Nie od dzisiaj wiadomo, że codziennie mamy kontakt z różnego rodzaju bakteriami i zarazkami. Stykamy się z nimi poprzez kontakt z drugim człowiekiem, przedmioty codziennego użytku, a nawet jedzenie. Co więcej, często zasiedlają one również nasze ubrania i to co ważne – nie tylko te brudne i poplamione, ale także czyste i regularnie prane. Wiele chorobotwórczych drobnoustrojów jest bowiem odporne na zwykłe pranie w niskiej temperaturze. Dlatego tak ważne jest, by skutecznie pozbyć się ich zarówno z odzieży, którą nosimy na co dzień (jak chociażby bielizna), jak również z sezonowych ubrań jak kurtki czy płaszcze. Jak to zrobić bezpiecznie i bez szkody dla ubrań?

Zarazki i bakterie na ubraniach - skąd się biorą?

Skąd biorą się bakterie i zarazki na ubraniach? Praktycznie z dowolnego miejsca. Mogą to być drobnoustroje bytujące np. w szafie na ubrania, na blacie kuchennym, przedmiotach codziennego użytku, w środkach komunikacji publicznej, restauracjach i wielu innych miejscach. W większości przypadków są one przenoszone na zasadzie kontaktu bezpośredniego z zanieczyszczonymi rękami, a także innymi tkaninami. Ich przenoszeniu sprzyjają takie czynniki jak wilgoć i tarcie. Udowodniono bowiem, że kilkukrotne pocieranie tkaniny zwiększa ilość bakterii przeniesionychi na nią z powierzchni np. dłoni. Z kolei wilgoć, pochodząca np. z przepoconych lub zmoczonych ubrań tworzy natomiast idealne środowisko do ich namnażania się i gromadzenia na danej powierzchni. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, zwłaszcza że niektóre bakterie chorobotwórcze gromadząc się w skupiskach potrafią dodatkowo wytworzyć tzw. biofilm, który utrudnia ich usunięcie w trakcie zwykłego prania. Bakterie są obecne nawet na nowych ubraniach, które zostały zanieczyszczone nie tylko w trakcie produkcji, magazynowania oraz transportu z fabryki do sklepu, ale także poprzez kontakt z klientami, np. w trakcie przymiarki.

Czy jest się czego bać? Znajdujące się na ubraniach bakterie z powodzeniem potrafią przenieść się na nasze ciało i choć wiele z nich jest stosunkowo niegroźnych, część z nich może wywołać objawy chorobowe. Zagrożenie dotyczy między innymi alergików oraz osoby ze skórą wrażliwą, u których często powodują one rożnego rodzaju problemy skórne, w tym m.in. wysypki, zaczerwienienia, pokrzywki. W grupie ryzyka są również osoby z osłabionym układem odpornościowym. To właśnie ze względu na nasze zdrowie istotna jest odpowiednia higiena i odpowiednie pranie i czyszczenie ubrań, między innymi z wykorzystaniem aktywnego tlenu.

Jak pozbyć się bakterii i zarazków z ubrań

Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak skutecznie pozbyć się prawie wszystkich bakterii i zarazków z naszych ubrań:

  • Pranie w pralce Bosch – większość społeczeństwa uważa, że regularne pranie ubrań rozwiązuje kwestię nie tylko ich czystości, ale również higieny. Niestety, badania naukowe dowodzą, że pranie w niskich temperaturach (poniżej 60°C) zabija jedynie kilkanaście procent bakterii. Z tego względu tak ważne jest, by zastosować dodatkowe środki. To właśnie dlatego w nowych pralkach Bosch została wprowadzona technologia ActiveOxygenTM. Dodanie tej opcji do tradycyjnie wybieranego programu prania jedynie nieznacznie wydłuża czas jego trwania (około 30 minut), a w zamian umożliwia pozbycie się niemal wszystkich* znajdujących się na ubraniach bakterii i zarazków. Wszystko za sprawą aktywnego tlenu, który wykorzystywany jest zarówno przy praniu wstępnym jak i przed ostatnim płukaniem i wykazuje skuteczność nawet w niskich temperaturach. Co więcej, zastosowanie aktywnego tlenu pozwoliło także stworzyć unikalny program ActiveOxygenTM Refresh, który umożliwia odświeżanie ubrań bez prania i umożliwia jednocześnie usunięcie z powierzchni materiałów niemal wszystkich bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. W przeciwieństwie do wielu detergentów, aktywny tlen nie tylko zabija bakterie, ale także chroni włókna ubrań przed zniszczeniem.
  • Pranie w zwykłej pralce – jeżeli nie posiadamy pralki z dodatkowymi funkcjami, warto w miarę możliwości prać odzież w temperaturze co najmniej 60 stopni lub stosować detergenty zawierające środki antybakteryjne. Choć niesie to ryzyko szybszego zniszczenia tkanin i wyblaknięcia kolorów, pozwoli w większym stopniu usunąć bakterie i brzydkie zapachy niż pranie w niskich temperaturach.
  • Prasowanie odzieży – bakterie i zarazki z ubrań może usunąć również poprzez ich prasowanie, zarówno klasycznym jak i parowym żelazkiem. Wydzielana w trakcie tej czynności wysoka temperatura skutecznie zabija spory odsetek bakteriiIII. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ryzyko uszkodzenia nie wszystkie tkaniny mogą być prasowane przy użyciu wysokich temperatur. Dodatkowo, dokładne prasowanie wszystkich ubrań wymaga sporej ilości wolnego czasu, zwłaszcza w przypadku wieloosobowych rodzin.
  • Dbanie o czystość i porządek w garderobie – regularne sprzątanie szafy na ubrania pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia ubrań szkodliwymi drobnoustrojami. Warto również do garderoby wkładać wyłącznie ubrania bezpośrednio po praniu i nie mieszać ich z ubraniami już noszonymi. W ten sposób zmniejszamy ryzyko przenoszenia się bakterii z tkaniny na tkaninę.

Dbanie o pościel i ręczniki

Gdy mowa o bakteriach i zarazkach na odzieży, nie należy również zapominać o bieliźnie nocnej, pościeli i ręcznikach. W trosce o nasze zdrowie, eksperci zalecają ich zmianę minimum 1-2 razy w tygodniuIV i regularne pranie w odpowiedniej temperaturze. Warto zaznaczyć, że zwłaszcza ręczniki często są narażone na wilgoć, co dodatkowo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Z tego względu pamiętajmy, by po każdej kąpieli dokładnie wysuszyć użyty ręcznik, rozwieszając go na suszarce lub kaloryferze. Z uwagi na fakt, iż większość ręczników i pościeli wykonana jest w 100% z bawełny, najprostszym rozwiązaniem jest pranie ich w minimum 60, a nawet 90-95°C, co pozwala na zlikwidowanie większości bakterii i wirusów. Jeżeli mamy taką możliwość, warto również w ich przypadku uruchomić funkcję ActiveOxygenTM, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tkanin o ciemnych barwach. W przypadku pościeli, doskonale sprawdza się także prasowanie w wysokiej temperaturze bezpośrednio po wypraniu, które dodatkowo zmiękcza ją i sprawia, że jest miła w dotyku. W pościeli często gromadzą się również różnego rodzaju roztocza, dlatego warto pamiętać o regularnym jej wietrzeniu, nie tylko w okresie letnim, ale także jesienią i zimą, zawsze gdy mamy taką możliwość. Doskonałą alternatywą dla wietrzenia może okazać się także trwający zaledwie kilkadziesiąt minut program ActiveOxygenTM Refresh, który oprócz roztoczy, usunie także do 99% innych drobnoustrojów.

I https://www.focus.pl/artykul/jak-bezpiecznie-suszyc-rece
II https://www.nhs.uk/common-health-questions/infections/can-clothes-and-towels-spread-germs/
III https://www.teknoscienze.com/Contents/Riviste/PDF/HPC4_2014_LOW_36-37.pdf
IV https://www.chillizet.pl/Styl-zycia/Dom/Uczony-wyjasnia-jak-czesto-nalezy-prac-reczniki-Co-moze-nam-grozic-gdy-bedziemy-wymieniac-je-za-rzadko-6463

Jak dozować detergent w pralce z systemem i-DOS.

Jeśli chodzi o właściwą dawkę detergentu, pojawia się wiele pytań. Jak mało, to jest za mało, a ile to już za dużo? Gdzie należy wlać detergent i środek zmiękczający?

Dowiedz się więcej

Higieniczna czystość po dotknięciu jednego przycisku.

Dzięki innowacyjnej technologii ActiveOxygen, nie musisz już martwić się o bakterie czy zarazki na swoich ubraniach. Nawet jeśli pierzesz swoje delikatne ubrania w niskich temperaturach, ActiveOxygen zagwarantuje, że aż do 99,99%* wszystkich bakterii i zarazków zostanie usuniętych bez dodawania jakichkolwiek chemikaliów.

*Do 99,99% redukcji E. coli, C. albicans, S. enterica, A. brasiliensis, S. aureus, bakteriofagów MS2 w programie prania „Mix cold“ z dodatkiem środka piorącego w płynie w zalecanej ilości i przy wielkości wsadu 4 kg – badanie MB 7623/15 z dnia 29 lipca 2015 r.