Czarno-białe zdjęcie kobiety czyszczącej dywan szczotką

Nasze babcie miały bardzo skuteczny sposób czyszczenia dywanów: poczekać na śnieg, wynieść dywan na zewnątrz, położyć go w śniegu do góry nogami, a następnie porządnie wytrzepać. Śnieg czyścił powierzchnię dywanu, kurz pozostawał na zewnątrz, a babcia była zadowolona. Metoda ta jest skuteczna, ale w obecnych czasach trudna do zrealizowania – przede wszystkim dlatego, że obecnie spędzamy w domu o wiele więcej czasu niż kiedyś. Ponieważ w domu przebywa więcej osób, większa jest ilość brudu, co z kolei wymaga częstszego niż kiedyś sprzątania – szczególnie jeśli wśród domowników są dzieci. Jest to też wyzwanie dla alergików.

Najwyższy czas wdrożyć skuteczne i regularnie stosowane zasady odkurzania, by pozbyć się kurzu i zapewnić higieniczną czystość podłóg, innych powierzchni oraz powietrza w mieszkaniu.

Podstawowe porady na początek:

1. Uporządkuj wszystkie pomieszczenia, tak aby nie musieć przestawiać zbyt wielu przedmiotów przy odkurzaniu.
2. Odkurzaj pomieszczenia jedno po drugim.
3. Zacznij w kącie pokoju i przesuwaj się w kierunku drzwi.
4. Pomieszczenia, w których spędzasz więcej czasu, odkurzaj częściej niż raz w tygodniu. W weekend odkurzaj wszystkie pomieszczenia.
5. Nie zapominaj o miejscach pod łóżkami i zakamarkach.

Jak skutecznie utrzymać kurz z dala od podłóg.

Mężczyzna odkurza narożnik pod sufitem za pomocą odkurzacza przewodowego.

A) Kurz najłatwiej usuwa się odkurzaczem. Regularnie odkurzaj podłogi i dywany, by uniemożliwić akumulację kurzu. Korzystając z odkurzacza, upewnij się, że jest on wyposażony co najmniej w filtr HEPA (wysokosprawny filtr powietrza). Jeszcze lepszy jest filtr Ultra Allergy stosowany w wielu odkurzaczach marki Bosch z serii ProHygienic. Filtr higieniczny Ultra Allergy usuwa 99,99% znajdujących się w powietrzu cząsteczek substancji, dzięki czemu powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest czystsze niż powietrze w mieszkaniu*. Jest to szczególnie istotne dla osób uczulonych na kurz. B) Sprzątaj od góry do dołu, zaczynając od górnych krawędzi drzwi i szafek, a także okien i półek, poprzez obicia i łóżka, kończąc na dywanach i podłogach.

C) Odkurzając, nie zapominaj o zakamarkach i niewidocznych miejscach. To właśnie tam gromadzi i akumuluje się kurz. Ponadto odkurzacz przesuwaj po podłodze stosunkowo wolno. Dzięki temu zbierze on cały kurz i nie będzie konieczne odkurzanie tej samej powierzchni kilka razy.

D) Na koniec przetrzyj podłogi wilgotną szmatką, by usunąć uparte zabrudzenia. To samo dotyczy odkurzania półek. Miotełka jedynie wzburza kurz, nie usuwając go.

Czytaj także: Rodzaje filtrów w odkurzaczach Bosch

Jak skutecznie usunąć kurz z drzwi i półek.

Aby usunąć kurz z wąskich i nierównych powierzchni, zalecamy użycie niewielkich końcówek do odkurzacza. Umożliwiają one usunięcie kurzu z wierzchniej części drzwi, książek ustawionych na półkach oraz innych trudno dostępnych miejsc.

Doskonale w tym celu sprawdzić się mogą:

  • Szczotka szczelinowa,
  • Dysza do materaców,
  • Szczotka do mebli,
  • Ssawka do tapicerki,
  • Mini turboszczotka.

Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie w tym celu z odkurzacza ręcznego, którym zdecydowanie łatwiej manewrować w ciasnych zakamarkach.

Młoda kobieta odkurza materac z użyciem specjalnej szczotki

Czyszczenie materaców oraz usuwanie kurzu z obić.

Roztocza uwielbiają klimat twojego łóżka. Aby sprawić, że nie będą czuły się w nim komfortowo, każdego ranka wytrzepuj poduszki i koce oraz wietrz materac, pozostawiając go przez przykrycia przez co najmniej 20 minut od wstania z łóżka. Okresowe odkurzanie materaca pomaga pozbyć się części roztoczy, a przy okazji również okruszków ciastek i popkornu. Możesz użyć specjalnych końcówek, które zapewniają delikatne traktowanie tkanin materacowych i obiciowych. W przypadku alergików najlepiej jest używać specjalnego pokrycia, które sprawia, że roztocza pozostają we wnętrzu materaca. Przy okazji: odkurzając obicia i materace, upewnij się, że odpowiednio zmniejszyłeś moc ssania, by nie uszkodzić tkaniny.

Jak utrzymać odkurzacz w czystości.

Otwarty odkurzacz przewodowy z widocznym wewnątrz workiem na kurz

Warto pamiętać, że sam odkurzacz również należy czyścić, by działał prawidłowo i zapewniał skuteczne usuwanie kurzu.

A) Końcówki

Dbaj o końcówki odkurzacza. Kurz zbiera się przede wszystkim w końcówkach wyposażonych w szczotkę. Najlepiej usunąć go za pomocą ciepłej (nie gorącej) wody, do której możesz dodać dziecięcego szamponu. Grzebień o wąskim rozstawie zębów pomaga usunąć włosy ze szczotek. Jeśli w szczotce ugrzęzły włosy, możesz po prostu użyczyć nożyczek, by odciąć je wzdłuż brzegu

B) Worki i pojemniki na kurz

W zależności od wielkości twojego domu, ilości brudu oraz częstotliwości odkurzania worek lub pojemnik w odkurzaczu mogą zapełniać się z różną szybkością. Jeśli chodzi o wymianę worka lub opróżnienie pojemnika: im częściej, tym lepiej, ponieważ roztocza rozmnażają się w środowisku pełnym kurzu. Pojemnik na kurz opróżniaj bezpośrednio do śmietnika poza domem, by zapewnić, że kurz w całości pozostanie na zewnątrz.

C) Filtry

Dbając o czystość naszego odkurzacza nie należy również zapominać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtra. To, jak często należy wymieniać filtr na nowy zależy nie tylko od częstotliwości z jaką odkurzamy nasze mieszkanie, ale również typu filtra. Dla przykładu filtry HEPA zaleca się wymieniać minimum raz do roku, z kolei filtry piankowe czy gąbkowe minimum raz na pół roku.

Wybierz odkurzacz idealnie dopasowany do twoich potrzeb.

Mężczyzna siedzący przy biurku, na którym stoi laptop

Czy zdrowe, higieniczne i bezpieczne sprzątanie jest możliwe pomimo alergii? Kluczowe jest znalezienie odkurzacza odpowiedniego do twoich potrzeb. Osoby z alergiami mogą wybrać model wyposażony w worek na kurz. Konieczne będzie zapewnienie, że w chwili jego wymiany worek jest zamknięty. Zalecane jest wybranie modelu z filtrem HEPA lub filtrem Ultra Allergy – dzięki temu wydmuchiwane powietrze będzie czystsze.

Czytaj: Odkurzacz bezworkowy Bosch – higiena na najwyższym poziomie

Zainteresowanie higieną w domu wzrosło szczególnie w ostatnim roku, i to nie tylko wśród osób z alergiami. Wszyscy zaczęliśmy zwracać uwagę na chronienie naszych mieszkań przed wirusami, drobnoustrojami i kurzem. Niemniej jednak niemal niemożliwe jest usunięcie wszystkich patogenów występujących w domu. Możliwe jest za to osiągnięcie poczucia nieskazitelnej czystości: Odkurzacze ProHygienic marki Bosch skutecznie oczyszczają powietrze i sprzątają podłogi. Dzięki specjalnemu systemowi filtracji wydmuchiwane powietrze jest czystsze niż powietrze w mieszkaniu, co zapewnia większą higienę bez uszczerbku dla wydajności urządzenia.

Teraz już wiesz co robić, by twoje odkurzanie zapewniało czystość podłóg i powietrza w twoim domu. Odkurzacze marki Bosch z serii ProHygienic zapewniają nowy poziom higieny w mieszkaniu bez użycia środków chemicznych.

Poznaj odkurzacze marki Bosch z serii ProConcept i znajdź ten, który idealnie pasuje do twoich potrzeb:

Poznaj odkurzacze ProConcept

* Badanie przeprowadzone zgodnie z normą DIN EN 60312-1:2017

Poznaj odkurzacze ProConcept

Biały symbol użytkownika z plusem, oznaczający dodanie nowego użytkownika lub kontaktu.
MyBosch

Zarejestruj się bezpłatnie i zyskaj niezliczone korzyści!

Białe logo serwisu Bosch urządzeń domowych na szarym tle.
Serwis producenta marki Bosch

Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-17:00.

42 271 5555

Białe logo na tarczy z okrągłymz napisem "Experience Bosch".
Poznaj markę Bosch

Odkryj jakość, doskonałość i niezawodność.

Logo "Find a Dealer" w białym kolorze na szarym tle.
Stacjonarne Sklepy Serwisowe

Zapraszamy na zakupy oraz szybką diagnostykę!