Odpowiednie ustawienie chłodziarki
Pomieszczenie, w którym znajduje się chłodziarka musi być suche, ale urządzenie nie może znajdować się bezpośrednio w pobliżu kuchenki, piekarnika czy kaloryfera. Jeżeli metraż naszego mieszkania wymusza ustawienie chłodziarki w bliskim położeniu źródła ciepła, to należy wtedy zastosować odpowiednie płyty izolacyjne lub zachować następujące odległości minimalne:
3 cm odstępu od kuchenek elektrycznych i gazowych.
30 cm odstępu od pieca olejowego lub węglowego.
Dla własnego komfortu ustaw urządzenie tak, aby zagwarantować kąt otwarcia drzwi na 90°.
Ustawianie urządzeń obok siebie.
Przy ustawianiu dwóch urządzeń obok siebie zwróć uwagę na to, aby chłodziarka stała po lewej stronie, a zamrażarka po prawej. Prawa boczna ścianka chłodziarki jest lekko ogrzewana. Zapobiega to zbieraniu się kropelek skondensowanej wody pomiędzy urządzeniami.
Optymalna ilość produktów w chłodziarce i ich ułożenie
Unikaj wkładania zbyt dużej ilości produktów spożywczych za jednym razem. Warto robić zakupy częściej, dzięki czemu żywność przechowywana w chłodziarce zawsze się zmieści, a Ty będziesz miał pełną kontrolę nad tym, co znajduje się w środku. Załadowana do granic możliwości chłodziarka nie będzie działać do końca prawidłowo, ponieważ uniemożliwiony zostanie swobodny przepływ powietrza wewnątrz urządzenia. Pamiętaj o przemyślanym rozlokowaniu żywności w chłodziarce. Jeśli chcesz zadbać o to, aby przechowywana żywność znajdowała się w optymalnym ułożeniu, skorzystaj z naszych porad:
- Mięso wędliny i ryby przechowuj w specjalnie do tego celu przeznaczonej komorze pokazanej obok na zdjęciu lub
w przypadku jej braku na najniższej półce komory chłodziarki, gdyż w większości modeli jest tam najchłodniej. Pamiętaj, aby odizolować mięso od reszty produktów spożywczych. - Sałaty, warzywa i owoce przechowuj w oddzielnych szufladach na samym dole chłodziarki. Specjalne szuflady na tego typu produkty zapewnią dłuższą trwałość
i świeżość.
Jak wyczyścić chłodziarkę?
Podczas przechowywania różnego rodzaju produktów nasza chłodziarka może wydzielać z czasem niezbyt przyjemne zapachy. Aby nasz ser nie pachniał wędzoną rybą, a dżem nie zyskał aromatu czosnkowego, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu chłodziarki.
Zanim zabierzemy się za czyszczenie, musimy wyciągnąć z chłodziarki wszystkie produkty spożywcze. Aby nie martwić się
o żywność, możemy ją włożyć do przenośnej lodówki, miski z lodem lub tymczasowo przenieść na balkon, jeśli temperatura na zewnątrz jest ujemna. Ruchome półki myjemy płynem do naczyń
i odstawiamy do wyschnięcia. Z nieprzyjemnymi zapachami
i bakteriami znajdującymi się wewnątrz chłodziarki doskonale poradzi sobie roztwór ciepłej wody z octem. Aby pozbyć się zapachu octu, należy potem jeszcze raz przemyć chłodziarkę wodą. Kolejnym etapem jest osuszenie chłodziarki papierowymi ręcznikami lub szmatką. Następnie pozostaje nam już tylko włożyć z powrotem wszystkie półki i produkty spożywcze.
Ważne
Pamiętaj o tym, że do czyszczenia wnętrza chłodziarki nie wolno stosować żadnych środków zawierających piasek, związki chloru
i rozpuszczalników. Nie wolno także używać szorujących lub ostrych gąbek, a półek w żadnym wypadku nie należy myć
w zmywarce.
Najczęściej występujące problemy - jak sobie z nimi radzić?
Nadmiar wilgoci
Pamiętaj, że rozpakowane lub nieprzykryte jedzenie wydziela wilgoć w urządzeniu. Zawsze pakuj lub przykrywaj otwarte produkty spożywcze. Zwróć uwagę także na to, aby ciepłe potrawy ostygły, zanim włożysz je do chłodziarki. Pozostawienie na dłuższy czas otwartych drzwi, zwłaszcza latem, może być przyczyną zbyt wysokiego poziomu wilgoci. Powinno się także pamiętać o tym, aby umyte owoce i warzywa dokładnie osuszyć przed umieszczeniem
w chłodziarce, a mięso i wędliny owijać folią. Otwarte produkty spożywcze najlepiej przechowywać w pojemnikach, dzięki czemu unikniemy skraplania się wilgoci i wzajemnego przenikania zapachów.
Krople wody na tylnej ściance komory
Jest to zjawisko normalne, jeżeli chłodziarka wyposażona jest
w automatyczne odmrażanie. Wilgoć osadza się na tylnej ściance komory chłodziarki, zamarza i ponownie topi się w wyniku procesu odmrażania. Woda tworząca się podczas odmrażania spływa rynienką do tacki na tylnej ściance urządzenia i tam, dzięki ciepłu wytworzonemu w chłodziarce, odparowuje do kuchni. Aby zapobiec tworzeniu się dużej ilości lodu w chłodziarce, nie wkładaj do jej wnętrza gorących potraw. Upewnij się, czy otwór odpływowy nie jest zatkany. Możesz go wyczyścić za pomocą czyścika do rur lub cienkiego patyczka do uszu.
Pod pojemnikami na warzywa w chłodziarce gromadzi się woda
Otwór odpływowy w tylnej ściance urządzenia może być zablokowany kawałkami żywności. Możesz go wyczyścić za pomocą czyścika do rur lub cienkiego patyczka do uszu.
Warzywa lub inne produkty zamarzają w chłodziarce
Jest to spowodowane zbyt niską wartością temperatury. Ustaw temperaturę na nowo i sprawdź, czy problem nadal występuje. Pamiętaj o tym, że warzywa nie mogą mieć kontaktu z tylną ścianką urządzenia.
Drzwi chłodziarki nie zamykają się
Sprawdź, czy w chłodziarce znajdują się przedmioty (np. patelnie, garnki), które mają kontakt z wewnętrzną stroną drzwi oraz zobacz, czy chłodziarka jest prawidłowo ustawiona i czy gumowa uszczelka drzwi jest na właściwym miejscu.
Chłodziarka pracuje przez cały czas
Spróbuj ustawić wyższą wartość temperatury. Ciągła praca urządzenia może być także wywołana przez zbyt bliskie sąsiedztwo źródła ciepła (kaloryfera, piekarnika itp.). Jeśli Twoje urządzenie posiada opcję trybu wakacyjnego, to sprawdź, czy nie została ona omyłkowo włączona.
Chłodziarka wydaje odgłosy burczenia
Jest to normalny odgłos pracy urządzenia. Burczenie jest spowodowane pracą sprężarki; odgłosy te mogą być czasami nieco głośniejsze. Jeżeli poziom hałasu jest nie do przyjęcia, sprawdź, czy urządzenie jest prawidłowo wypoziomowane. W tym celu przyłóż dłoń do chłodziarki podczas pracy sprężarki. Jeśli poziom hałasu się zmniejsza, chłodziarka może być nieznacznie pochylona. Jej wypoziomowanie powinno zredukować odgłosy burczenia. Do wypoziomowania urządzenia wykorzystaj przednie
i tylne nóżki regulacyjne. Jeżeli jednak burczenie pozostanie zbyt głośne, wezwij technika.
Chłodziarka wydaje odgłosy brzęczenia/syczenia
W chłodziarce z systemem NoFrost lub z dwoma agregatami są to normalne odgłosy cyrkulacji powietrza w urządzeniu. Sprawdź, czy butelki lub inne naczynia nie dotykają się w komorze chłodziarki.
Chłodziarka wydaje odgłosy kliknięcia
Termostat reguluje temperaturę silnika podczas pracy. Kliknięcie jest także słyszalne wtedy, kiedy termostat powoduje włączenie lub wyłączenie silnika. Jest to normalny odgłos pracy urządzenia. Sprawdź, czy w chłodziarce nie ma żadnych zwisających lub przytrzaśniętych części (np. szuflady, kosze). Wyjmij ruchome części i w razie potrzeby ponownie je zamontuj.
Marka Bosch poleca do czyszczenia i pielęgnacji:
Skorzystaj z naszych usług
Chcesz zamówić nasze usługi?
Skontaktuj się z Centrum Kontaktu pod numerem 42 271 5555.
Przełożenie drzwi w chłodziarce, zamrażarce lub w chłodziarko-zamrażarce
W zakres usługi wchodzi: demontaż i montaż zawiasów, demontaż
i montaż panela na drzwiach w przypadku urządzeń do zabudowy, demontaż i montaż drzwi.
Wymiana zawiasów w chłodziarce, zamrażarce lub w chłodziarko-zamrażarce
W zakres usługi wchodzi: demontaż oraz montaż zawiasów, demontaż i montaż panela na drzwiach w przypadku urządzeń do zabudowy.
Montaż frontu w chłodziarko-zamrażarkach dwudrzwiowych w zabudowie
Usługa dotyczy montażu frontu w chłodziarko zamrażarkach dwudrzwiowych w zabudowie. Po zakończeniu instalacji Serwisant przeprowadzi szkolenie z obsługi urządzenia.