Nowoczesne maszynki do mielenia to urządzenia o dużych możliwościach: dzięki nim nie tylko rozdrobnisz mięso, ale także zmielisz ziarna kawy czy też wyciśniesz sok z pomarańczy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze elektrycznej maszynki do mielenia.
Moc maszynki do mielenia – dlaczego ma znaczenie?
Do głównych zalet maszynki do mielenia zalicza się to, że nie wymaga użycia żadnej siły, a na dodatek dzięki wyposażeniu urządzenia w różnego rodzaju funkcjonalne końcówki można przygotować wiele dań w bardzo krótkim czasie. Tym, na co klienci powinni zwrócić uwagę, jest moc samego sprzętu: w sklepach można kupić zarówno modele o mocy 350 W, jak i wydajne urządzenia z mocą 700 W. Czy należy się obawiać zakupu silniejszych rodzajów maszynek? Niekoniecznie, różnice mocy silnika nie oznaczają bowiem automatycznie większych rachunków za energię elektryczną, lecz określają wydajność urządzenia rozumianą jako mielenie kilogramów mięsa w ciągu minuty. Jeszcze mocniejsze modele są przeznaczone już do produkcji masowej w gastronomii i określa się je mianem wilków do mięsa.
W takim przypadku rodzi się pytanie, jak moc maszynki do mielenia mięsa przekłada się na wydajność i wygodę pracy? Jaka jest wystarczająca do swobodnej pracy w kuchni? Lepiej wybrać model o niższej czy wyższej mocy? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od tego, jak często gotujemy i na jakiego rodzaju potrawy się decydujemy. W przypadku sporadycznego używania wystarczy model z mocą 350 W, a do intensywnego użytku przeznaczone są maszynki o mocy 700 W. Przyjrzyjmy się bliżej, co mają do zaoferowania poszczególne urządzenia.
Jakich dodatkowych funkcji maszynki do mięsa potrzebujesz?
Nie ulega wątpliwości, iż podstawową rolą elektrycznej maszynki jest mielenie mięsa, a także ryb, warzyw oraz grzybów. Jednak czy to wszystko, co możne nam zaoferować ten sprzęt? Niekoniecznie, ponieważ dzięki odpowiednim przystawkom można szatkować warzywa, zetrzeć ziemniaki, cukinię czy dynię na placki, a także nadziać domowej produkcji kiełbaski. Nie zapominajmy, że maszynka do mielenia służy nie tylko osobom jedzącym mięso. Przyda się także wegetarianom: różnej wielkości sita bez problemu przemielą biały ser na twaróg, soczewicę na kotlety czy też szpinak i ser feta do przygotowania domowych pierogów.
Tym, co szczególnie doceniają miłośnicy gotowania i pieczenia jest przystawka do robienia ciastek przez maszynkę do mielenia. Za pomocą jednego urządzenia można przygotować domową zapiekankę makaronową z mielonym mięsem, jak i upiec kruche maślane ciasteczka. Dzięki różnego rodzaju sitkom można bez problemu zmielić mak czy też wykorzystać elektryczny młynek żarnowy do rozdrobnienia twardych orzechów. Fani produkcji domowych przetworów będą zadowoleni z wysokiej wydajności maszynki z przystawką do wyciskania soków cytrusowych oraz soków z miękkich owoców i warzyw, takich jak pomidory czy też owoce dzikiej róży.
Maszynki do mielenia Bosch – moc na wszystkie potrzeby
Maszynki do mięsa marki Bosch dostępne są w trzech seriach, z których każda wyróżnia się innymi dodatkowymi funkcjami.
Maszynka do mielenia mięsa elektryczna w linii ProPower to najmocniejsze urządzenie wyposażone w silnik o mocy 500–700 W z mocą blokowania silnika do 2000 W. Co to oznacza w praktyce? Mielenie składników jest bezproblemowe – taka moc w połączeniu z dużym otworem o średnicy aż 8 cm pozwala na przerobienie do 3,5 kg mięsa na minutę. Do zestawu załączone są 3 sitka do maszynki o grubości 3 mm, 4,8 mm oraz 8 mm, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu bez problemu można przemielić nie tylko mięso na tatar czy mielone kotlety, ale także ryby, warzywa oraz twarde orzechy czy mak.
Dwa bębny szatkownicy umożliwiają zamienienie urządzenia w wielofunkcyjny sprzęt, dzięki któremu przygotujemy warzywa w formie estetycznie wyglądających wiórków oraz plastrów. Co więcej, elementy są wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu składniki zachowują swój smak – jednym słowem to najlepsza maszynka do placków ziemniaczanych, która w kilka minut wykona za nas całą ciężką pracę.
Miłośnicy mięsnych potraw będą usatysfakcjonowani, bo specjalna nasadka masarska umożliwia przygotowanie domowych kiełbas i nadziewanie kiszek różnego rodzaju farszami, zarówno warzywnymi, jak i serowymi. Dla nieco bardziej wymagających kucharzy Bosch proponuje nasadki do robienia kebbe (kibbeh) – bliskowschodniej potrawy na bazie jagnięciny, kaszy bulgur, warzyw oraz wyrazistych przypraw.
Maszynki CompactPower stworzono z myślą o osobach regularnie wykorzystujących w swojej pracy nie tylko opcję mielenia i rozdrabniania, ale również oczekujących od sprzętu mielenia kawy czy też możliwości przygotowywania domowych soków cytrusowych. Cechują się mocą 500 W (i mocą blokowania silnika do 2000 W), która pozwoli na przygotowanie do 2,5 kg mięsa w ciągu minuty. Załączone 3 sitka o grubości 2,7 mm, 4 mm i 8 mm pozwalają na swobodną obróbkę mięs, ryb, warzyw oraz grzybów. Podobnie jak modele z linii ProPower, tak i tutaj w zestawie znajdziemy szatkownice z różnymi bębnami, dzięki którym w kilka chwil poszatkujemy warzywa oraz utrzemy ziemniaki na placki ziemniaczane, a także nasadkę do przygotowywania własnych kiełbas.
Tym, co wyróżnia modele z serii CompactPower, jest załączona specjalna wyciskarka do owoców cytrusowych oraz miękkich, takich jak pomidory czy dzika róża. Maszynki z tej serii wyposażone są również w elektryczny młynek do kawy – przystawka z młynkiem żarnowym bez żadnego problemu poradzi sobie nie tylko z mieleniem ziaren kawy, ale także obróbką nasion, orzechów oraz przypraw.
Osobom, które korzystają z maszynki elektrycznej do mielenia mięsa sporadycznie, ale którym jednocześnie zależy na kontroli nad świeżością i jakością mięsa, rekomendujemy modele z serii SmartPower o mocy 350 W (i mocą blokowania silnika 1500 W). Pozwolą one bez żadnych przeszkód nie tylko na przygotowanie mielonego mięsa (wydajność 1,7 kg/min.), ale również na wykonanie domowych kiełbasach czy wyciśnięcie soku z owoców cytrusowych. Wszystko dzięki załączonym funkcjonalnym przystawkom. Urządzenie jest bardzo poręczne i zajmuje niewiele miejsca. Z pewnością docenią je osoby, które rozpoczynają swoją kulinarną przygodę, ale jednocześnie oczekują od sprzętu czegoś więcej, niż tylko możliwości samego mielenia.
Maszynka do mielenia na lata. Solidność i ergonomia
Zakup maszynki do mielenia mięsa, kiełbasy czy też tarcia ziemniaków na placki to zakup na wiele lat, dlatego prócz samej mocy urządzenia należy zwrócić uwagę na jego obudowę oraz elementy podnoszące wygodę korzystania. Czy tylko metalowa obudowa świadczy o solidności? Niekoniecznie, bo chociaż nie ulega wątpliwości, że jest trwała, to jednak przekłada się na wagę maszynki i jej większe wymiary. W przypadku produktów Bosch wykorzystaliśmy trwały i solidny materiał plastikowy, który cechuje się lekkością i jednocześnie bardzo dobrze się prezentuje.
Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są gumowe nóżki – umożliwiają one stabilną pracę maszynki i zapobiegają jej przesuwaniu się po kuchennym blacie. Często nie docenia się także schowka – ten zintegrowany z maszynkami Bosch pozwala na przechowywanie akcesoriów, takich jak sitka czy nożyki, dzięki czemu mamy je zawsze pod ręką. Kabel można bez trudu ukryć w obudowie.
Każdy model maszynki do mielenia marki Bosch wyposażony jest w specjalną tackę, na której kładzie się składniki przygotowane do mielenia, a także popychacz, dzięki któremu łatwiej jest przetwarzać produkty. W przypadku zablokowania wystarczy wykorzystać funkcję REVERS w modelu CompactPower oraz ProPower, które odwracają proces mielenia i tym samym umożliwiają usuwanie przeszkody, na przykład w postaci twardego kawałka mięsa lub kostki.
Decydując się na zakup maszynki do mielenia mięsa, warto kupić model, który oferuje nieco więcej niż aktualnie potrzebujemy. Kto wie, czy częste używanie sprzętu nie rozbudzi w nas kulinarnej kreatywności i nie będziemy szukali urządzenia oferującego więcej możliwości!