Jeśli twoje rachunki za media rosną, warto zmienić sposób korzystania z pralki na bardziej wydajny – zmniejszysz w ten sposób zużycie wody i prądu, a dodatkowo możesz też zaoszczędzić trochę czasu. Oto cztery najlepsze porady na początek.

Pierz w odpowiedniej temperaturze

Pranie w wyższych temperaturach wymaga więcej prądu do podgrzania wody. W związku z tym pranie na zimno to nie tylko opcja najłagodniejsza dla ubrań, ale także najbardziej oszczędna i przyjazna dla środowiska.

Możesz nawet kupić specjalny detergent zapewniające optymalne rezultaty prania w zimnej wodzie. Tkaniny takie, jak wełna, jedwab, syntetyki i ubrania sportowe powinno się zazwyczaj prać w 30°C albo w niższej temperaturze.

Programy prania na zimno nie nadają się jednak do wszystkich rodzajów ubrań. Przykładowo ubrania dla dzieci, pościel i ręczniki należy zawsze prać w 60°C, by zapewnić najbardziej higieniczne rezultaty.

Oprócz tego, aby zapewnić dłuższy okres bezproblemowego działania pralki, przynajmniej raz w miesiącu należy uruchomić program 90°C z użyciem uniwersalnego detergentu. Dzięki temu usunięty zostanie wszelki osad i nie będzie się tworzył biofilm. Jeśli twoja pralka ma specjalny program do czyszczenia bębna lub konserwacji urządzenia, również należy z niego korzystać! Pralka, którą wykorzystuje się tylko do prania na zimno, jest bardziej podatna na uszkodzenia po pierwszym roku działania.

Odpowiedni załadunek i dawka detergentu

Twoja pralka marki Bosch automatycznie wykrywa poziom załadunku i odpowiednio dostosowuje ilość wody i prądu. Należy jednak przestrzegać zalecanych poziomów załadunku w odniesieniu do programów pojedynczych. Przykładowo program Mix jest przeznaczony do załadunku o masie 3,5 kg. Instrukcja użytkowania zawiera szczegółowe informacje o pozostałych programach.

Czy wiesz, że programy automatyczne twojej pralki marki Bosch wykrywają rodzaj tkanin i stopień ich zabrudzenia? Następnie dopasowują ilość wody i rodzaj prania – wszystko w sposób w pełni zautomatyzowany.

Inną kwestią, na którą mogłeś nie zwrócić uwagi, jest ilość stosowanego detergentu. Jeśli dodasz go za dużo, pralka będzie musiała zużyć więcej prądu i wody, by go wypłukać; jeśli za mało, ubrania nie będą czyste. Firma Bosch oferuje pralki wyposażone w automatyczny system dozowania i-DOS, który określa i podaje odpowiednią ilość detergentu w każdym praniu, dzięki czemu oszczędzasz czas, prąd, detergent i wodę.

Czas ma znaczenie

Czy robisz pranie na samym początku albo końcu dnia? Twój czas jest cenny, więc pralki marki Bosch są wyposażone w program Gotowe za, który umożliwia opóźnienie startu cyklu prania nawet o 24 godziny.

Skorzystaj z tej funkcji, a budząc się rano albo wracając z pracy zastaniesz świeżo wyprane ubrania. Niektóre pralki są także wyposażone w funkcję Home Connect, które umożliwia zdalne uruchomienie cyklu prania. Dzięki temu nie musisz wstawać wcześniej, marnować czasu, ani znosić zapachu stęchlizny.

Pamiętaj o czyszczeniu pralki

Z upływem czasu w pralce osadzają się brud, pleśń i inne substancje. Jeśli nie zostaną one usunięte urządzenie nie będzie działać optymalnie, a w skrajnym wypadku mogą one przenieść się na ubrania. A przecież robienie prania, które nie sprawia, że ubrania są czyste mija się z celem!

Pralkę należy czyścić co najmniej raz w miesiącu, by usunąć brud i osad. Wystarczy uruchomić program 90°C bez załadunku i użyć środka do czyszczenia pralek marki Bosch.

Wiele pralek marki Bosch wyposażonych jest w program czyszczenia bębna lub konserwacji urządzenia, które sprawiają, że pralka zawsze pachnie świeżością – sposób ich uruchomienia opisano w instrukcji użytkowania.

Biały symbol użytkownika z plusem, oznaczający dodanie nowego użytkownika lub kontaktu.
MyBosch

Zarejestruj się bezpłatnie i zyskaj niezliczone korzyści!

Białe logo serwisu Bosch urządzeń domowych na szarym tle.
Serwis producenta marki Bosch

Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-17:00.

42 271 5555

Białe logo na tarczy z okrągłymz napisem "Experience Bosch".
Poznaj markę Bosch

Odkryj jakość, doskonałość i niezawodność.