Miękkie, puszyste swetry wykonane z najwyższej jakości włókien wełnianych, wełny merino albo kaszmiru, to perełki, które warto mieć w swojej szafie. Wełna jest ponadczasowa, wytrzymała, elastyczna, świetnie odprowadza ciepło, doskonale wygląda, ale wymaga specjalnego traktowania, zwłaszcza podczas prania i suszenia.
Jak prać swetry wełniane?
Aby cieszyć się idealnym wyglądem ulubionego wełnianego swetra jak najdłużej, należy prać go… jak najrzadziej. Częste pranie uszkadza delikatne włókna i sprawia, że wełniana odzież szybko traci na atrakcyjności. Na szczęście wełna nie wymaga tak regularnego prania, jak inne materiały. Gdy zabrudzenie jest małe, wystarczy wyczyścić tylko fragment z plamą, bez namaczania całego ubrania. Jeśli jednak sweter wymaga gruntownego odświeżenia, warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą ochronić włókna i zabezpieczą je przed deformacją i uszkodzeniem.
Pranie wełny: sprawdź metkę
Przed przystąpieniem do prania wełnianej odzieży sprawdź, jaki sposób odświeżania rekomenduje producent. Jeśli na metce znajduje się oznaczenie „Prać chemicznie”, nie wolno prać swetra przy użyciu wody. Inaczej włókna bezpowrotnie się uszkodzą i sweter nie będzie się już nadawał do użytku. Jeżeli oprócz prania chemicznego producent uwzględnia też pranie ręczne, można spokojnie odświeżyć sweter w domu, pamiętając o kilku ważnych kwestiach.
Wymogi wełny: zimno i delikatnie
Po pierwsze swetry z wełny należy prać w niskich temperaturach (maksymalnie 35oC). Zbyt wysoka temperatura wody może sprawić, że włókna skurczą się i sweter ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Ta sama zasada dotyczy płukania.
Po drugie, należy użyć detergentów dedykowanych do prania wełny. Te nie tylko usuwają zabrudzenia, ale też chronią delikatne wełniane włókna. Jeśli masz do wyboru proszek albo płyn, wybierz ten drugi, ponieważ zdecydowanie lepiej radzi sobie z wymogami stawianymi przez wełnę. Płyn bez problemu rozpuszcza się nawet w zimnej wodzie i łatwo wnika w głąb tkaniny, dzięki czemu skutecznie usuwa zabrudzenia i brzydkie zapachy. Nie osadza się też na włóknach, więc łatwo go wypłukać. Proszek zdecydowanie trudniej rozpuszcza się w niskich temperaturach, istnieje więc obawa, że mikrogranulki wpadną pomiędzy sploty i ciężko będzie je usunąć.
Po trzecie, podczas prania trzeba zachować maksimum ostrożności i delikatności. Wełna co prawda jest wytrzymała, ale można ją uszkodzić.
Ręczne pranie wełny – jak to robić?
Najpopularniejszym sposobem prania wełnianych swetrów jest ręczne pranie w dużej misce.
• Aby maksymalnie zabezpieczyć tkaninę i zminimalizować tarcia, najlepiej przed praniem zapnij guziki swetra (jeśli są) i przewróć go na lewą stronę.
• Tak przygotowany sweter włóż do miski z wodą z dodatkiem dedykowanego płynu i poczekaj, aż porządnie namoknie.
• Od czasu do czasu ostrożnie przewracaj go na drugą stronę.
• Gdy zabrudzenia są mocniejsze, możesz delikatnie ugniatać materiał, pamiętając jednak by go nie pocierać i nie wyżymać.
• W trosce o delikatną tkaninę i skórę swoich dłoni, podczas prania warto użyć gumowych rękawiczek.
• Upewnij się też, że na rękach nie masz żadnej biżuterii – ostre końce pierścionków mogą zaciągnąć wełnę, a nawet zrobić dziurę w materiale.
Czy wełniany sweter można uprać w pralce?
Pranie w misce jest dobrym, ale nie jedynym sposobem na domowe odświeżenie wełnianej odzieży. Równie skuteczne jest pranie w pralce, pod warunkiem że jest wyposażona w odpowiedni program („pranie wełny” lub „pranie ręczne”).
Instrukcja postępowania jest podobna jak w przypadku prania w misce. Przede wszystkim przeznaczone do odświeżenia swetry zapnij i przewróć na lewą stronę. Jeśli dojdzie do uszkodzeń włókien, będzie to widoczne tylko po wewnętrznej stronie. Następnie wrzuć swetry do bębna pralki – najlepiej w siateczce przeznaczonej do prania delikatnych tkanin albo w bawełnianej lub jedwabnej poszewce na poduszkę. Dodaj jeden lub kilka ręczników, aby zminimalizować tarcie materiału (nie łącz wełnianej odzieży z innymi ubraniami).
Nie ładuj pralki do pełna – najlepiej wypełnić ją w ¼ objętości. Do prania użyj łagodnego detergentu przeznaczonego do odświeżania tkanin wełnianych. Wybierz odpowiedni program: „pranie wełny” lub „pranie ręczne” (w tym drugim przypadku pamiętaj, żeby ustawić tryb zimnej wody i całkowicie zrezygnować z wirowania) – i gotowe.
Pamiętaj, że „pranie ręczne” czy „pranie wełny” nie jest tym samym co „pranie delikatne”. Dlatego przed włączeniem pralki upewnij się, że wybrany został odpowiedni program.
Jak suszyć wełniany sweter?
Wełniane swetry wymagają nie tylko odpowiedniego prania, ale też specjalnego suszenia, ponieważ łatwo mogą ulec rozciągnięciu i deformacji. Wykluczone jest powieszenie wełnianego swetra na suszarce, tak jak robimy z innymi elementami garderoby. Jak więc prawidłowo go wysuszyć?
Suszenie na płasko
Tradycyjną formą suszenia swetrów z wełny jest suszenie na płasko:
• po praniu delikatnie odciśnij sweter z nadmiaru wody, używając w tym celu ręcznika, bawełnianej poszewki lub innego materiału łatwo chłonącego wodę. Nie wyżymaj ubrania, bo to uszkadza delikatne włókna;
• rozłóż sweter płasko na suszarce, aby zapewnić mu jak najlepszy przewiew. Jeśli nie chcesz, aby woda kapała na podłogę, podłóż pod sweter ręcznik;
• pamiętaj, żeby nie wystawiać suszarki bezpośrednio na słońce, ponieważ wysoka temperatura może spowodować skurczenie włókien;
• uzbrój się w cierpliwość – wełniany sweter może schnąć nawet kilka dni.
Suszenie w suszarce bębnowej
Tym, którzy wolą nowoczesne i mniej czasochłonne rozwiązania, polecamy skorzystanie z suszarki bębnowej Bosch z pompą ciepła, umożliwiającą efektywne suszenie tkanin w niższej temperaturze (w porównaniu z konwencjonalnymi suszarkami bębnowymi).
Susząc wełniane swetry w suszarce Bosch, nie musisz obawiać się o skurczenie czy zmechacenie materiału – dedykowany program i specjalny kosz umożliwiają wysuszenie wymagających tkanin w najdelikatniejszy sposób.
Sam proces suszenia jest bardzo prosty. Wystarczy włożyć uprany wełniany sweter (lub inną część garderoby) do wyjmowanego kosza, umieścić go w suszarce, wybrać odpowiedni program i gotowe. Kosz skraca czas suszenia wełny nawet o 75%! Co więcej, jest wielozadaniowy – z powodzeniem można go stosować do suszenia innych delikatnych tkanin, a także sportowego obuwia.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii pompy ciepła wysuszysz swoje delikatne wełniane ubrania w szybki i bezpieczny sposób, a dodatkowo oszczędzisz energię elektryczną.