Kotlet, burger, kiełbasa, spaghetti - jak odpowiednio zmielić mięso?
Jak zmielić mięso?
Zanim przejdziemy do kwestii, czym zmielić mięso, przyjrzyjmy się najpierw, do czego będzie nam potrzebne mięso mielone, jaki rodzaj mięsa jest nam potrzebny i jak duże mają być to porcje. Co ważne, nie wystarczy posiadanie maszynki z jednym uniwersalnym sitkiem, ponieważ zupełnie inaczej przygotowuje się mięso na hamburgery, mięso do sosu na spaghetti, a jeszcze inaczej mięso do nadziewania domowych kiełbas. Najlepiej sprawdzi się elektryczna maszynka do mięsa z przystawkami w co najmniej trzech rozmiarach, dzięki czemu bez trudu dobierzemy odpowiedni stopień grubości. Na przykład maszynka do mielenia CompactPower jest wyposażona w trzy sitka o średnicach oczek: 2,7 mm, 4 mm i 8 mm, co pozwala na perfekcyjne przygotowanie surowego mięsa.
Kolejną czynnością jest dobór odpowiednich końcówek do maszynki. Z jednej strony rynek oferuje wiele urządzeń do mielenia mięsa: maszynki ręczne, maszynka do mielenia mięsa z szatkownicą, jak i przystawki do wielofunkcyjnych robotów kuchennych. Najbardziej czasochłonne i energochłonne jest użycie ręcznych maszynek, o wiele szybsze i wygodniejsze są modele elektryczne, które umożliwią przygotowanie mięsa w zaledwie kilka minut.
Pamiętajmy, że przed każdym mieleniem mięsa należy je opłukać pod bieżącą wodą, usunąć ewentualne chrząstki i dobrze osuszyć. Mięso kroimy na mniejsze kawałki tak, aby bez problemu zmieściły się w otworze maszynki, i mielimy partiami, aby nie straciło swego koloru i jędrnej formy.
Ważną kwestią w samym procesie mielenia odgrywa także ostrze. Jak naostrzyć nóż do maszynki do mięsa? Nie musimy się tym zamartwiać, jeśli wybierzemy sprzęt wysokiej jakości. Bosch wyposaża swoje urządzenia w dwustronne nożyki, dzięki czemu mają one dwukrotnie wydłużoną żywotność i są przyjazne dla domowego budżetu.
Mięso mielone na kotlety
Jak zrobić kotlety mielone? Do tego niezbędne jest świeże surowe mięso wieprzowe (najlepiej karkówka, która posiada nieco więcej tłuszczu niż szynka, przez co kotlety będą bardziej soczyste) oraz dwa rodzaje sitka. Jeśli preferujemy jednolite w wyglądzie kotlety, mielimy mięso na średnich oczkach (4 mm), a na małych cebulkę (sitko 3 mm). Jeśli preferujemy soczyste kotlety z wyrazistymi, wyczuwalnymi kawałkami mięsa, to wybieramy sitko o grubych oczkach, np. 8 mm.
Aby szybko zmielić mięso, wystarczy użyć maszynki Bosch ProPower o szybkości mielenia nawet do 3,5 kg mięsa w ciągu minuty. Duży otwór wsypowy i praktyczny popychacz usprawniają proces przygotowywania mięsa. Producent, wychodząc naprzeciw trudnościom z zapchaniem się urządzenia, wyposażył maszynkę w funkcję revers, dzięki czemu można odwrócić proces mielenia i usunąć problematyczne kawałki. Dodatkowo gumowe końcówki w podstawie gwarantują stabilność podczas pracy.
Przepis na mięso mielone jest bardzo prosty – do zmielonego mięsa i cebuli dodajemy jajka, namoczoną w mleku bułkę, sól i pieprz. Wszystko mieszamy ręcznie, aż masa będzie pulchna i jednolita. Formujemy kotlety (najlepiej robić do wilgotnymi dłońmi, wówczas mięso nie klei się do rąk) i smażymy na patelni z dodatkiem oleju roślinnego. Ze względu na to, iż mamy do czynienia ze świeżym mięsem oraz surowymi jajkami, takie kotlety smażymy od razu po przygotowaniu, nie można ich przechowywać w lodówce ze względu na ryzyko pojawienia się bakterii.
Co z mięsa mielonego można jeszcze przygotować? To świetna baza nie tylko do tradycyjnych kotletów, ale również pulpecików w rozmaitych sosach (pomidorowym, musztardowym, chrzanowym), jak i kotletów rybnych (robimy je identycznie jak kotlety mielone, używając sitka o średnich oczkach).
Pyszny burger – jak zmielić mięso?
Jak zrobić mięso na hamburgery? Jaki typ mięsa będzie najlepszy? Tutaj musimy użyć świeżego mięsa wołowego o większej zawartości tłuszczu, tj. udźca wołowego, łopatki, antrykotu lub rostbefu. Może być to zarówno jeden typ, jak i możemy połączyć ich kilka rodzajów. Mięso na burgery powinno być zmielone jak na tatar, tj. na najgrubszych sitku (8 mm i więcej), bez dodatku cebuli. Pozwoli to uzyskać wyrazistą grubą fakturę. Nigdy nie mielimy mięsa dwukrotnie, w przeciwnym razie powstanie masa na pulpeciki, a nie na hamburgery. Do mięsa dodajemy przyprawy: obowiązkowo sól i pieprz, a także odrobina musztardy dijon oraz wyrazistych przypraw (takich jak papryka wędzona, czosnek, kminek, gorczyca, cynamon czy też rozmaryn i tymianek).
Formując w dłoniach kotlety, pamiętajmy, że, w przeciwieństwie do wersji mielonej, burgery w trakcie smażenia znacznie się kurczą i stają się nieco grubsze. Przed smażeniem pojedynczy kotlet powinien ważyć około 200 gramów (po usmażeniu jego waga spada do granicy około 150 gramów). Mięso smażymy na mocno rozgrzanej patelni grillowej, pamiętając, aby w ogóle ich nie dotykać w trakcie smażenia – w przeciwnym razie wypuszczą soki, a mięso stanie się suche i niesmaczne. Grillujemy na dużym ogniu przez około 8 minut z każdej strony, aby uzyskać kotlet well done. Burgery medium i rare wymagają skrócenia czasu odpowiednio do 6 i 3 minut.
Domowa kiełbasa z mielonego mięsa
Nie ulega wątpliwości, że kto raz skosztował własnoręcznie zrobionej domowej kiełbasy, ten już nie zechce powrócić do tej ze sklepowych półek. Wbrew pozorom, aby przygotować taki wyrób, wcale nie trzeba zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Wystarczy maszynka do mięsa i warzyw Bosch CompactPower oraz świeże mięso wieprzowe: łopatka, karkówka, szynka oraz odrobina podgardla. Sekret dobrze przyprawionej kiełbasy kryje się we wcześniejszym przygotowaniu solanki, w której moczymy nasze mięso, oraz w dobraniu odpowiednich przypraw: gorczycy, czosnku, odrobiny cukru, papryki słodkiej, soli i pieprzu, odrobiny cząbru.
Umyte, pokrojone na mniejsze kawałki i osuszone mięso dzielimy na trzy grupy: mięso chude, które mielimy na najgrubszym sitku, mięso średnio tłuste na sitku średnim oraz mięso tłuste, które mielimy na najdrobniejszym sitku. Jeśli decydujemy się dodać do kiełbasy mięso wołowe, to wówczas również mielimy je na tym samym, najmniejszym sitku. Mięso po przygotowaniu należy dobrze wymieszać z przyprawami oraz wodą i odstawić na około 2-3 godziny, aby odpoczęło i dobrze się zamarynowało w przyprawach. Kolejnym krokiem jest napełnienie jelit za pomocą funkcjonalnej przystawki do napełniania kiełbas Bosch – wystarczy nałożyć nakładkę na maszynkę i delikatnie nadziewać. Taką kiełbasę możemy sparzyć w wodzie (biała kiełbasa), upiec w piekarniku lub też uwędzić – przy czym warto mieć na uwadze, że przed wędzeniem trzeba ją lekko sparzyć we wrzątku przez kilka minut, aby nie popękała w wędzarce.
Mięso mielone na spaghetti
Kuchnia włoska kojarzy się ze smakiem, aromatem i użyciem świeżych składników. Do najbardziej popularnym dań tego kraju zalicza się nie tylko pizza, ale różnego rodzaju makarony podawane z aromatycznymi sosami warzywno-mięsnymi.
Jak zrobić spaghetti z mięsem mielonym? Wystarczy kupić świeżą wieprzowinę (najlepiej chude mięso, na przykład szynkę albo łopatkę) i zmielić je na drobnych oczkach w maszynce do mielenia. Po przygotowaniu masy odpowiednio doprawiamy świeżo zmielonymi solą i pieprzem, podsmażamy przez kilka minut. Następnie dodajemy sos pomidorowy oraz pokrojoną bazylię. Redukujemy sos do momentu, aż będzie gęsty, i podajemy go z włoskim makaronem typu spaghetti ugotowanym al dente.
Jak zrobić lasagne? Niewątpliwie najlepiej będzie smakowało z domowym makaronem (można go przygotować, mając do dyspozycji robot planetarny Bosch OptiMum i specjalną nakładkę do makaronu PastaPassion Set), świeżym mielonym mięsem wieprzowo-wołowym oraz sosem beszamelowym. Do tego dania najlepiej sprawdzi się mieszanka pół na pół mięsa wieprzowego z wołowym o średnim stopniu otłuszczenia. Mielimy je na średnich oczkach, doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem, następnie smażymy na oleju roślinnym do momentu, aż odparujemy nadmiar wody. Na ugotowane al dente plastry makaronu kolejno nakładamy usmażone i przyprawione mięso i sos beszamelowy (koniecznie z dodatkiem gałki muszkatołowej). Ważne, aby wierzch naszej zapiekanki posypać solidną porcją startego sera typu mozzarella lub parmezanem.
Mięso mielone przez maszynkę
Jak widać, za pomocą tylko jednego urządzenia, jakim jest elektryczna maszynka do mielenia mięsa Bosch, można przygotować wiele smacznych dań na bazie świeżego mięsa. Jednak nie tylko do tego typu dań można wykorzystać takie urządzenie – doskonale poradzi sobie także z mieleniem ryb, grzybów, orzechów, przypraw i różnego rodzaju roślin strączkowych. Wybrane modele posiadają także specjalne przystawki w formie tarcz bębnowych, które umożliwiają starcie na wiórki lub plasterki warzyw i owoców.