Wybór energooszczędnych sprzętów i wyposażenia to obecnie nie tylko kwestia lepszego zarządzania budżetem domowym, to też dążenie do bardziej ekologicznego stylu życia. Nowoczesne modele pralek zużywają mniej wody i prądu, ale są również wyposażone w zaawansowane technologicznie funkcje, które poprawiają efektywność prania, przedłużają żywotność sprzętu i pozwalają na ograniczenie ilości stosowanych detergentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnej pralki.
Dlaczego warto wybrać energooszczędną pralkę?
Wybór nowoczesnego modelu pralki o wysokiej efektywności energetycznej niesie ze sobą korzyści ekologiczne (mniejsze zużycie energii, wody i detergentów) i ekonomiczne (niższe rachunki za prąd). Zastosowane w nich rozwiązania przyczyniają się do redukcji śladu węglowego gospodarstwa domowego.
W Unii Europejskiej istnieje szereg regulacji prawnych dla nowych urządzeń, które narzucają określone normy zużycia i pozwalają w łatwy sposób sprawdzić parametry ich wydajności, np. oznakowanie sprzętów AGD według klas energetycznych. To wartość, która określa efektywność energetyczną konkretnego urządzenia, a więc mówi, ile zużywa ono energii do swojej pracy. To też łatwy sposób, aby porównać zużycie energii różnych sprzętów AGD.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnej pralki?
Kupując nową pralkę, warto dokładnie przyjrzeć się poniższym kryteriom.
- Klasa energetyczna pralki
Na nowych pralkach trzeba szukać etykiety energetycznej z oznaczeniami w skali od A do G (w 2021 roku zniknęły symbole z plusami), każda z klas energetycznych ma też swój kolor. Zielonym A są oznaczone sprzęty o najwyższej klasie energetycznej, zaś czerwone G oznacza urządzenia o najniższej efektywności. Warto wybierać urządzenia z najwyższą klasą energetyczną A, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu, a dzięki zastosowanym w pralkach technologiom – na lepsze wykorzystanie pobieranej energii.
- Zużycie wody i programy oszczędzające
Wybierając pralkę, szukaj rozwiązań oszczędzających wodę i energię. Na rynku dostępne są modele wyposażone w funkcję automatycznego dostosowywania objętości wody do ilości prania. Pralka dobiera czas prania i pobieraną ilość wody do wagi wsadu, co optymalizuje koszty pojedynczego prania.
Sprawdź też, czy ten konkretny model ma programy oszczędzające wodę i energię – często są to tryby określane jako „EKO”. Zazwyczaj piorą w niższych temperaturach, zużywając mniej energii przy zachowaniu tej samej skuteczności prania. Ekologiczne programy wykorzystują bardziej efektywne cykle płukania i wirowania, co skraca czas prania i zmniejsza ilość potrzebnych zasobów. Przy niezbyt zabrudzonej odzieży, wymagającej jedynie odświeżenia, warto też korzystać ze skróconych programów, np. 30-minutowych.
- Pojemność bębna i dopasowanie do potrzeb
Im lepsze wykorzystanie przestrzeni w bębnie, tym lepsza efektywność energetyczna. Dlatego pojemność bębna warto uzależnić od ilości prania, a pośrednio – od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla 1–2 osób wystarczająca będzie pralka o pojemności 5–6 kg, natomiast dla większej liczby domowników, w tym rodzin z dziećmi, lepszy będzie model mieszczący 7–9 kg wsadu.
- Silnik inwerterowy – większa trwałość i oszczędność energii
Silniki inwerterowe w pralkach, dzięki precyzyjnej kontroli prędkości obrotów, zużywają mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi silnikami. Wykazują lepszą efektywność energetyczną, a brak szczotek w silnikach inwerterowych sprawia, że pracują one ciszej i mają dłuższą żywotność przy bezawaryjnej pracy.

Technologie energooszczędne w pralkach
W nowoczesnych modelach pralek znajdziesz wiele innowacyjnych technologii, które pomagają zminimalizować zużycie energii, jednocześnie zwiększając efektywność prania. Oto najważniejsze z tych rozwiązań.
- Funkcja automatycznego dozowania detergentu (i-DOS)
Czujniki inteligentnego systemu i-DOS w pralkach Bosch automatycznie wykrywają rodzaj tkaniny, objętość załadunku i stopień zabrudzenia prania. Wystarczy raz napełnić pojemnik detergentem, a system sam odmierzy odpowiednią ilość i dobierze potrzebną objętość wody. Ta technologia w prosty sposób rozwiązuje problem nadmiernego zużycia proszku lub płynu do prania. Badania pokazują, że i-DOS pomaga zaoszczędzić do 38%* detergentu bez marnowania wody.
- Funkcja ActiveOxygen
Pranie bez wody? Tak, to możliwe z funkcją ActiveOxygen. Aktywny tlen (ozon) usuwa nieprzyjemne zapachy i bakterie bez użycia wody, co pozwala na szybkie „pranie” delikatnych tkanin bez konieczności uruchamiania pełnego cyklu prania. Ta funkcja nie tylko oszczędza wodę i detergenty, ale też chroni ubrania i przedłuża ich trwałość.
- Technologie wykrywania załadunku i optymalizacji pracy
Pralki z technologią ActiveWater są wyposażone w czujniki załadunku, które precyzyjnie oceniają wagę wsadu, a potem dostosowują do niej ilość potrzebnej wody. W ten sposób optymalizują wykorzystanie energii – pralka pracuje w trybie dopasowanym do realnego obciążenia, bez marnowania wody.
Dodatkowe funkcje wpływające na energooszczędność
Jak jeszcze można zoptymalizować zużycie energii? Istnieje wiele dodatkowych funkcji, które mogą w tym pomóc, ale bywają często pomijane przez użytkowników.
- Krótkie programy prania a oszczędność energii
Krótkie programy prania nie zawsze mają dobry stosunek oczyszczenia wsadu do energii zużytej na jednostkę prania. Sprawdzają się przy małych ilościach lekko zabrudzonej odzieży, którą są w stanie odświeżyć szybko bez potrzeby włączania pełnego cyklu. W przypadku większego załadunku lub mocno zabrudzonych ubrań lepiej sprawdzi się dłuższe, ale bardziej efektywne pranie.
- Funkcja opóźnionego startu i pranie w taryfie nocnej
Opóźniony start pozwala na zaplanowanie uruchomienia prania w innym czasie, kiedy obowiązują niższe taryfy energetyczne, np. w momentach wysokiej produkcji ze źródeł odnawialnych lub nocą. Wykorzystanie energii w momencie, kiedy jest jej najwyższa produkcja (np. z fotowoltaiki) pomaga chronić środowisko. Dodatkową korzyścią są niższe stawki, dające realną oszczędność w domowym budżecie.

Jak prawidłowo korzystać z energooszczędnej pralki? Praktyczne porady
Inteligentne użytkowanie energooszczędnej pralki może przynieść dodatkowe korzyści. Oto garść sprawdzonych sposobów.
- Unikaj przeładowywania i niedoładowywania pralki
Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała wielkość załadunku mają znaczenie w kontekście efektywnego zużycia wody i energii. Wpływają też na rezultat prania i dokładne oczyszczenie zabrudzonych ubrań.
W przeładowanej pralce ubrania nie mają wystarczającego kontaktu z wodą i detergentem, są też upakowane za ciasno dla efektywnego oczyszczenia. W efekcie po pełnym cyklu część ubrań jest „niedoprana”. A podwójne pranie tych samych rzeczy to podwójne zużycie wody i energii. Z drugiej strony, niedoładowana pralka przechodzi cały „normalny” cykl, co zwiększa jednostkowy koszt prania i doprowadza do marnowania zasobów.
- Wybieraj odpowiednie programy prania
Wybranie odpowiedniego programu prania, dostosowanego do rodzaju tkanin, wielkości załadunku i stopnia ich zabrudzenia, jest ważne pod kątem efektywności prania, zużycia wody i energii oraz jak najdłuższego zachowania nowego wyglądu i trwałości ubrań.
Tryb EKO to dobry wybór do codziennego prania, zwłaszcza przy normalnych zabrudzeniach. Dłuższy czas prania w niższej temperaturze usuwa wszelkie zabrudzenia, ale zużywa mniej energii. Z kolei szybki program daje możliwość odświeżenia lekko zabrudzonej odzieży, nie jest zalecany jednak do dużych wsadów.
- Regularne czyszczenie pralki i konserwacja
Dbaj o pralkę, dzięki czemu będzie Ci służyć dłużej i lepiej. Jej regularne czyszczenie i konserwacja, w tym usuwanie osadów kamienia, zanieczyszczeń czy resztek detergentów, pozwala utrzymać optymalną wydajność sprzętu. A to bezpośrednio przekłada się na wydajność urządzenia, niższe zużycie energii i dłuższą żywotność. Ważne jest też regularne sprawdzanie uszczelek, czyszczenie filtrów i odkamienianie pralki.
Podsumowanie
Wybór energooszczędnej pralki oraz prawidłowe wykorzystanie jej funkcji są ważne nie tylko ze względu na obniżenie rachunków za energię i wodę, ale także w kontekście dbałości o środowisko. Nowoczesne modele pralek łączą innowacyjne technologie z wysoką wydajnością i efektywnością prania. Warto zainwestować w urządzenie, które nie tylko pomoże w budowaniu realnych oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim wspiera ekologiczny styl życia.
*Średnia oszczędność płynnego detergentu poprzez porównanie dokładnego dozowania automatycznego i-DOS z dozowaniem ręcznym. International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265 f.