Czy wiesz, że 60 procent kurzu pochodzi spoza mieszkania?* To głównie brud, który wnosimy do środka na butach albo który zwierzęta domowe wnoszą na łapach, a także pyłki i inne cząsteczki, które dostają się do mieszkania przez otwarte okna. Na pewno wiesz co dzieje się z tym kurzem: tworzy on szare powłoki na powierzchniach, zagnieżdża się w obiciach, a razem z roztoczami, okruszkami i tym podobnymi elementami tworzy kłębki w kątach. Gdyby chociaż kurz pozostawał w tych miejscach... Ale nie, za każdym razem, gdy ty albo członek twojej rodziny przechodzi przez mieszkanie, kurz wzbija się i krąży w powietrzu, którym oddychacie. Efektem może być niska jakość powietrza. Oczywiście twój nos działa jak filtr w odniesieniu do większych cząsteczek, ale kurz w powietrzu może powodować nieprzyjemne skutki u członków rodziny, którzy są na niego uczuleni: katar, łzawienie oczu, drapanie w gardle lub inne symptomy. Równocześnie znika poczucie, że dom jest miejscem czystym i przytulnym. Na szczęście istnieją bardzo skuteczne sposoby sprzątania mieszkania, a także odkurzacze, które poprawiają jakość powietrza.

Kobieta oddycha świeżym powietrzem w pokoju dziennym

Poczucie komfortu w mieszkaniu jest blisko związane z jakością powietrza, którym oddychamy. Czyste, chłodne i orzeźwiające – takie powietrze uważamy za świeże. Łączy się ono z tym szczególnym zapachem domu, który sprawia, że we własnych czterech ścianach czujemy się komfortowo. Nasze poczucie higieny w mieszkaniu niszczy nie tylko (wzbijający się w powietrze) kurz. W miejscach, w których ludzie żyją blisko siebie, łatwo rozprzestrzeniają się drobnoustroje i bakterie. Wydychane powietrze, zapachy żywności, zwierzęta, a nawet rośliny i woda do ich podlewania zawierają bądź emitują cząsteczki, które zmieniają zapach mieszkania w fetor. Oczywiście im więcej członków rodziny przebywa w domu, tym więcej cząsteczek znajduje się w powietrzu i tym więcej kurzu unosi się z powierzchni i krąży po pomieszczeniach. To błędne koło, szczególnie dla alergików. Gdy jakość powietrza osiąga najniższy możliwy poziom, nie jesteśmy już w stanie ignorować niehigienicznego zapachu i towarzyszącego mu odczucia. Wszyscy przecież chcemy, by członkowie naszych rodzin – a w szczególności dzieci – byli zdrowi i bezpieczni.

Higiena, czystość i ochrona zdrowia są ze sobą powiązane. Najlepszym sposobem na ograniczenie ilości kurzu, roztoczy i bakterii – szczególnie jeśli większość czasu spędzamy w domu – jest regularne eliminowanie poszczególnych źródeł zanieczyszczenia. Kurz przyciąga więcej kurzu. Dlatego regularne usuwanie go zapobiega jego dalszej akumulacji.

Trzy rzeczy są istotne dla czystego powietrza i higieny gospodarstwa domowego:

1. Dokładne sprzątanie

Mężczyzna sprzątający podłogę mopem.

Połączenie odkurzania i sprzątania na mokro to najlepszy sposób na utrzymanie mieszkania w czystości. Zalecamy korzystanie z odkurzaczy takich, jak specjalistyczne modele Bosch ProHygienic. Po usunięciu kurzu i innych luźnych cząsteczek możesz zmyć brud, który przyległ do powierzchni. Warto pamiętać, że dokładne sprzątanie nie oznacza stosowania środków dezynfekcyjnych w każdym możliwym miejscu. Prawa jest taka, że środki te nie usuwają brudu. Przy powierzchniach sprzątanych na mokro sprawdzi się uniwersalny detergent. Osoby wrażliwe powinny stosować detergent niezawierający dodatków chemicznych i zapachowych, by uniknąć wykwitów na dłoniach. Nasi eksperci zalecają niekorzystanie ze spryskiwacza, by rozprowadzić detergent. Drobne kropelki mogą dostać się do układu oddechowego i go podrażnić. Lepiej użyć gąbki lub ściereczki. Gumowe rękawice pozwolą chronić skórę rąk. Inna porada: aby powstrzymać przemieszczanie się bakterii z jednego miejsca do drugiego, ważne jest, by stosować osobne szmatki w kuchni, w łazience oraz w szczególności w ubikacji.

2. Wietrzenie

Kobieta stojąca obok otwartego okna i oddychająca świeżym powietrzem

Ponieważ spędzamy obecnie więcej czasu w domu, wiemy że regularne wietrzenie pomieszczeń zwiększa stopień higieny poprzez eliminację aerozoli, które mogą zawierać drobnoustroje. Aby zapewnić wymianę powietrza i poprawić jego jakość, należy otworzyć okna na oścież na pięć do dziesięciu minut dziennie, co zapewni przewiew umożliwiający nie tylko usunięcie aerozoli, ale również zmniejszenie wilgotności powietrza i powstrzymanie rozwoju pleśni.

Osobom uczulonym na kurz i pyłki zaleca się wietrzenie pomieszczeń o tych porach dnia, gdy stężenie pyłków jest niskie. W mieście to okres między godz. 6:00 a godz. 8:00. Na wsi to czas między godz. 18:00 a północą. Siatki okienne mogą zmniejszyć ilość pyłków i innych cząsteczek dostających się mieszkania.

3. Prawidłowe pranie

Aby usunąć patogeny, bakterie i drobnoustroje z ubrań oraz z samej pralki, konieczne jest pranie w temperaturze 60°C raz w tygodniu – powinno ono obejmować ściereczki do naczyń i do sprzątania, ręczniki, pościel i bieliznę. Zalecamy stosowanie silnego środka piorącego. Pozostałe ubrania można prać w temperaturze 30°C albo w temperaturze podanej na metce. Osoby wrażliwe powinny upewnić się, że środek piorący nie zawiera dodatków chemicznych i zapachowych oraz nie powinny używać płynu do płukania tkanin.

4. Proces sprzątania

Kobieta odkurzająca podłogę przewodowym odkurzaczem marki Bosch

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, jak powinien wyglądać proces sprzątania, by mieszkanie było czyste i higieniczne? Oto kilka ogólnych porad, które pozwolą ci ograniczyć liczbę roztoczy oraz ilość kurzu i innych zanieczyszczeń zanim ulegną akumulacji:

  • unikaj elementów, które przyciągają kurz
  • co tydzień zmieniaj pościel
  • nie noś butów w mieszkaniu
  • utrzymuj niską wilgotność powietrza, najlepiej poniżej 60 procent – takiej nie lubią roztocza
  • jeśli to możliwe, wybierz twardą podłogę (łatwiej ją wyczyścić i usunąć z niej kurz niż w przypadku wykładzin i dywanów)
  • zwierzęta domowe czesz na zewnątrz – zmniejszy to ilość ich sierści w mieszkaniu
  • używaj wydajnego odkurzacza,by zwiększyć poziom higieny w mieszkaniu

Gotowy na rozpoczęcie sprzątania? Jesteśmy z tobą. Sprawdź nasze porady i wskazówki dotyczące optymalizacji procesu sprzątania.

*Layton i in., „Migration of Contaminated Soil and Airborne Particulates to Indoor Dust”, Environmental Science & Technology, 2009

Biały symbol użytkownika z plusem, oznaczający dodanie nowego użytkownika lub kontaktu.
MyBosch

Zarejestruj się bezpłatnie i zyskaj niezliczone korzyści!

Białe logo serwisu Bosch urządzeń domowych na szarym tle.
Serwis producenta marki Bosch

Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-17:00.

42 271 5555

Białe logo na tarczy z okrągłymz napisem "Experience Bosch".
Poznaj markę Bosch

Odkryj jakość, doskonałość i niezawodność.

Logo "Find a Dealer" w białym kolorze na szarym tle.
Stacjonarne Sklepy Serwisowe

Zapraszamy na zakupy oraz szybką diagnostykę!