Samodzielne odświeżanie butów to pozornie banalny temat, jednak dobór niewłaściwej metody może spowodować zblednięcie koloru, rozluźnienie warstw kleju, a nawet poważne uszkodzenia, takie jak powstawanie dziur czy zdeformowanie kształtu obuwia. Odpowiedź na pytanie, czy można prać buty w pralce, nie jest jednoznaczna. Dowiedz się, jaki rodzaj obuwia możemy bez obaw włożyć do bębna pralki oraz jak następnie je prawidłowo wysuszyć, aby cieszyć się odświeżonymi, czystymi butami bez ich uszkodzenia.

Czy można prać buty w pralce?

Chcąc pozbyć się zabrudzeń i plam, które pojawiają się na naszych butach podczas codziennego użytkowania, możemy zdecydować się na czasochłonne pranie ręczne lub wrzucić swoją ulubioną parę do pralki. Które z tych rozwiązań jest lepsze? To zależy – przede wszystkim od rodzaju obuwia, materiałów, z których zostało wykonane, ale także stanu ich zabrudzenia.

Nie każde buty można prać w pralce. Te zamszowe i skórzane źle znoszą długotrwałą ekspozycję na wodę, z powodzeniem możemy jednak wyprać buty materiałowe, takie jak trampki, tenisówki, niektóre buty sportowe czy balerinki. Do bębna pralki możemy też wrzucić adidasy, które zwykle dobrze znoszą pranie mechaniczne.

Zanim jednak zdecydujemy się wyprać ulubioną parę butów, przyjrzyjmy się, czy są szyte, czy klejone. Te drugie, zwykle wykonane z niskiej jakości materiałów, podczas częstego prania mogą ulec uszkodzeniu.

Wielokrotne pranie w pralce może skutkować deformacją obuwia, dlatego nie należy zbyt często odświeżać ich w ten sposób.

Jakie buty można prać w pralce?

Zalecenia związane z pielęgnacją konkretnego modelu znajdziemy na metce lub pudełku. Często producenci umieszczają na nich informacje, w jaki sposób bezpiecznie prać obuwie, wskazując nie tylko, czy możemy wyprać je w pralce, ale także podając wytyczne dot. rekomendowanej temperatury oraz programu prania. Pamiętajmy, że niezastosowanie się do zaleceń producenta może skutkować utratą gwarancji w przypadku uszkodzenia obuwia podczas prania, dlatego tak ważne jest przeczytanie metki przed włożeniem butów do pralki.

Pranie mechaniczne jest niezalecane dla obuwia wykonanego ze skóry i zamszu. Również modele materiałowe, które zawierają elementy wykończenia z wykorzystaniem powyższych materiałów, nie nadają się do prania w pralce. Buty skórzane w styczności z wysoką temperaturą mogą stracić pierwotny kształt, uszkodzenia mogą objąć także zniszczenie faktury materiałów czy zmatowienie koloru.

Zamsz co do zasady nie lubi wody, dlatego butów wykonanych z tego materiału absolutnie nie należy prać w pralce. Podobnie nubuk – w obu przypadkach podczas prania mechanicznego materiał marszczy się, w konsekwencji zwiększając podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Powinniśmy unikać wkładania do bębna pralki butów, na których znajdują się drobne, klejone elementy ozdobne, takie jak ćwieki, cekiny czy koraliki. Również buty na obcasie wymagają od nas szczególnego traktowania.

Ostrożnie należy podchodzić także do prania butów bardzo silnie zabrudzonych (na przykład farbą, cementem itp.) – chociaż samo obuwie zostanie odświeżone, cząstki zabrudzeń mogą uszkodzić urządzenie.

W ilu stopniach można prać buty w pralce?

Decydując się na wypranie butów w pralce, pamiętajmy o ustawieniu niskiej temperatury prania – optymalnie jest to 30°C, jednak w zaleceniach producentów konkretnych modeli dopuszcza się również pranie w 40°C.

Wybierając program prania, zwróćmy uwagę na liczbę obrotów (jak najniższa zapewnia delikatne pranie i chroni obuwie przed uszkodzeniami) oraz w miarę możliwości krótki czas prania (ok. 30-40 min). Podczas prania butów użyjmy jak najmniejszej ilości proszku oraz zrezygnujmy z dodawania płynów zmiękczających.

Przygotowanie butów do prania w pralce

Zanim włożymy buty do pralki:

• jeśli obuwie jest bardzo brudne, najpierw usuńmy z nich ręcznie zabrudzenia takie, jak zaschnięte błoto czy piasek na podeszwach;
• w przypadku butów sznurowanych, wyjmijmy z butów sznurowadła oraz wkładki. Możemy wyprać je osobno, umieszczając je luzem w praniu z obuwiem, lub odświeżyć je poprzez pranie ręczne. Wyjęcie sznurówek i wkładek nie tylko sprawi, że podczas prania dotrzemy do trudniej dostępnych miejsc, ale również przyspieszy suszenie butów po praniu.

Aby zabezpieczyć obuwie przed mechanicznymi uszkodzeniami, nigdy nie wkładajmy do bębna pralki butów luzem. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umieszczenie obuwia w oddzielnym worku – na przykład do poszewki na poduszkę lub woreczka do prania bielizny. Aby buty podczas prania nie obijały się o ścianki bębna, możemy do prania dołożyć koce czy ręczniki.

Jeśli nasza pralka posiada specjalny program prania ręcznego – skorzystajmy z niego, piorąc obuwie. Delikatne ruchy bębna oraz pranie w niskiej temperaturze wody to optymalne rozwiązanie w przypadku pielęgnacji obuwia.

Jak suszyć buty po praniu?

Nie mniej ważne niż samo pranie jest również jego odpowiednie wysuszenie. Butów nie należy suszyć na słońcu (ponieważ niesie to za sobą ryzyko wyblaknięcia materiału) ani pozostawiać w pobliżu źródeł ciepła (stawianie przy kaloryferze).

Jak je zatem suszyć? Możemy pozostawić wypraną parę do naturalnego wyschnięcia. Wygodną alternatywą jest suszenie w suszarce bębnowej. Nowoczesne suszarki z pompą ciepła Bosch umożliwiają delikatne suszenie naszego ulubionego obuwia, znacznie skracając czas schnięcia bez ryzyka ich uszkodzenia. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest bezpieczne, a zarazem szybkie suszenie w niższej temperaturze. Dzięki temu ubrania i obuwie mniej się niszczą i nie ulegają kurczeniu.

Niektóre modele zawierają również specjalny kosz, który umożliwia suszenie pojedynczych pranych w pralce lub ręcznie ubrań, butów sportowych ze sztucznych materiałów lub sztucznej skóry. Zastosowany kosz nie obraca się z bębnem, dzięki czemu buty ułożone w koszu nie obracają się podczas suszenia.