Suszarka bębnowa to świetny sposób na to, aby w niecałą godzinę wysuszyć lekką odzież i bieliznę. Zadaniem tej maszyny jest nie tylko suszenie ubrania, ale również pielęgnacja tkanin, ułatwienie prasowania, nie wspominając, że dzięki niej zadbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich, ponieważ gorące powietrze niszczy roztocza i groźne drobnoustroje. Aby tak jednak było, należy jej używać zgodnie z przeznaczeniem. Czego nie wkładać do suszarki bębnowej?

Dzięki suszarkom elektrycznym życie może stać się łatwiejsze, a na pewno suszenie prania przestaje być uciążliwym obowiązkiem. Wprost z bębna wyciągniesz miękkie i pachnące ręczniki, koszulki bez zagnieceń czy przygotowaną do prasowania odzież. Jednak są rzeczy, których nie należy wkładać do bębna suszarki lub pralko-suszarki. Zasada jest prosta: należy stosować się do zaleceń producenta, ale i tak niektóre materiały mogą budzić wątpliwości. W tym artykule pokażemy, jak bezpiecznie suszyć ubrania w suszarce bębnowej.

Jak działa suszarka do prania?

Suszarka do prania przypomina wizualnie pralkę i zajmuje tyle samo miejsca. Urządzenie wyposażone jest w panel sterowania z wyświetlaczem, pokrętło oraz przyciski i, oczywiście, drzwi z okienkiem. Po ich otwarciu oczom ukazuje się bęben, zwykle wykonany ze stali nierdzewnej. Najpopularniejszymi modelami są obecnie kondensacyjne suszarki z pompą ciepła, które wykorzystują zjawisko skraplania pary i umożliwiają suszenie w niższej temperaturze (w około 45–50°C), przez co ubrania mniej się niszczą i nie ulegają kurczeniu. W takich suszarkach nie ma potrzeby odprowadzania wilgoci na zewnątrz przy pomocy rury, ponieważ woda zbierana jest w pojemniku, który należy od czasu do czasu wyjmować i czyścić. Co ważne, zawartość zbiornika może być ponownie użyta, np. podczas prasowania. Wymiennik ciepła jest samoczyszczący.

Suszarka bębnowa pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić czas, ale zadbać o tkaniny, ponieważ zapobiega ich kurczeniu, na dodatek nadaje im puszystości bez konieczności używania zmiękczacza.

Czy wiesz, że... 70% zużycia ubrań jest spowodowanych ich noszeniem, dodatkowe 20% ich praniem, a tylko 10% ich suszeniem? Nowoczesne modele suszarek elektrycznych wyposażone są w dodatkowe programy pielęgnujące tkaniny, co jeszcze bardziej zmniejsza poziom ich zużycia.

Jak działa bębnowa suszarka kondensacyjna? Usuwa wilgoć, używając dwóch oddzielnych obiegów powietrza. Podgrzane powietrze cyrkuluje w urządzeniu, a powietrze w obiegu zewnętrznym (zimne, z otoczenia) krąży przez skraplacz. Po schłodzeniu gorącego powietrza następuje kondensacja (skroplenie) wilgoci i przepompowanie uzyskanej wody do pojemnika na wodę albo do węża odpływowego (w zależności od modelu). Ubrania wirują więc w wypełnionym gorącym powietrzem bębnie, co ma tę zaletę, że suszone są optymalne i minimalizowana jest szansa na uporczywe zagniecenia.

Czego lepiej nie wkładać do suszarki bębnowej?

Większość ubrań nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej, a dzięki zaawansowanym programom i pełnej kontroli nad pracą urządzenia suszenie jest jeszcze bardziej bezpieczne dla tkanin. Jest jednak kilka wyjątków. Co można suszyć w suszarce i czym się kierować przy segregacji prania? Poniżej kilka przykładów.

Tego do suszarki bębnowej nie wkładamy:
• biustonosze (stracą swój kształt),
• stroje kąpielowe (stracą elastyczność),
• błyszcząca odzież, czyli taka z kryształkami i cekinami (ryzyko ich roztopienia),
• kożuchy (będą się kurczyć),
• rajstopy (ryzyko splątania i podarcia),
• gumowe maty do kąpieli (mogą się rozpaść, a nawet spowodować pożar).

Lista tego, co można suszyć w suszarce elektrycznej, jest znacznie dłuższa niż lista artykułów zakazanych! Bez problemu wysuszysz w niej spodnie dresowe czy też ubrania sportowe, a nawet tenisówki (zaleca się wkładać je wraz z kilkoma ręcznikami). Oczywiście standardem jest odzież bawełniana: koszulki, koszule, bluzy, sukienki, spódnice, skarpetki, bielizna (bez koronek) i wiele, wiele innych! Co ciekawe, możesz suszyć nawet pościel wypełnioną pierzem, pod warunkiem ustawienia niskiej temperatury.

Oznaczenia na ubraniach a suszenie w suszarce bębnowej

Kiedy używamy suszarki bębnowej, bardzo ważne jest sprawdzenie metek na ubraniach, ponieważ to na nich zamieszczane są informacje dotyczące bezpiecznej pielęgnacji ciuchów. Niektóre ubrania nie nadają się w ogóle do suszenia w suszarce, inne możemy suszyć zaledwie przez kilka minut w niskiej temperaturze.
Który znak pokazuje, że ubranie można suszyć w suszarce? Szukaj kwadratu, który dotyczy procesu suszenia. Jeżeli w kwadracie znajduje się okrąg, tkaninę możesz suszyć w suszarce bębnowej. Jeżeli okrąg w kwadracie jest przekreślony znakiem X, ubranie nie nadaje się do suszenia w taki sposób. Dwie kropki w kwadracie z okręgiem symbolizują wysokość dopuszczalnej temperatury – gdy jest jedna kropka, temperatura musi być niska; gdy dwie – dozwolona jest wysoka.

Ważne! Nawet jeśli na ubraniu widnieje znak dopuszczający suszenie w suszarce bębnowej, zachowaj czujność, szczególnie jeżeli masz zamiar suszyć jedwab, wełnę czy tkaniny delikatne, ponieważ te mają skłonność do kurczenia i zniekształceń.

Jak czytać metki producenta na ubraniach i stwierdzać, czy ubranie nadaje się do suszenia w suszarce, nauczy nasz przegląd odzieży codziennej: https://stories.bosch-home.com/pl/metki-z-wytycznymi-dotyczacymi-prania/

Jakich ubrań nie należy suszyć w suszarce bębnowej?

Główną przyczyną niszczenia się ubrań w suszarce elektrycznej jest, niestety, człowiek. Często nie przestrzegamy zaleceń producentów odzieży i wrzucamy nawet rzeczy, które „na logikę” nie powinny znaleźć się w bębnie, nie wspominając, że co odważniejsi suszą brudne ubrania (do suszarki wkładamy tylko czyste!). Wystarczy jednak podstawowa wiedza co do tego, jakie tkaniny nadają się do suszenia, i już jesteśmy w domu.

Czy można suszyć w suszarce elektrycznej:
Tkaniny delikatne typu jedwab i wełna – TAK, ale jeśli suszarka jest modelem z pompą ciepła, ponieważ wtedy suszy w niższej temperaturze. Niektóre modele pozwalają suszyć nawet tkaniny delikatne i bawełniane w jednym załadunku lub mają osobne dedykowane programy dla jedwabiu czy wełny. Pozwala to wrzucić ulubiony sweter z kaszmiru czy alpaki bez obaw, że się skurczą czy sfilcują.
Tkaniny syntetyczne – TAK, suszarki elektryczne podobnie jak pralki wyposażone są w programy dla takich tkanin, czasem zaleca się owinięcie ubrania ręcznikiem i wyciśnięcie pozostałej wody po suszeniu.
Firanki – i TAK, i NIE, zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Często producenci suszarek zaznaczają, że firanek lepiej nie suszyć w suszarce, ponieważ tracą swoją śnieżną biel.
Koronkową bieliznę – NIE, zaleca się suszyć tradycyjnie, aby odzież nie straciła swojego kształtu. Ponadto biustonosze mają gąbkowe podszycia, które mogą ulec zniekształceniu.
Buty – TAK, ale tylko solidne i takie, które zgodnie z etykietą można prać w pralce i suszyć w suszarce; nie należy wkładać ich samych, warto dorzucić kilka ręczników.
Dżinsy – NIE, ponieważ ten materiał nie lubi wysokich temperatur, dżinsu nie należy nawet prasować.
Skóra naturalna – NIE, skórę zaleca się standardowo suszyć w temperaturze pokojowej na wieszaku lub rozłożoną, z dala od grzejnika.
Puchowe kurtki, kamizelki i pościel – TAK, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, jak to zrobić najlepiej: https://www.bosch-home.pl/produkty/pranie-i-suszenie/suszarki-do-ubran/pranie-kurtki-puchowej

Jak jeszcze lepiej zadbać o ubrania w suszarce bębnowej?

Suszarka elektryczna robi właściwie wszystko za nas, naszym zadaniem jest tylko wybór odpowiedniego programu. Jednak warto zadbać o ubrania jeszcze przed suszeniem. Do bębna powinny trafiać ubrania wyprostowane (zwłaszcza kołnierze i rękawki), a także posortowane. Nie wrzucaj wszystkiego naraz i byle jak, ponieważ odzież będzie splątana. Jeżeli ładnie i schludnie ułożysz tkaniny w bębnie, suszarka równomiernie je wysuszy, a Ty wyciągniesz ubrania bez zagnieceń i odkształceń, gotowe do prasowania, ułożenia w szafie albo… narzucenia na siebie.

Wskazówka Ubrania do bębna suszarki należy wkładać pojedynczo. Upewnij się, że zamki błyskawiczne są zasunięte, guziki, haftki czy inne pętelki zapięte, kieszenie opróżnione, a miejsca uporczywe, jak kołnierzyki czy rękawy, wyprostowane.

Niektóre materiały mogą się zniszczyć podczas suszenia w suszarce, dlatego za każdym razem sprawdzaj symbole na metkach odzieży. Warto również zadbać o jej stan jeszcze przed włożeniem do bębna. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, które trzymają wilgoć, np. dużych ręczników. Czasem warto je dodatkowo odwirować w pralce, dzięki czemu wyschną tak samo szybko, jak pozostałe rzeczy w suszarce. Zużyjemy mniej energii elektrycznej, a efekty suszenia będą zadowalające.

Zadbaj również o żywotność samej suszarki i upewnij się, że w bębnie nie ma żadnych ostrych przedmiotów, które mogły wypaść w poprzednim cyklu, a które zagrażają ubraniom i urządzeniu.

Oszczędzasz energię.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych suszarek, które wykorzystują energochłonne pręty grzewcze do ogrzewania powietrza, nasze suszarki z pompą ciepła ActiveAir suszą w niskiej temperaturze. Innowacyjna technologia samoczyszczenia kondensatora SelfCleaning Condenser ™ gwarantuje niskie zużycie energii przez cały okres eksploatacji urządzenia.

Technologia AutoClean.

Suszarki wyposażone w konwencjonalne systemy filtrowania z czasem mogą tracić efektywność energetyczną jeśli nie są regularnie czyszczone. W przypadku suszarek AutoClean problem ten nie występuje. To pierwsze suszarki z pompą ciepła, które nie mają umieszczonego w drzwiach filtra mikrowłókien oraz są wyposażone w samoczyszczący się kondensator, dzięki czemu za każdym razem zużywają niewiele energii i nie wymagają czyszczenia filtra. Rezultat: najwyższej klasy suszenie i efektywność energetyczna.