Abecadło mrożenia

Nic tak nie smakuje jak zapach lata zimową porą. Mrożenie produktów to bezpieczny sposób na zachowanie wartości odżywczych, barwy i smaku na długi czas.

Musimy jednak pamiętać, że to, co raz rozmrozimy, już nigdy nie może zostać zamrożone po raz drugi. Oprócz tej podstawowej reguły warto pamiętać o tym, jak długo dany produkt możemy mrozić, a czego w żadnym wypadku wkładać do zamrażalnika nie wolno.

Co można mrozić?

Zioła, owoce, warzywa, mięso, wędliny, ryby, pieczywo, nabiał
i dania przetworzone.

Czego nie można mrozić?

Śmietany, majonezu, miękkiego sera (np. serek wiejski, śmietankowy), sałaty, selera naciowego, ogórków, ugotowanych ziemniaków, ryżu, makaronu, jajek w skorupkach.

Przed mrożeniem

Zanim zamkniemy drzwiczki od zamrażarki, musimy przygotować nasze produkty do procesu mrożenia. Owoce należy przebrać, oderwać szypułki i wybrać nieuszkodzone okazy, z mięsa zaleca się usunięcie zbędnego tłuszczu, z ryb pozbywamy się łusek i ości. Przed zamrożeniem przetworzonego dania (np. zupy, gulaszu) czekamy, aż danie wystygnie.

Zamrażanie bezszronowe – technologia NoFrost

Dzięki nowoczesnej technologii NoFrost możesz raz na zawsze zapomnieć o uciążliwym rozmrażaniu. Chłodziarko-zamrażarki wyposażone w zaawansowany system skutecznego odprowadzania wilgoci zapewniają idealne warunki do przechowywania i mrożenia produktów.

W urządzeniach typu NoFrost lód nie osadza się na produktach, dzięki czemu przechowywana żywność nie przywiera do siebie,
w zamrażarce jest więcej miejsca, a urządzenie jest wydajniejsze
i pobiera mniej energii elektrycznej.

Jak dbać o chłodziarko-zamrażarkę?

Jeśli posiadamy tradycyjną chłodziarko-zamrażarkę, która nie jest wyposażona w technologię automatycznego odszraniania, powinniśmy przynajmniej raz lub dwa razy do roku odmrażać komorę.

Podczas rozmrażania należy wyjąć wszystkie produkty znajdujące się w komorze, usunąć lód i umyć wnętrze zamrażarki za pomocą ciepłej wody i środka czyszczącego.

Warto także pamiętać o regularnym sprawdzaniu uszczelek zamrażarki. Niedomknięte drzwiczki generują pobór dodatkowej energii.

Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu rynny na skropliny i otworu odpływowego np. za pomocą wacika na patyczku, aby skroplona woda mogła swobodnie odpływać.
Dbanie o higienę urządzenia ma także istotny wpływ na funkcjonowanie chłodziarki.

Środek czyszczący do plastiku

Środek do gruntownego czyszczenia powierzchni plastikowych oraz innych powierzchni sztucznych

Kup teraz

Stelaż na butelki

Stelaż na butelki do lodówki. Umożliwia łatwe przechowywanie butelek bez blokowania pozostałej przestrzeni.

Kup teraz

Półka na butelki

Półka na trzy butelki do chłodziarek. Umożliwia wygodne przechowywanie butelek w chłodziarce, zapewniając do nich dostęp niezależnie od ilości wolnego miejsca w urządzeniu.

Kup Teraz

Skorzystaj z naszych usług

Chcesz zamówić nasze usługi?
Skontaktuj się z Centrum Kontaktu pod numerem 42 271 5555.

Przełożenie drzwi w chłodziarce, zamrażarce lub w chłodziarko-zamrażarce

W zakres usługi wchodzi: demontaż i montaż zawiasów, demontaż
i montaż panela na drzwiach w przypadku urządzeń do zabudowy, demontaż i montaż drzwi.

Więcej

Wymiana zawiasów w chłodziarce, zamrażarce lub w chłodziarko-zamrażarce

W zakres usługi wchodzi: demontaż oraz montaż zawiasów, demontaż i montaż panela na drzwiach w przypadku urządzeń do zabudowy.

Więcej

Montaż frontu w chłodziarko-zamrażarkach dwudrzwiowych w zabudowie

Usługa dotyczy montażu frontu w chłodziarko zamrażarkach dwudrzwiowych w zabudowie. Po zakończeniu instalacji Serwisant przeprowadzi szkolenie z obsługi urządzenia.

Więcej