Maszynka do mięsa kojarzy nam się jako nieodłączny element kuchni naszych mam i babć. Jeszcze do niedawna trudno byłoby znaleźć dom, gdzie zabrakłoby ręcznej maszynki do mięsa. W dzisiejszych czasach, kiedy mięso mielone możemy kupić właściwie w każdym sklepie, maszynka wydaje się zupełnie niepotrzebna. Ale czy rzeczywiście? Sprawdźmy, jak to proste urządzenie może ułatwić pracę w kuchni i przygotowanie smacznych i zdrowych domowych posiłków.

Maszynka do mielenia nie tylko mięsa

Maszynka do mielenia mięsa posłuży nam nie tylko do przygotowania mięsa na kotlety mielone czy do spaghetti. W elektrycznym urządzeniu składającym się ze ślimaka, ostrzy i sitka zmielimy też ryby, ziemniaki czy kapustę i suszone grzyby. Dostępne obecnie małe AGD od firmy Bosch prezentuje się zupełnie inaczej niż maszynki, które pamiętają czasy naszych babć. Teraz urządzenia wyglądem przypominają bardziej roboty kuchenne. Nowoczesne elektryczne maszynki do mielenia dzięki dużym silnikom w krótkim czasie zmielą wszystkie składniki. Robiąc to ręcznie, spędzilibyśmy nad tym godziny. Wystarczy kompaktowa, ale bardzo wydajna maszynka, jak np. Bosch z serii CompactPower, żeby w krótkim czasie ugotować przepyszny obiad dla całej rodziny.
Nie musimy ograniczać się tylko do dań mięsnych. Wykorzystując przystawki, zamieniamy maszynkę do mięsa w wielofunkcyjny sprzęt gospodarstwa domowego. Możemy nim szatkować warzywa i kroić je w drobne i grube wiórki, ucierać ziemniaki na placki lub kroić je w plasterki, które potem usmażymy na patelni. Za pomocą nasadki masarskiej przygotujemy też pyszne domowe kiełbasy bez konserwantów. Maszynka do mielenia jako wyciskarka do soków? Tak, teraz możemy każdego dnia pić świeżo wyciskane soki z owoców cytrusowych, wykorzystując do tego dodatkową przystawkę. W maszynce zmielimy też kawę, zioła, nasiona lub orzechy.

Bez maszynki tego nie zrobisz! Dania z mięsem mielonym

Zacznijmy od podstawowej funkcji każdej automatycznej maszynki do mielenia mięsa. Umieszczamy w niej kawałki wieprzowiny, wołowiny lub drobiu i mielimy na pożądaną grubość. Dzięki różnorodności sitek, możemy dostosować grubość mielenia do potrawy, którą zamierzamy przyrządzić. Na przepyszne indycze burgery z frytkami z batatów mięso zmielimy drobno, wykorzystując sitko o małych oczkach. Do chili z indykiem, warzywami i ryżem albo do spaghetti drób lub wołowinę przepuścimy przez grubsze oczka, żeby mięso było dobrze wyczuwalne w potrawie. Co jeszcze możemy przygotować, wykorzystują maszynkę i zmielone w niej mięso? Pokuśmy się o przyrządzenie pieczeni rzymskiej. Być może do tej pory nigdy nie podjęlibyśmy się zrobienia takiej potrawy, ale z elektryczną maszynką całe gotowanie od razu staje się prostsze.

Marzy nam się soczysty tatar? Choć ten przygotowany w dobrej restauracji powstaje z mięsa siekanego, a nie mielonego, w domu możemy zrobić wyjątek. Wystarczy kawałek dobrej jakościowo wołowiny i po chwili możemy rozkoszować się już przepysznym i własnoręcznie przygotowanym przysmakiem.

Jeśli cenimy sobie domowe jedzenie i unikamy kupowania gotowych produktów, takich jak pierogi czy pyzy, maszynka do mielenia mięsa znacznie skróci czas spędzany w kuchni i pomoże nam przygotowywać coraz bardziej skomplikowane dania. Do tej pory nie mieliśmy odwagi i czasu, żeby zrobić kluski śląskie z mięsem albo domową mięsną terrinę, kiełbasę lub nawet kaszankę? W maszynce do mielenia z nasadką masarską w kilka chwil przygotujemy nie tylko aromatyczne kiełbasy i kiszki ziemniaczane. Dzięki nasadce masarskiej z łatwością nadziejemy też potrawy farszem. Możemy wykorzystać je do napełniania makaronu cannelloni, nadziewania pieczarek czy papryki farszem mięsnym lub warzywnym.

Mielenie mięsa szybsze niż kiedykolwiek

Z elektryczną maszynką gotowanie staje się przyjemnością, bo trwa krótko i nie wymaga długiego sprzątania kuchni. A dania z mięsa mielonego smakują wybornie i trafiają w gust nawet najbardziej wybrednych domowników. Dlaczego warto wyposażyć swoją kuchnię w nowoczesną maszynkę do mielenia mięsa? Bo dzięki jej wydajnej pracy skrócimy czas, który musimy spędzać na gotowaniu. A przecież nie każdy lubi stać w kuchni i przyrządzać wymyślne potrawy.

Wśród modeli maszynek Bosch warto wspomnieć o wielofunkcyjnym urządzeniu z serii CompactPower o mocy zablokowania silnika do 2000 W i wydajności do 2,5 kg/min. Sprzęt charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, a jednocześnie gwarantuje wydajną i szybką pracę.

Maszynka z serii ProPower to urządzenie z dużą 8-centymetrową komorą mielenia i wydajnością do 3,5 kg/min. Wysoka moc pozwala na uzyskanie za każdym razem idealnie zmielonych składników. Sprzęt wyposażono w 3 sita o różnej grubości, co daje możliwość przygotowania różnorodnych potraw. Nożyk wykonany ze stali szlachetnej cechuje długa żywotność i łatwość czyszczenia. Oprócz standardowych sitek, maszynka ProPower posiada również nasadkę masarską i do kebbe (potrawa z kuchni Bliskiego Wschodu) oraz szatkownicę z 2 bębnami.

Dla tych, którzy mielą mięso sporadycznie, przyda się kompaktowa maszynka do mielenia z serii SmartPower. Ten niewielki i poręczny sprzęt szybko może zamienić się w urządzenie wielofunkcyjne, dzięki szatkownicy z różnymi bębnami. Maszynka ma również nasadkę masarską i wyciskarkę do cytrusów. Moc zablokowania silnika wynosi 1500 W, a maszynka w ciągu 1 minuty potrafi zmielić 1,7 kg mięsa lub innych składników.

Zawsze świeże mięso mielone

Potrawy z mięsa mielonego należą do jednych z najszybszych i najłatwiejszych w przygotowaniu. Wystarczy mielone mięso indycze lub kurczęce, żeby zrobić lekkostrawne pulpety w sosie pomidorowym albo szybkie burgery mięsno-warzywne. Kupując w sklepie zmielony już drób, wołowinę czy wieprzowinę nigdy nie mamy pewności, jakie części mięsa zostały zmielone i kiedy je zmielono. Czy rzeczywiście był to udziec indyczy lub polędwica wołowa? Jeśli sięgamy po mielone mięso drobiowe w opakowaniach, sprawdźmy listę składników. Okazuje się, że oprócz samego mięsa w produkcie znajduje się też sól oraz konserwanty. A przecież możemy szybko zmielić mięso w domu i zawsze przygotować z niego świeży posiłek.

Jeśli przyjdzie nam ochota na tatar, nie ryzykujmy zakupu zmielonego już mięsa na wagę lub w opakowaniu. Surowa wołowina na tatar musi być najlepszej jakości, a do tego jak najświeższa. Mielone mięso wołowe za sklepową ladą to zawsze loteria. Dzięki elektrycznej maszynce możemy cieszyć się wybornym smakiem tatara i wiemy, jakie mięso trafiło na nasz talerz.
Maszynka do mięsa elektryczna zastąpi kilka domowych urządzeń. Kupując jeden sprzęt z dodatkowymi przystawkami i nakładkami, będziemy mogli zrezygnować z wyciskarki do cytrusów, młynka do kawy czy szatkownicy do warzyw.

Bezpieczne mielenie z maszynkami Bosch

Elektryczna maszynka do mięsa pracuje szybko i wydajnie, ale co z jej bezpieczeństwem? Kiedy mamy w domu dzieci rozpatrujemy każdy najczarniejszy scenariusz. Oczywiście do mielenia składników w maszynce nie powinniśmy dopuszczać najmłodszych domowników. A w szczególności nie zostawiać urządzenia podłączonego do zasilania bez opieki, kiedy w kuchni kręcą się maluchy. Maszynki Bosch cechuje bezpieczeństwo, ponieważ wyposażone są w specjalny popychacz do żywności. Mieląc mięso, warzywa czy inne twarde składniki nie ryzykujemy, że uszkodzimy sobie rękę. Dzięki popychaczowi wykonanemu z tworzywa sztucznego nie tylko chronimy nasze dłonie (a w szczególności palce), ale dbamy też o znajdujące się w maszynce nóż i ślimak. Małe AGD od Bosch wyposażone jest również w funkcję rewers. Kiedy w maszynce utknie kawałek kości lub inny twardy fragment pożywienia, używając przycisku rev, odblokujemy ślimaka. Zadbamy tym samym o silnik, który nie ulegnie przeciążeniu i uszkodzeniu (silnik również wyposażono w specjalną ochronę zapobiegającą jego zniszczeniu).

Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo maszynek Bosch? Wszystkie modele mają gumowe nóżki, dzięki którym urządzenie nie przesuwa się na blacie podczas mielenia twardych składników. Nie musimy się obawiać, że sprzęt przypadkowo zsunie się ze śliskiej powierzchni.