnej półce mogą znaleźć się kosze do segregacji odpadów. Wygodny dostęp do nich zapewni szafka z wysuwaną szufladą. Obok zlewu warto wydzielić miejsce na akcesoria do mycia naczyń, czyli kapsułki do zmywarki czy ściereczki i płyn.
  • Strefa przyrządzania posiłków składa się z blatu lub wyspy. Powinna mieć odpowiednią szerokość, aby krojenie warzyw, owoców i mięsa przebiegało w komfortowych warunkach. W takiej strefie warto umieścić reling kuchenny, czyli szynę z przyborami typu chochla albo szczypce, oraz stojak z nożami, deski do krojenia i pojemniki z przyprawami.
  • Strefa gotowania jest przeznaczona na piekarnik, płytę grzewczą oraz mikrofalę. Można je umieścić w zabudowie kuchennej – świetnym rozwiązaniem jest montaż płyty indukcyjnej w blacie nad piekarnikiem. Inna opcja to kuchenka wolnostojąca oraz mikrofala postawiona na blacie.

Rozmieszczenie sprzętów w kuchni zgodnie z tą zasadą usprawni przygotowanie posiłków. Zapewni wygodny dostęp do produktów spożywczych oraz naczyń i akcesoriów kuchennych. Nie będziesz tracić czasu na przemieszczanie się po kuchni, aby wykonać konkretne zadania, jak wyrzucenie odpadków do kosza. Jest to ważne, gdy sporo gotujesz, gdyż w domu mieszka dużo osób albo często organizujesz imprezy.

Jak rozmieścić sprzęty w kuchni? Zasada trójkąta roboczego

Bez względu na to, czy postawisz na zabudowę kuchenną, czy na sprzęty wolnostojące, podczas aranżacji pomieszczenia warto zastosować zasadę trójkąta roboczego. Wskazuje, jakie odległości należy zachować między najważniejszymi sprzętami AGD:

  • 120–210 cm – między kuchenką i zlewozmywakiem oraz lodówką i zlewozmywakiem,
  • 120–270 cm – między kuchenką i lodówką.

Wierzchołki trójkąta roboczego tworzą lodówka, zlewozmywak i narożna ścianka zabudowy kuchennej. Pomiędzy lodówką oraz zlewem powinien znaleźć się blat roboczy.

Od sposobu rozmieszczenia sprzętów zależy rodzaj zabudowy. Nie wszędzie można zastosować zasadę trójkąta roboczego. Dotyczy to niewielkiej kuchni jednorzędowej w ciasnych pomieszczeniach. Trudności może również sprawić aranżacja kuchni dwurzędowej oraz zabudowa w kształcie litery U.

Trójkąt roboczy najłatwiej jest zrealizować w kuchni z zabudową w kształcie litery L. W pomieszczeniu z wyspą lodówkę i zlewozmywak umieszcza się po jednej stronie, zaś kuchenkę wbudowuje w wyspę.

Gdzie umieścić płytę kuchenną?

W każdej kuchni powinna się znaleźć płyta grzewcza. Dobrym rozwiązaniem jest płyta indukcyjna, która pozostaje chłodna w trakcie gotowania – ciepłe jest jedynie znajdujące się na niej naczynie. Dlatego nie ma ryzyka, że spadające kawałki jedzenia albo rozlana woda przypalą się na powierzchni płyty. Aby urządzenie było funkcjonalne, należy je zamontować w odpowiednim miejscu.

Najlepiej je zlokalizować:

  • w blacie, nad piekarnikiem – niezbyt trafnym rozwiązaniem jest płyta indukcyjna obok słupka, gdyż po jej obu stronach warto pozostawić nieco przestrzeni, aby na przykład odstawić gorący garnek,
  • w odległości minimum 4 cm od ściany, aby na palnikach znajdujących się bezpośrednio przy niej zmieściły się też duże garnki,
  • blisko gniazda siłowego – konieczny jest również dobry dostęp do gniazdka elektrycznego, do którego trzeba będzie podłączyć okap.

Płyta indukcyjna nad zmywarką? Zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania. Przeszkodą są wymiary sprzętów – aby oba zmieściły się w jednym miejscu, konieczne byłoby zamontowanie bardzo grubego blatu. Poza tym płyta mocno się nagrzewa podczas pracy i wymaga odpowiedniej wentylacji, co utrudniłaby zmywarka znajdująca się pod spodem. Przy takim umiejscowieniu sprzętów wzrasta ryzyko awarii płyty w wyniku wydostawania się pary wodnej ze zmywarki.

Innym złym pomysłem jest płyta indukcyjna obok zlewu. Podczas ręcznego mycia naczyń może dojść do zachlapania wodą gorącej płyty i do jej nieodwracalnego uszkodzenia.

Na jakiej wysokości okap nad płytą kuchenną?

Wysokość okapu nad płytą indukcyjną czy gazową zależy od rodzaju urządzenia:

  • okap przyścienny skośny warto zamontować 40–50 cm nad płytą. Nie ma znaczenia, czy jest to indukcja, czy kuchenka ceramiczna albo gazowa;
  • w przypadku okapu sufitowego należy zachować około 150 cm odległości;
  • okapy teleskopowy, wyspowy oraz przyścienny w kształcie litery T wymagają montażu na wysokości 60–70 cm od płyty indukcyjnej lub ceramicznej oraz 70–75 cm do płyty gazowej.

Zawsze warto zachować odpowiednie odległości między sprzętami. Dzięki temu okap będzie działał wydajnie i skutecznie oczyści powietrze z oparów oraz nieprzyjemnych zapachów powstałych podczas gotowania.

Nie musisz o tym pamiętać, jeśli wybierzesz funkcjonalne urządzenie, takie jak płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem. Montuje się ją na blacie. Wbudowany wentylator pochłonie parę wodną i zapachy. Zapewni oszczędność miejsca – zamiast oddzielnego okapu, możesz zamontować dodatkową półkę na naczynia albo przybory kuchenne.

Zabudowa piekarnika w słupku – o czym pamiętać?

Słupek to ustawienie sprzętów AGD jeden na drugim. Takie rozwiązanie zapewni wygodniejszy dostęp do nich, nie trzeba też schylać się, aby sięgnąć do piekarnika.

Optymalnie prezentuje się mikrofala nad piekarnikiem. Wszystkie prace związane z przyrządzeniem potraw lub odgrzaniem gotowych dań wykonasz w jednym miejscu. Jeśli kupisz piekarnik z mikrofalą, możesz nad nim ustawić ekspres do kawy. Nie polecamy ustawienia piekarnika nad mikrofalą czy ekspresem, gdyż drzwi piekarnika mogą blokować dostęp do urządzenia znajdującego się niżej.

Świetnym sposobem na rozmieszczenie sprzętów w kuchni, aby oszczędzić przestrzeń, jest postawienie w słupku trzech urządzeń. Na dole może znaleźć się zmywarka, wyżej ekspres do kawy, natomiast na górze piekarnik albo mikrofala. Nad zmywarką nie można natomiast postawić piekarnika czy kuchenki mikrofalowej, gdyż para wodna wydostająca się z urządzenia mogłaby uszkodzić te sprzęty.

Źródła:
1. 5 stref w kuchni. Jak je zaplanować?, 15.03.2017, [online] https://www.housemarket.pl/wnetrza/106/5_stref_w_kuchni_jak_je_zaplanowac,10572.html (dostęp: 24.03.2024).
2. U. Tatur, Zaplanuj kuchnię idealną. 5 stref kuchennych, które musisz znać, 17.09.2028 [online] https://www.dobrzemieszkaj.pl/kuchnia_i_jadalnia/porady/359/zaplanuj_kuchnie_idealna_5_stref_kuchennych_ktore_musisz_znac,206257.html (dostęp: 24.03.2024).
3. Jak zaplanować kuchenny trójkąt roboczy?, [online] https://www.jmmebelsystem.pl/okiem-eksperta/jak-zaplanowac-kuchenny-trojkat-roboczy/ (dostęp: 24.03.2024).
4. Płyta indukcyjna obok lodówki, 3.05.2022, [online] https://vestfrosthome.eu/blog/plyta-indukcyjna-obok-lodowki/ (dostęp: 24.03.2024).
5. Zmywarka pod płytą indukcyjną. Czy to możliwe?, 25.02.2022 [online] https://blog.technikan.pl/zmywarka-pod-plyta-indukcyjna-czy-to-mozliwe (dostęp: 24.03.2024).
6. Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny? Odpowiadamy, [online] https://globalo.pl/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-okap-kuchenny/ (dostęp: 24.03.2024).
7. 7 zalet płyty indukcyjnej z pochłaniaczem. Sprawdź, dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie, 29.06.2021, [online] https://www.homebook.pl/artykuly/6469/7-zalet-plyty-indukcyjnej-z-pochlaniaczem-sprawdz-dlaczego-warto-postawic-na-takie-rozwiazanie (dostęp: 24.03.2024).
8. Sprzęty kuchenne w słupku, [online] https://mrowka.com.pl/porady/porada/jakie-sprzety-kuchenne-warto-zamontowac-w-slupku-sposoby-montazu-ergonomia.html (dostęp: 24.03.2024).