Bądź zero waste, nie wyrzucaj resztek żywności
Blender jako pomocnik we wdrożeniu idei zero waste? Sprawdź, jak to działa!
Co roku w koszach na śmieci lądują tony zmarnowanego jedzenia. Jak temu zapobiec i uniknąć nadmiernego marnotrawienia żywności? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie blendera, za pomocą którego można przygotować wiele smacznych potraw w duchu zero waste.
Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Chcesz wdrożyć w życiu ideę zero waste? Zacznij od less waste. Dowiedz się, jak to zrobić, z… blenderami marki BOSCH. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają przeprowadzenie kuchennej rewolucji i modyfikację naszych przyzwyczajeń żywieniowych.
Czym jest filozofia zero waste?
Idea zero waste pojawiła się w latach 70. XX wieku. Amerykański chemik Paul Palmer zaproponował wówczas opracowanie systemu produkcji umożliwiającego wytwarzanie rzeczy, które po swojej śmierci technicznej nadawałyby się do ponownego przetworzenia i użytku. Palmerowi marzyło się stworzenie swego rodzaju gospodarki zamkniętej. Dziś jego ideę trafnie oddają dwa słowa – recykling i upcykling, a podstawowa zasada zero waste to nic innego jak zrównoważony styl życia, w którym nie ma miejsca na uleganie chwilowym modom, kompulsywne kupowanie, a potem wyrzucanie, marnowanie i zaśmiecanie środowiska.
Jeśli przez wiele lat wiodło się życie oparte na zasadach intensywnego konsumpcjonizmu, wdrożenie rozwiązania zero waste nie jest łatwe. Wielu z nas takie przejście może się kojarzyć z obniżeniem stopy życiowej czy manifestacyjnym ubóstwem, a przecież zupełnie nie o to chodzi! Trudno Ci wyobrazić sobie, że nagle przestajesz kompulsywnie kupować, a potem wyrzucać, bo się przedatowało, bo to był nieudany zakup, bo wcale tego nie potrzebujesz? Wejdź do krainy zero waste (zero marnowania) przez most o nazwie less waste (mniej marnowania) – zacznij planować zakupy, nie rzucaj się na promocje i wyprzedaże, a zamiast wyrzucać, oddawaj potrzebującym lub wymieniaj się z przyjaciółmi. I zmieniaj powoli swoje przyzwyczajenia kulinarne: nie tylko rób zakupy spożywcze w listą produktów w dłoni, ale także:
- Korzystaj z domowych metod konserwacji żywności. Nadmiar chleba czy zupy możesz zamrozić, zwiędnięte warzywa czy owoce – zblendować i zamrozić albo ususzyć.
- Nie rób ogromnych zapasów, do których przyzwyczaiłeś się w domu rodzinnym. To nawyk z czasów, w których obowiązywała reglamentacja żywności, a kiedy udało się upolować coś spoza racji wyznaczonych przez kartki (ktoś jeszcze pamięta, co to było?), człowiek wiedział, że owocne polowanie szybko się nie powtórzy.
- Kupuj warzywa i owoce sezonowe oraz od lokalnych dostawców. Są smaczne, zdrowe, tanie, a przy okazji przyczyniasz się do zmniejszania śladu węglowego, bo Twoje smakołyki jadą na plac targowy kilkanaście, a nie kilka tysięcy kilometrów.
- Przetwarzaj wszystko, co kupiłeś – nie wyrzucaj z braku pomysłu albo przepisu. Podpowiadamy Ci, jak nie marnotrawić żywności, kiedy ma się w kuchni podstawowe AGD, dzięki którym można przygotować wiele smacznych i zdrowych potraw.
Jak czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia zero waste:
Ideałem stylu zero waste na pewno nie jest stanie się bezdomnym weganinem, ale wprowadzenie w codziennym życiu takich zmian, które będą realne i konsekwentne.
Dzięki wszystkim informacjom, które właśnie uzyskałeś, możesz realnie i konsekwentnie wprowadzać zmiany i przyzwyczajać się do funkcjonowania zgodnie z zasadą 5R:
1. Refuse, czyli ODMAWIAJ: nachalnej reklamie, picia w plastikowym kubku, kupowania 2 w cenie 1, przyjmowania ulotek.
2. Reduce, czyli OGRANICZAJ SIĘ w kompulsywnym kupowaniu: przypomnij sobie porzekadło „Co drogie, to tanie” – kupuj mniej przedmiotów, ale lepszej jakości.
3. Reuse, czyli UŻYWAJ PONOWNIE – nie wyrzucaj słoików i opakowań z tworzyw sztucznych, które możesz napełnić itp.
4. Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI.
5. Rot, czyli KOMPOSTUJ.
Nie marnuj jedzenia, postaw na blender!
Jedną z największych bolączek współczesności jest marnowanie jedzenia. Blender, jedno z podstawowych urządzeń w naszej kuchni, pomaga rozwiązać ten problem i przyczynia się do realizacji zasad zero waste. Dzięki niemu możemy:
- przetwarzać rozmaite produkty spożywcze, unikając ich marnowania,
- łatwo rozdrobnić warzywa,
- zrobić puree, smaczne kremy czy koktajle,
- przygotować produkty do mrożenia
Jeśli zainwestujesz w system próżniowego przechowywania z blenderem ręcznym lub mikserem ręcznym marki BOSCH, era marnowania jedzenia w Twojej kuchni dobiegnie końca.
Wykorzystaj blender do dojrzałych warzyw i owoców
Wśród najczęściej marnowanych produktów znajdują się warzywa i owoce. Lubimy jędrne jabłka o błyszczącej skórce, pomidory i ogórki o idealnych kształtach, marchewki i pietruszki wyglądające tak, jakby dopiero wyrwano je z ziemi i umyto. Czy zdajemy sobie sprawę, że unijne standardy określają nawet dopuszczalne zróżnicowanie warzyw i owoców pod względem wielkości, kiedy kupujemy je w opakowaniu jednostkowym? Że np. różnica wymiarów między najmniejszym i największym jabłkiem czy pomidorem na tacce jest ściśle określona?
Tak bardzo przywykliśmy do owoców i warzyw spełniających wyśrubowane standardy estetyczne, że odruchowo wyrzucamy te zwiędnięte, pomarszczone czy przebarwione – a przecież wciąż pełnowartościowe! Owoce i warzywa, które niebawem się zmarnują, można przerobić na smaczną zupę krem, pesto lub sos do makaronu albo pyszny koktajl. Dobrym pomysłem jest też zrobienie i zamrożenie puree warzywnego, które będzie stanowiło doskonałą bazę do sosu albo zupy.
- Zblenduj resztki jedzenia, aby zrobić z nich smaczne jedzenie
Sporo żywności, którą wyrzuca się do śmietnika, można wykorzystać do zrobienia przepysznego śniadania, obiadu czy kolacji. Idealne pomysły to:
· pasta kanapkowa z mięsa lub z ryb pozostałych po obiedzie, do której, po zblendowaniu, możesz dodać majonez, musztardę i natkę pietruszki,
· zupa z zieleniny, na przykład z marchewek, brokułów czy kalarepy,
· pasztet ze skrawków wędliny, której kończy się termin ważności – ugotowaną wędlinę można zblendować razem z pokrojoną cebulą, jajkami i włoszczyzną.
Blender możesz wykorzystać również do zrobienia placków z łodyg brokułów. Będą wyjątkowo smaczne, jeśli do ciasta dodasz cebulę, czosnek i ser
- Wykorzystaj wodę pozostałą po gotowaniu ciecierzycy
Woda po gotowaniu ciecierzycy, czli aquafaba, nie musi wylądować w zlewie. O wiele lepszy pomysł to jej wykorzystanie do przyrządzenia przepysznego jedzenia. Za pomocą blendera szybko ubijesz ją na pianę, co pozwoli ci zrobić smakowite ciasto czy bezę. Możesz również przygotować z niej majonez z dodatkiem musztardy dijon i kurkumy.
- Zmiel czerstwe pieczywo w blenderze
Blender przyda się także do wykorzystania czerstwego pieczywa. Z jego pomocą można rozdrobnić suche bułki, które wykorzystamy do przygotowania panierki. Ciekawym pomysłem jest też chrupka posypka do zapiekanek i dań z makaronu – suche pieczywo blendujemy, dodajemy zioła i trochę oliwy, a następnie przechowujemy w papierowej torebce.
- Pyszna beza z owocami
Białka jajek z powodzeniem można ubić blenderem z pomocą specjalnej końcówki, a następnie upiec bezę. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie małych bezików, które można przechowywać przez dłuższy czas w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Blender ręczny czy kielichowy?
Wdrażanie zasad less waste, a potem zero waste możesz rozpocząć bez względu na to, czy masz w kuchni blender ręczny, czy kielichowy.
- Blender ręczny:
· Jest mały i lekki, umożliwia blendowanie nawet bezpośrednio w garnku z gotującym się obiadem.
· Jest banalny w obsłudze i niekłopotliwy w przechowywaniu.
· Po dobraniu odpowiedniej końcówki może ubijać, trzepać, siekać, ugniatać, szatkować, kroić, a nawet pakować próżniowo.
· Może stanowić samodzielne urządzenie z różnorodnymi końcówkami i akcesoriami, jak na przykład blender ręczny z trzepaczką, albo stanowić element „kuchennego kombajnu” z minimalakserem czy z robotem kuchennym.
· Jest bardzo trwały (model z końcówką blendującą ze stali nierdzewnej).
· Jest wolny od BPA (model z końcówką z tworzywa sztucznego).
- Blender kielichowy:
· Ma szczelny i pojemny kielich. Wrzucając do niego niezbędne składniki, możesz w mgnieniu oka przygotować smaczne smoothie, zupę, domowe pesto czy masło orzechowe.
· Ma mocny silnik (o mocy 1200 W i prędkości obrotowej silnika do 30 000 obr./min). Bez trudu szybko miksuje zarówno świeże, jak i mrożone składniki.
· Jest łatwy w montażu, demontażu i myciu oraz intuicyjny w obsłudze.
· Wyposażony jest także w butelkę ToGo, która ma unikalny mechanizm SafeLock zapobiegający przypadkowemu otwarciu i gwarantuje zabezpieczenie przed wylaniem. Butelkę taką, wypełnioną smakowitym koktajlem, możesz zabrać ze sobą wszędzie.
· Ma kielich i ostrza, które można myć w zmywarce.
Poznaj więcej zalet blenderów kielichowych marki BOSCH
Blender próżniowy to nowoczesne urządzenie, które pozwala przedłużyć świeżość produktów, zapewnia lepszy smak, aromat i kolor potraw. Jest idealnym sprzętem, aby wdrożyć w swoim domu filozofię zero waste.
Blendowane próżniowo koktajle mają bardzo kremową, jednorodną konsystencję z mniejszą ilością pęcherzyków powietrza i mniejszą liczbą warstw oraz lepszy wygląd dzięki bardziej naturalnym kolorom w porównaniu z tymi blendowanymi standardowo. Funkcja „auto” uruchamia automatyczny program blendowania w próżni po naciśnięciu jednego przycisku.
Blender próżniowy jest także elementem systemu próżniowego przechowywania żywności. Tylko BOSCH oferuje Ci system, w ramach którego blender ręczny lub mikser ręczny przekształcić można w wydajne urządzenie do pakowania próżniowego! System ten:
· Ogranicza marnowanie żywności.
· Pozwala zachować świeżość owoców i warzyw nawet na dwa razy dłużej.
· Przyspiesza marynowanie i zapobiega przemrożeniu produktów.
Produkty żywnościowe możesz przechowywać w próżniowych pojemnikach, woreczkach albo butelkach – wszystkie są wolne od BPA. System przechowywania próżniowego usuwa tlen ze specjalnego pojemnika próżniowego lub torebki próżniowej, w których umieszczona jest żywność. Wytwarza on ciśnienie niższe od atmosferycznego i zamyka hermetycznie zawartość opakowań.
Dowiedz się więcej o systemie próżniowego przechowywania żywności BOSCH
Bądź zero waste – nie wyrzucaj resztek żywności ani nie pozwól jej się zepsuć. Po prostu włóż ją do pojemnika/woreczka, usuń powietrze, schłodź lub zamroź i zjedz innego dnia.
Źródła:
1. https://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/
2. https://gethome.pl/blog/zero-waste-i-recykling/
3. https://ekowymiar.pl/czym-jest-zero-waste/