Niezależnie od tego, jak często sprzątamy swoje domy, wszyscy zmagamy się z tym samym problemem – nawracającego kurzu, który już kilka dni po gruntownych porządkach na nowo osadza się na meblach i podłogach. Kurz w domu z jednej strony niesie za sobą problemy natury estetycznej, z drugiej może stanowić zagrożenie dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Czemu w domu się kurzy? Czym jest kurz? Czy można się go skutecznie pozbyć? Na jakie miejsca szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas sprzątania, aby jak najdokładniej wyczyścić dom z kurzu?

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania? 5 miejsc, o których najczęściej zapominamy przy odkurzaniu

Skąd bierze się kurz i co w nim znajdziemy? W skład kurzu wchodzą m.in. naskórek, włosy, roztocza, komórki pleśni i grzybów, włókna materiałów, piasek czy jaja owadów. To wszystko pojawia się w naszym mieszkaniu choćby przez otwarte okna i drzwi. Drobinki kurzu wnosimy również do domu sami, przynosząc z zewnątrz różne drobnoustroje, które podczas spaceru osiadają na naszych ubraniach i obuwiu.

Co ciekawe, skład kurzu często różni się w zależności od powierzchni, na której się znajduje – wynika to z ciężaru drobinek kurzu. Najszybciej kłęby kurzu tworzą się w miejscach, w których nie ma przepływu powietrza, takich jak przestrzenie pod meblami czy na półkach w zamykanych szafach.

Kurz jest nie tylko problemem natury estetycznej. Dla alergików uczulonych na roztocze może okazać się niebezpieczny – zetknięcie z drobinkami kurzu może skutkować wystąpieniem silnej reakcji alergicznej. Wśród objawów alergii na kurz najczęściej wymienia się dolegliwości związane z układem oddechowym. Osoby uczulone na roztocze skarżą się na nawracający katar i nieżyt nosa, nasilone kichanie oraz objawy związane z podrażnieniem oczu, takie jak nadmierne łzawienie czy zapalenie spojówek.

Zignorowanie nawracających dolegliwości może nawet skutkować wystąpieniem astmy na tle alergicznym. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować kurzu z mieszkania, jednak stosując odpowiednią strategię sprzątania, możemy zminimalizować jego obecność.

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania? 5 miejsc, o których najczęściej zapominamy przy odkurzaniu

Twoim problemem jest ciągły kurz w domu? Może on wynikać z tego, że w trakcie sprzątania nie docierasz do wszystkich zabrudzonych powierzchni. Podczas porządków łatwo pominąć:

  • materace, na których gromadzi się martwy naskórek,
  • tapicerkę na kanapie czy na fotelu – nawet jeśli nie wygląda na brudną, może być siedliskiem roztoczy kurzu domowego,
  • szafki kuchenne i szuflady, w których może znaleźć się sporo kurzu.

Bardzo dużo kurzu w mieszkaniu gromadzi się także na listwach przypodłogowych oraz na grzejnikach.

Skąd się bierze kurz w domu?

Ciągły kurz w mieszkaniu powodują m.in. naskórek, włosy, roztocza, komórki pleśni i grzybów, włókna materiałów, piasek czy jaja owadów. To wszystko pojawia się w mieszkaniu choćby przez otwarte okna i drzwi. Drobinki kurzu wnosimy również do domu sami, przynosząc z zewnątrz różne drobnoustroje, które podczas spaceru osiadają na naszych ubraniach i obuwiu.

Co ciekawe, skład kurzu często różni się w zależności od powierzchni, na której się znajduje – wynika to z ciężaru drobinek kurzu. Najszybciej nadmierny kurz w domu tworzy się w miejscach, w których nie ma przepływu powietrza, takich jak przestrzenie pod meblami czy na półkach w zamykanych szafach.

Ciągły kurz w domu – czemu jest naszym wrogiem?

Bardzo dużo kurzu w domu to nie tylko problem natury estetycznej. Dla alergików uczulonych na roztocze może on okazać się niebezpieczny – zetknięcie z drobinkami kurzu może skutkować wystąpieniem silnej reakcji alergicznej. Wśród objawów alergii na kurz najczęściej wymienia się dolegliwości związane z układem oddechowym. Osoby uczulone na roztocze skarżą się na nawracający katar i nieżyt nosa, nasilone kichanie oraz objawy związane z podrażnieniem oczu, takie jak nadmierne łzawienie czy zapalenie spojówek.

Zignorowanie nawracających dolegliwości może nawet skutkować wystąpieniem astmy na tle alergicznym. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować nawracającego problemu, jakim jest ciągły kurz w domu, jednak stosując odpowiednią strategię sprzątania, możemy zminimalizować jego obecność.

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania? Usuń go z miejsc, o których często zapominamy

Generalne odkurzanie powinno uwzględniać nie tylko oczywiste miejsca, jak stół czy podłoga, ale również miejsca na co dzień trudno dostępne lub wymagające większej delikatności. To właśnie w nich gromadzi się bardzo dużo kurzu w domu,

1. Grzejniki powinniśmy odkurzać przynajmniej raz do roku. Choć odkurzanie kaloryferów wydaje się trudne i czasochłonne, przy zastosowaniu odpowiedniego odkurzacza, wyposażonego w specjalistyczne akcesoria, bez trudu wyczyścimy nawet najgłębsze zakamarki.

2. Klosze lamp i żyrandole potrafią zbierać w swoich zakamarkach ogromne ilości kurzu, a niekiedy również i martwych owadów. Ich odkurzanie przy pomocy ściereczki mogłoby być niezwykle żmudne, dlatego przy tej czynności świetnie sprawdzi się lekki odkurzacz ręczny.

3. Ramki zdjęć, obrazów i luster, ramy okien – często zapominamy o odkurzaniu tych miejsc, bo gromadzący się w nich ciągły kurz w domu długo pozostaje niewidoczny na pierwszy rzut oka.

4. Skrzydła drzwi czy ściany – na nich również osiada kurz, a czasem pojawiają się nawet drobne pajęczyny.

5. Zwróćmy też szczególną uwagę na kratki wentylacyjne. Kratki mają tendencję do gromadzenia kurzu. Ich regularne czyszczenie jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze pozbywamy się kurzu, po drugie utrzymanie ich w czystości zapewnia nam właściwy przepływ powietrza.

Choć lista zadań, z którymi wiąże się kompleksowe odkurzanie domu, zdaje się nie mieć końca, wcale nie musimy wyposażać mieszkania w wiele nowych sprzętów do sprzątania. Dostępne na rynku odkurzacze akumulatorowe Bosch Unlimited, dzięki modułowej konstrukcji i zestawie zróżnicowanych końcówek, umożliwiają efektywne sprzątanie różnych powierzchni w całym domu.

Z pomocą urządzeń Bosch bez trudu odkurzymy nie tylko podłogi, ale również stół, meble (także tapicerowane), a nawet sufit. Wykorzystując dedykowane końcówki, swobodnie dotrzemy do miejsc, które do tej pory wydawały się trudno dostępne i skupiały nadmierny kurz w domu, takich jak przestrzeń za kanapą czy wysoko powieszone szafki. Modele z linii Unlimited bez trudu można również przekształcić w poręczne urządzenie, które posłuży nam podczas odkurzania samochodu.

Co zrobić, żeby w domu było mniej kurzu?

  • Regularnie wietrz pomieszczenia

    Choć wielu z nas pewnie automatycznie w odpowiedzi na to pytanie pomyśli „częściej sprzątać”, istnieje wiele innych rozwiązań dotyczących tego, jak pozbyć się kurzu z mieszkania. Podstawowym narzędziem do walki z kurzem jest… wietrzenie domu. Częste otwieranie okien w ciągu dnia zapewnia wymianę powietrza, spowalniając namnażanie się roztoczy.

    O ile latem wietrzenie nie wydaje się większym problemem, zimą, ze względu na dużą różnicę temperatur, mniej chętnie otwieramy okna. W efekcie powietrze w naszych domach staje się przesuszone, stanowiąc doskonałe warunki rozwoju dla drobnoustrojów. Nawet kilkuminutowe intensywne wietrzenie pomieszczeń pozwoli nam zminimalizować ten proces. Aby nie było bardzo dużo kurzu w domu, nie należy również przegrzewać pomieszczeń. Właściwa temperatura pomieszczeń powinna oscylować w okolicach 18-20 stopni.
  • Zadbaj o czystsze powietrze w domu

    Walka z kurzem będzie łatwiejsza, gdy kupisz oczyszczacz powietrza. Za pomocą wydajnych filtrów taki sprzęt zatrzyma cząsteczki kurzu, dzięki czemu nie będą krążyły w powietrzu.
  • Systematycznie pierz i wietrz pościel

    Pościel, poszewki oraz narzuty mogą stać się siedliskami kurzu, jeśli nie będą regularnie prane i wietrzone. Jeśli masz taką możliwość, co jakiś czas, na przykład raz na 2 tygodnie, dokładnie wytrzep pościel, dzięki czemu pozbędziesz się z niej kurzu. Gdy jesteś alergikiem, kup pościel syntetyczną, gdyż można ją w całości umieścić w pralce.
  • Regularnie myj okna oraz rolety

    Na oknach i ramach okiennych, a także na parapetach, roletach czy żaluzjach wewnętrznych z łatwością osadza się kurz. Warto go regularnie z nich usuwać, do czego przyda się wilgotna szmatka bądź odkurzacz ręczny.
  • Postaw na minimalizm

    Walka z kurzem staje się znacznie prostsza, gdy w naszym mieszkaniu nie ma wielu ozdobnych elementów. Bibeloty i inne drobiazgi, takie jak książki, suszone kwiaty, szklane i porcelanowe elementy zastawy oraz figurki, którymi dekorujemy dom, to doskonałe siedlisko dla kurzu. Jeśli jednak lubimy otaczać się ozdobami, zadbajmy o to, by regularnie je przecierać, i to raczej regularnie raz na tydzień, a nie regularnie raz do roku.
  • Zaufaj fizyce i zawsze sprzątaj kurz w domu od góry

    Przecieranie powierzchni mebli i półek zawsze rozpoczynaj od tych najwyżej położonych. Odkurzanie w odwrotnej kolejności może nie przynieść rezultatu i spowodować ciągły kurz w mieszkaniu. Gdy rozpoczynamy od podłóg i dywanów, przechodząc do wyższych partii niwelujemy efekty wcześniejszej pracy, ponieważ gdy przecieramy je z kurzu, część drobinek może opaść na podłogę.
  • Raz w miesiącu zaplanuj odkurzanie centymetr po centymetrze

    Jak pozbyć się kurzu z mieszkania? Poza cyklicznym ogólnym odkurzaniem, raz w miesiącu zaplanuj sobie w kalendarzu dokładne odkurzanie włącznie z przesuwaniem mebli oraz większych sprzętów AGD, takich jak lodówka czy pralka. Przestrzeń pod meblami po dokładnym odkurzaniu warto przy okazji przemyć mopem i wytrzeć na sucho. Przed przeniesieniem z powrotem na miejsce ciężkich sprzętów można również przetrzeć z kurzu ściany i fugi, na co dzień zasłaniane przez meble.