Nie wiesz, w czym podgrzewać potrawy w mikrofali? Sprawdź, jakie naczynia do kuchenki mikrofalowej wybrać

Mikrofala usprawnia prace prowadzone w kuchni, pozwalając na szybkie przygotowywanie potraw. Gdy decydujemy się na taki sprzęt, musimy wiedzieć, jakie naczynie do mikrofali można w nim umieścić, aby nie doszło do jego uszkodzenia. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśniamy wszelkie wątpliwości z tym związane.

Dlaczego warto wiedzieć, jakie naczynie do mikrofali jest odpowiednie?

Ma to duże znaczenie z kilku względów, w tym tych związanych z bezpieczeństwem. Nieodpowiednie naczynia do kuchenki mikrofalowej mogą ulec uszkodzeniu, w tym pęknąć (odłamki plastiku czy szkła mogą doprowadzić do skaleczenia podczas prób wyjmowania naczyń z komory mikrofali) albo zapalić się w wyniku wysokiej temperatury (może to wywołać nawet pożar domu). Jeśli dojdzie do zniszczenia naczyń, trzeba zakupić nowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Użytkowanie odpowiednich pojemników pozytywnie wpływa na smak przyrządzanych potraw. W wyniku podgrzania w mikrofali jedzenie:
• jest równomiernie opieczone i gotowe do natychmiastowego spożycia – decyduje o tym to, że naczynia do kuchenek mikrofalowych są w stanie odpowiednio przewodzić oraz utrzymywać temperaturę,
• nie traci swojej konsystencji (można uniknąć zlepiania czy zbrylania składników) oraz wartości odżywczych,
• nie jest przypalone, co mogłoby spowodować konieczność wyrzucenia potrawy do śmietnika.

Jeśli będziesz stosować prawidłowe naczynia do kuchenki mikrofalowej, dodatkową zaletą jest to, że jedzenie będzie gotowe bardzo szybko. Nie dojdzie do tego, że potrawy będą przygrzewały się zbyt długo, co może wpłynąć przykładowo na to, że spóźnisz się do pracy albo Twoi goście zaczną się niecierpliwić w oczekiwaniu na smakołyki. Wybór odpowiednich naczyń pozwoli więc wykorzystać jedną z największych zalet mikrofali, jaką jest komfortowe i sprawne przyrządzanie dań. Przekłada się to na oszczędność nie tylko czasu, ale również kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej.

Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Od tego, jakie naczynie do mikrofali będzie przez Ciebie wykorzystywane, zależy przydatność tego urządzenia. Odpowiednie pojemniki czy talerze umożliwią Ci nie tylko podgrzewanie potraw, ale również gotowanie, w tym na parze, duszenie, pieczenie oraz przygotowywanie przekąsek typu zapiekanki albo grzanki.

Jakie naczynia do kuchenki mikrofalowej są najlepsze?

Odpowiedź jest prosta – najlepiej takie, które mają odpowiednie oznaczenie. Chodzi o symbol mikrofalówki, składający się z rysunku urządzenia oraz trzech fal znajdujących się w środku. Wskazuje on na to, że określone naczynie może być bezpiecznie stosowane w kuchence i za jego pomocą można odmrażać, podgrzewać oraz gotować potrawy.

Nie zawsze jednak pojemniki mają tego typu oznaczenie. Ponadto może ono się wytrzeć podczas intensywnej eksploatacji, w tym w trakcie czyszczenia w zmywarce. Jak wówczas sprawdzić, jakie naczynia do kuchenek mikrofalowych są odpowiednie? W takim wypadku trzeba kierować się ogólną wskazówką, która mówi o tym, że najlepsze są naczynia do kuchenki mikrofalowej tylko w niewielkim stopniu nagrzewające się od wysokiej temperatury. Dotyczy to wyrobów:
• szklanych, które świetnie przewodzą promieniowanie; najlepszy wybór to produkty ze szkła termoodpornego, na przykład borokrzemowego, w tym białego, mlecznego albo przezroczystego,
• ceramicznych – także i one dobrze przewodzą fale rozchodzące się w urządzeniu,
• porcelanowych – szczególnie polecane są białe naczynia do mikrofalówki.

Tego typu produkty mogą być stosowane w kuchence mikrofalowej w zasadzie bez ograniczeń. Jedyny wyjątek dotyczy tych, które mają metalowe bądź platynowe zdobienia, na przykład szlaczki.

Inne naczynia do kuchenek mikrofalowych, które możesz bez obaw stosować, to pojemniki:
• fajansowe – są one żaroodporne, przy czym podczas gotowania mocno się nagrzewają, dlatego należy je wyjmować w rękawicach ochronnych; w mikrofali nie wolno stosować naczyń fajansowych, które mają powłokę wykonaną ze związków metali,
• papierowe – o ich przydatności do używania w mikrofali świadczy choćby to, że wiele gotowych dań przeznaczonych do podgrzewania w tym sprzęcie jest oferowanych na papierowych tackach; do kuchenki nie warto natomiast wkładać zdobionego czy woskowanego kartonu,
• plastikowe, z oznaczeniem wskazującym na odporność do temperatury 65°C, które idealnie sprawdzą się w przypadku rozmrażania oraz podgrzewania potraw, zapewniając, że jedzenie będzie gotowe bardzo szybko – nie jest natomiast wskazane gotowanie z ich użyciem, gdyż nadmierna temperatura może spowodować stopienie tworzywa,
• gliniane, ale bez glazury.

Przyda się również talerz typu crisp. Takie naczynie do podgrzewania w mikrofali jest przeznaczone specjalnie do mikrofalówek, gdyż dzięki odpowiedniej powłoce umożliwia utrzymywanie stałej temperatury na poziomie 210°C. Dzięki temu potrawy są zarumienione na wierzchu i idealnie wypieczone w środku. Pozwala to przyrządzić panierowane kawałki kurczaka, smaczne kiełbaski, chrupiące tosty oraz soczysty bekon.

Możesz ponadto zdecydować się na specjalne pojemniki, które są przydatne do określonych zastosowań. Chodzi między innymi o naczynia do gotowania na parze w mikrofali, które zapewniają optymalną cyrkulację ciepłego powietrza. Za ich pomocą szybko przyrządzisz warzywa, ryby czy makaron. Nadają się one do przechowywania jedzenia w lodówce i zamrażarce oraz czyszczenia w zmywarce. Innym przykładem są naczynia do gotowania ryżu w kuchence mikrofalowej, w których podgrzejesz również smaczne i zdrowe kasze.

Pamiętaj, że umieszczone w mikrofali naczynia wykonane ze szkła oraz plastiku muszą być odkryte. Najlepiej stosować pojemniki niskie, w których fale szybciej przenikają przez potrawy, co usprawnia ich podgrzewanie, bądź owalne lub okrągłe, gdyż jedzenie gotuje się w nich równomiernie. Bez względu na rodzaj talerzy czy pojemników zadbaj o odpowiednią wielkość naczyń. Do komory nie wkładaj tych, które z uwagi na duże gabaryty nie będą mogły obracać się podczas pracy, co spowoduje nierównomierne podgrzanie potraw.

Pomijając powyższe zalecenia, możesz samodzielnie sprawdzić, jakie naczynie do mikrofali jest najbardziej odpowiednie. W tym celu wykonaj prosty test – na pół minuty wstaw do komory talerz bądź garnek, ustawiając maksymalną temperaturę. Jeśli po wyjęciu naczynie nie będzie gorące, oznacza to, że można je bezpiecznie stosować w takim urządzeniu.

Jakie naczynia do kuchenek mikrofalowych się nie nadają?

Do mikrofali nie powinno się wkładać następujących rodzajów naczyń:
• drewnianych – jest tak dlatego, że woda i wilgoć mogą w nie wnikać, co grozi ich zniszczeniem,
• stalowych – zmienne pole elektromagnetyczne może wywołać znaczny wzrost ciśnienia w komorze i spowodować wybuch; poza tym metal odbija mikrofale, dlatego ciepło nie może przeniknąć do wnętrza naczyń, co uniemożliwia podgrzanie potraw (podobnie jest w przypadku naczyń aluminiowych, miedzianych oraz żeliwnych emaliowanych),
• ozdobionych za pomocą srebrnych, złotych lub platynowych dekoracji, które poddane promieniowaniu, mogą doprowadzić do pęknięcia talerza czy garnka.

Jakie naczynia do kuchenki mikrofalowej nie powinny być stosowane? Dotyczy to też tych, które są wykonane z kolorowego, a także delikatnego, mającego cienkie ścianki szkła – może ono po prostu popękać. Należy również unikać pojemników ze styropianu, który wydziela niebezpieczne dla zdrowia substancje, oraz papierowych toreb – toksyny wydzielające się z nich mogą się zapalić.

Jak stosować naczynia do kuchenki mikrofalowej? Porady eksploatacyjne

Aby kuchenka mikrofalowa posłużyła ci przez długi czas, a jej użytkowanie było całkowicie bezpiecznie, zastosuj poniższe wskazówki.

• Nie uruchamiaj urządzenia bez naczyń w środku. Jeśli jesteś zabiegany, na wszelki wypadek umieść w komorze szklankę z wodą, pamiętając o tym, aby ją co jakiś czas opróżnić i wymienić na czystą.
• Nie wkładaj gwałtownie naczyń do wnętrza kuchenki, aby nie porysować lub nie uszkodzić komory.
• Dobieraj optymalne ustawienia, szczególnie pod kątem temperatury i czasu grzania. Dzięki temu unikniesz ryzyka przegrzania urządzenia i zniszczenia naczyń.
• Nie wkładaj do mikrofali brudnych pojemników czy talerzy. Na przykład zaschnięte resztki żywności mogą negatywnie wpłynąć na smak potraw oraz na wydajność urządzenia.

Poza tym w naczyniach do kuchenek mikrofalowych nie umieszczaj jajek w skorupkach (powstałe podczas nagrzewania sprzętu ciśnienie może doprowadzić do wybuchu) oraz potraw polanych olejem lub posmarowanych masłem (tłuszcz może się zapalić).

Aby korzystanie z mikrofali było komfortowe, podczas jej zakupu i użytkowania należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj naczyń, ale również na to, czy sprzęt ma przydatne funkcje. W wiele nowoczesnych systemów i rozwiązań wyposażono kuchenki mikrofalowe Bosch. Chodzi między innymi o:
• liczne programy automatyczne, których, w zależności od urządzenia, może być nawet osiem – dzięki nim perfekcyjnie podgrzejesz niemal każdą potrawę,
• sterowanie za pomocą wyświetlacza LED, zapewniającego szybki dostęp do funkcji czasowych – dzięki czerwonemu podświetleniu jest on dobrze widoczny,
• chowane pokrętła, które estetycznie wyglądają oraz ułatwiają utrzymanie sprzętu w czystości,
możliwość korzystania z funkcji mikrofali oraz grilla osobno bądź łącznie, co pozwala eksperymentować w kuchni.

Dużą zaletą mikrofal Bosch jest również komora wykonana ze stali nierdzewnej, która odznacza się dużą wytrzymałością. Dzięki gładkiej, pozbawionej ostrych krawędzi powierzchni można ją szybko wyczyścić.

Szukasz wyjątkowo funkcjonalnego sprzętu do gotowania? Postaw na piekarnik z mikrofalą Bosch.

Źródła:
1. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/w-kuchni/kuchenka-mikrofalowa-jaka-wybrac-jak-gotowac-jakich-naczyn-uzywac-aa-o2Zj-ohcx-9nee.html
2. https://prymusagd.pl/blog/jakie-talerze-nadaja-sie-do-kuchenki-mikrofalowej/
3. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/mikrofalowka/jakie-pojemniki-naczynia-do-gotowania-jedzenia-w-mikrofali-645.html
4. https://hurtowniaporcelany.pl/porady/porady/jakie-i-ktore-naczynia-nadaja-sie-do-kuchenki-mikrofalowej-wyjasniamy/
5. https://www.kuchenny-poradnik.pl/jakie-pojemniki-do-mikrofali-jakich-naczyn-nie-wolno-uzywac/
6. https://www.kuchenny.com.pl/763-18-jakie-naczynia-do-mikrofalowki.html
7. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/talerze-do-mikrofali-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wnetrzu-kuchenki-mikrofalowej-2996.html