Tabletki do zmywarki, specjalna sól zmiękczająca, proszek, żel, nabłyszczacz… Lista detergentów oferowanych przez producentów chemii do zmywarek jest bardzo długa. Pewnie zastanawiasz się, do czego służą poszczególne preparaty. Powinieneś się w nie zaopatrzyć czy to zbędny wydatek?
Tabletki do zmywarki – jaka jest ich rola?
Tabletki do zmywarki są zdecydowanie najczęściej wybieranym detergentem. Ich podstawowym zadaniem jest rozpraszanie resztek jedzenia, rozpuszczanie tłuszczu i wspomaganie usuwania zabrudzeń z powierzchni naczyń. Tabletki są łatwe w użyciu – wystarczy umieścić kostkę w komorze na środek czyszczący. W odróżnieniu od żelu i proszku do zmywarki, nie musisz odmierzać odpowiedniej ilości produktu. Jeśli troszczysz się o środowisko i chcesz ograniczyć stosowanie chemii w swoim domu, możesz wybrać ekologiczne tabletki do zmywarek, a nawet zrobić je samodzielnie.
W skład tabletki do zmywarki wchodzą alkaliczne środki myjące (stanowią ok. 90% objętości kostki), środki powierzchniowo czynne, które zmniejszają napięcie powierzchniowe wody, inhibitory korozji, chroniące metalowe części Twojej zmywarki oraz związki chloru o właściwościach odkażających. Na rynku dostępne są też wielofunkcyjne kostki do zmywarki, zawierające dodatek soli oraz nabłyszczacza.
Zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz bezpiecznie użyć płynu do mycia naczyń zamiast tabletki do zmywarki? W końcu oba produkty mają takie samo zadanie – dokładnie wyczyścić naczynia. Na tym jednak ich podobieństwa się kończą. Żele i pastylki do zmywarek niemal w ogóle się nie pienią, natomiast płyn do mycia naczyń zawiera substancje, które wytworzą bardzo duże ilości piany we wnętrzu urządzenia. Jej nadmiar, wydostając się na zewnątrz w trakcie cyklu zmywania, może spowodować zalanie kuchni, a nawet poważną awarię pompy lub grzałki Twojej zmywarki. Dlatego właśnie używanie płynu do mycia naczyń w zmywarce zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.
Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki – dobry pomysł?
Często można spotkać się z opinią, że czyszczenie pralki tabletkami do zmywarek to świetne rozwiązanie. Czy faktycznie tak jest? Niekoniecznie. Podczas eksploatacji pralki we wnętrzu gromadzą się kamień, brud i osady, które negatywnie wpływają na jej pracę, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Ponadto, na uszczelkach często pojawia się pleśń powodująca nieprzyjemny zapach ubrań po praniu. Tabletka do zmywarki nie została stworzona do radzenia sobie z takim rodzajem zabrudzeń, dlatego jej użycie przy czyszczeniu pralki nie da pożądanego efektu.
O Twoje urządzenie najlepiej zadba specjalny detergent do czyszczenia pralki, polecany przez jej producenta. Taki środek został odpowiednio przetestowany i jest w pełni bezpieczny dla wszystkich elementów pralki. Jego regularne stosowanie zapewni Ci najlepszy efekt – higieniczną czystość i redukcję nieprzyjemnych zapachów.
Jakie tabletki do zmywarki Bosch?
Jeżeli zależy Ci na perfekcyjnie czystych naczyniach, nie eksperymentuj przy wyborze tabletek do zmywarki. Postaw na pewne i sprawdzone rozwiązanie. Bosch do wszystkich swoich zmywarek zaleca stosowanie tabletek Finish. Są one w pełni kompatybilne ze zmywarkami Bosch, a ich stosowanie wzmacnia czyszczące działanie zmywarki.
Tabletki Finish bez problemu wyczyszczą każdy rodzaj naczyń, nawet jeśli wybierzesz program z niską temperaturą (np. Szkło 40o w zmywarkach Bosch). Dodatkowo, ich składniki chronią przed osadzaniem się kamienia, brudu i tłuszczu we wnętrzu zmywarki, przedłużając tym samym jej żywotność.
Wolisz używać środków do zmywarki w proszku lub w płynie jako alternatywy dla tabletek? Poznaj ich zalety i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie!
Co możesz zrobić, jeśli zmywarka jest pełna, a twój ulubiony detergent właśnie się skończył? Nie musisz zmywać ręcznie! Zmywarka Bosch świetnie wyczyści naczynia nawet bez dodatku chemii. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku naczyń, które nie są mocno zabrudzone. Po prostu wybierz program z wysoką temperaturą i daj się wykazać swojemu urządzeniu.
Sól do zmywarki – po co się jej używa?
Twoja zmywarka nie domywa naczyń? A może zauważasz brzydki osad na szklankach? Sprawdź, czy nie powinieneś uzupełnić w niej soli!
Większość wodociągów na terenie Polski dostarcza nam do kranów twardą wodę. Ma ona niekorzystny wpływ na działanie zmywarki – powoduje osadzanie się kamienia. Na szczęście można temu łatwo zapobiec, stosując specjalną sól do zmywarki. Jej podstawowym zadaniem jest zmiękczanie wody, co chroni przed powstawaniem zacieków i osadu na naczyniach, a także przed osadzaniem się kamienia wewnątrz urządzenia. Jak wiadomo – redukcja ilości kamienia w zmywarce wydłuża jej żywotność. Sól zapobiega również blokowaniu filtrów zmywarki oraz zatykaniu otworów w ramionach spryskujących.
Czy można zrezygnować ze stosowania soli? Tak, ale pod jednym warunkiem – w Twoich rurach musi płynąć miękka woda. Jak to sprawdzić? Użyj paska testowego do badania twardości wody (w przypadku zmywarek Bosch pasek dołączony jest do instrukcji obsługi), a następnie sprawdź swój wynik z tabelą twardości wody. Jeżeli uzyskasz rezultat powyżej 7°dH, zdecydowanie powinieneś stosować sól zmiękczającą. Pamiętaj o jej uzupełnianiu nawet wtedy, kiedy używasz tabletek do zmywarki z dodatkiem soli – jej ilość w pojedynczej tabletce może nie być wystarczająca, szczególnie jeśli mieszkasz na terenie, na którym występuje bardzo twarda woda.
Ile soli sypać do zmywarki Bosch?
Dobrym nawykiem jest uzupełnianie soli zmiękczającej przynajmniej raz w miesiącu. Jednorazowo powinno się wsypać jej ok. 1–1,5 kg (zależnie od pojemności zbiornika w danej zmywarce). Pojemnik na sól w zmywarce koniecznie należy napełnić przed jej pierwszym użyciem, a następnie za każdym razem, kiedy zaświeci się wskaźnik braku soli na pulpicie obsługi.
Gdzie wsypywać sól do zmywarki? Zbiornik znajduje się na dnie urządzenia – łatwo znajdziesz go po wysunięciu dolnego kosza. Odkręć korek zbiornika i napełnij go wodą (tylko wtedy, gdy jest to pierwsze uruchomienie zmywarki Bosch). Następnie, przy pomocy lejka dołączonego do zmywarki, wsyp sól do pełna. W trakcie wsypywania ze zbiornika będzie wylewać się woda – nie przejmuj się tym, tak powinno być. Na koniec możesz usunąć lejek i zakręcić korek. Gotowe!
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących eksploatacji zmywarki? Sprawdź, czym wyróżnia się zmywarka wolnostojąca Serie 6.
Nabłyszczacz do zmywarki – konieczny?
Nabłyszczacz do zmywarki kojarzy się jednoznacznie z detergentem zapewniającym naczyniom blask. Jaki jest sekret jego działania? Dodatek nabłyszczacza zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, ułatwiając jej spływanie z powierzchni naczyń. Co więcej, neutralizuje resztki środka czyszczącego, a dzięki temu zapobiega powstawaniu smug. To jeszcze nie wszystko! Nabłyszczacz ma jeszcze jedną ciekawą rolę – wspomaga proces suszenia. Jeśli więc Twoja zmywarka nie suszy naczyń zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, koniecznie sprawdź, czy nie powinieneś uzupełnić nabłyszczacza!
Sposobem naszych babć na lśniące kieliszki bez osadu było umycie ich w wodzie z dodatkiem octu. Możesz sądzić, że podobnie będzie w przypadku mycia szkła w zmywarce. Ale czy można wlać ocet zamiast nabłyszczacza do zmywarki? Bosch nie zaleca takiego działania. Ocet ma bardzo kwaśny odczyn, przez co może uszkodzić przedmioty, z którymi wejdzie w kontakt, w tym gumowe uszczelki i węże w zmywarce. Nie ryzykuj kosztownych napraw Twojego urządzenia i postaw na sprawdzony i bezpieczny dla niego detergent.
Pamiętaj, żeby regularnie uzupełniać poziom płynu nabłyszczającego. Gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki? Zbiornik znajduje się na wewnętrznej stronie drzwi urządzenia. Otwórz jego pokrywę, a następnie wlej nabłyszczacz aż do oznaczenia „max”. Rozlany płyn wytrzyj ściereczką – zapobiegnie to powstawaniu niepotrzebnej piany w trakcie kolejnego cyklu zmywania.