Pranie to czynność, którą w zależności od ilości domowników wykonujemy nawet do 2-3 razy w tygodniu. Nieekonomiczne pranie może więc mocno nadszarpnąć domowy budżet. Szczególnie obawiamy się rachunków za wodę, której jeden metr sześcienny kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych, a limity ustalane są z góry na cały rok. Ich przekroczenie nierzadko wymaga wysokiej dopłaty o wysokości nawet kilkuset złotych. Jak zoptymalizować pranie, by zużycie wody w pralce było jak najmniejsze? |
Zbyt duże zużycie wody w pralce – co na nie wpływa?
Gdy pranie generuje wysokie opłaty za wodę, zwykle w pierwszej kolejności obwiniamy samo urządzenie. Zwykle producent podaje, ile litrów wody urządzenie wykorzystuje w jednym cyklu prania z pełnym bębnem. Liczba ta nie dotyczy jednak wszystkich dostępnych trybów, a jedynie standardowego (bawełna 60°C). Jeśli wybierzemy inny program, możemy zużyć więcej lub mniej wody.
Specyfikacja zużycia wody może być bardzo różna (w zależności nie tylko od ekonomiczności, ale i pojemności) – od ok. 35 do nawet 81 litrów wody. Oczywiście warto wybrać urządzenie pobierające jak najmniej. Wówczas automatycznie zmniejszy się koszt jednego prania. W skali roku (dla ok. 200 prań) oszczędna pralka zużyje tylko 7000 litrów wody, podczas gdy ta nieekonomiczna nawet do 16200 litrów, czyli ponad dwa razy tyle. To tak, jakbyśmy za każdym razem w tym samym czasie nastawiali dwa prania i jeszcze w tym czasie jeszcze robili jedno ręcznie.
Innym ważnym czynnikiem dla zużycia wody jest klasa prania wyrażana wielostopniową skalą literową (najczęściej spotykane są oznaczenia od A do C). Im dalsza litera alfabetu, tym gorzej. Słaba efektywność często oznacza konieczność stosowania dodatkowego prania wstępnego lub ponownego nastawiania pralki. Skłania też nierzadko do używania większej ilości detergentów, co także może powodować wzmożony pobór wody do urządzenia.
Kiedy pralka ma niskie zużycie wody?
Poza samą ekonomicznością pralki i klasą prania cennymi funkcjonalnościami przy zmniejszeniu ilości poboru wody są:
- automatyka wagowa – jeśli pralka sama wykrywa poziom zapełnienia, przy mniejszym obłożeniu będzie wiedziała, że nie potrzebuje tak dużej ilości wody, jak przy pełnym bębnie;
- wykrywanie stopnia zabrudzeń i rodzaju materiału – pralka może pobierać większe ilości wody również z powodu mocnego zabrudzenia ubrań. Współczesne urządzenia wykrywają stopień zmętnienia wody, przez co wiedzą, ile jej potrzebują do skutecznego oczyszczenia odzieży. To również pozwala ograniczyć pobór.
Jak zmniejszyć zużycie wody w pralce?
Poza wyborem oszczędnego urządzenia możesz zastosować też kilka metod, które pomogą ci ograniczyć zużycie wody. Przede wszystkim zawsze dobieraj odpowiedni tryb do danego prania – zapoznaj się z instrukcją pralki i poznaj wszystkie jej możliwości. Pamiętaj – to, że na metce danego ubrania jest napisane, że maksymalna temperatura wody to 60°C, wcale nie znaczy, że nie go możesz prać na przykład w 40°C.
Ponadto warto segregować pranie według poziomu zabrudzenia i nie przepełniać bębna ani nie przesadzać ze środkami piorącymi.
Programy prania – które zwiększają, a które zmniejszają zużycie wody?
Przede wszystkim nie nadużywaj prania wstępnego. To powoduje ok 20% wzrost wykorzystania wody i prądu przy każdym praniu. Wykorzystuj tę funkcję wyłącznie, gdy ubrania są naprawdę mocno zabrudzone.
Jeśli pralka nie ma automatyki wagowej, a chcesz nastawić niepełny bęben prania, zawsze wykorzystuj tryb „połowy wsadu”. Pamiętaj jednak, że dwa prania z użyciem tej opcji zawsze będą cię kosztować więcej niż jedno pełne.
Istotne jest także to, czy wybierzesz tryb długi, czy krótki. Wiele osób ma mylne przeświadczenie, że pralka piorąc szybciej, zużywa mniej wody i prądu, jednak nie jest to prawda. Często podczas programów krótkich wykorzystywana jest większa ilość wody niż przy standardowych. Najbardziej ekonomiczne są długie, ekologiczne programy.
Dlaczego program ECO w pralce jest najbardziej oszczędny? Przede wszystkim urządzenie ma więcej czasu na stopniowe podgrzewanie wody, więc wykorzystuje mniej energii. Ponadto cały proces zachodzi mniej gwałtownie, co często oznacza mniejsze zużycie wody.
Jak ilość detergentu wpływa na zużycie wody w pralce?
Często, chcąc poprawić efektywność prania (czy to przez niską klasę prania, czy przez silne zabrudzenia) wlewamy przesadną ilość detergentów. W rezultacie woda w bębnie zbyt mocno się pieni. Sensory nowoczesnych pralek wykrywają za duże stężenie piany i zmuszają urządzenie do pobrania więcej wody, by zrównoważyć te proporcje. Jeśli często słyszysz, że podczas prania pralka uzupełnia wodę, prawdopodobnie borykasz się właśnie z tym problemem.
Jaka ilość płynu do prania jest wystarczająca? Do pełnego wsadu zwykle należy nalać objętość łyżki stołowej, czyli mniej więcej tyle ile zawiera piorąca kapsułka. Pamiętaj jednak, że cała kapsułka wrzucona do w połowie zapełnianego bębna będzie już nadmiarem.
W praktyce bardzo ciężko jest określić ilość potrzebnego płynu lub proszku. By zniwelować takie problemy, możesz zainwestować w pralkę z automatycznym dozowaniem detergentu (np. z systemem i-Dos), która na podstawie ilości ubrań i wykrytego poziomu ich zabrudzenia dokładnie określi ilość środka piorącego.
Pralka oszczędzająca wodę – jak wybrać?
Przede wszystkim wybierz pralkę, która w specyfikacji ma możliwie jak najniższe wykorzystanie wody podczas jednego cyklu. Upewnij się także, że klasa prania jest wysoka i nie będzie trzeba korzystać z opcji wstępnego prania. Ponadto szukaj urządzeń, które mają efektywne tryby ECO (takie jak EcoPerfect w pralkach marki Bosch) oraz automatyzują proces prania – same dokonują pomiaru wielkości załadunku, określają stopień zabrudzenia i dozują płyn. W pralkach BOSCH zwracaj uwagę na funkcjonalności takie, jak: |
||
Active Water i Active Water Plus |
i-DOS bierze pod uwagę |
EcoInfo Plus |
specjalne sensory urządzenia pozwalają rozpoznać obłożenie bębna (a w przypadku systemu z plusem również określić rodzaj tkanin) i na tej podstawie pobrać i podgrzać zawsze odpowiednią ilość wody. Dzięki temu nie zmarnujemy żadnej kropli, a ponadto uzyskamy dodatkowe oszczędności w zakresie energii elektrycznej; | automatyczny system, który sam dozuje detergent, dobierając zawsze odpowiednią ilość płynu do danego załadunku. Dzięki sensorom pralka z systemem i-Dos ocenia także twardość wody i rodzaj środka piorącego. Na podstawie wszystkich ustalonych informacji odmierza odpowiednią ilość płynu ze zbiornika. Plusem jest też to, że zbiornik na detergent napełniamy do pełna tylko raz na ok. 20 prań, nie przy każdym nastawianiu pralki; | pozwala ocenić poziom zużycia wody i energii w zależności o wybranego programu prania i opcji. Cenne informację pojawiają się na wyświetlaczu z innymi danymi dotyczącymi konkretnego cyklu |
Często już w trakcie prania dostrzegamy też, że nie wszystkie brudne rzeczy trafiły do pralki. Wówczas, by nie robić kolejnego prania niemal na pusto, można wykorzystać opcję Start/Pauza, dzięki której da się dołożyć ubrania w trakcie prania (jeśli tylko wybrany cykl na to pozwala). Wbrew pozorom nawet takie drobne udogodnienia mogą pomóc ci ograniczyć zbędne zużycie wody oraz pomóc w optymalizacji prania w domu. |
Idealne rezultaty prania po dotknięciu przycisku.
Robimy to dla Ciebie i Twojego prania. Korzystając z VarioPerfect, możesz przyspieszyć proces prania nawet o 65%. Jeśli wolisz prać oszczędnie, możesz zmniejszyć zużycie energii nawet o 50%. A wszystko to możesz mieć za nacisnięciem jednego przycisku. Rezultaty są zawsze takie same: doskonale czyste ubrania.
Poznaj pralkę z inteligentnym systemem dozowania i-DOS.
Te same pytania przy każdym praniu: Ile detergentu to za dużo lub za mało? Teraz możesz pozwolić swojej inteligentnej pralce zdecydować, ile detergentu i wody użyć. Inteligentny system dozujący Bosch i-DOS ustala właściwe parametry i mierzy dokładną ilość detergentu oraz wody potrzebnych do każdego ładunku, aby zawsze uzyskać doskonałe wyniki i perfekcyjne rezultaty - bez marnowania pojedynczej kropli wody i detergentu. Tak bardzo w stylu Bosch!