Na rynku znajdziemy wiele rodzajów detergentów do prania. Oprócz klasycznego proszku do prania możemy sięgnąć po żel do prania oraz wygodne w użyciu kapsułki. Który środek wybrać? Spróbujemy ci pomóc w podjęciu decyzji.

Od czego zależy wybór środka do prania?

Wybór odpowiedniego środka do prania tylko pozornie może wydawać się prosty. Na rynku jest bowiem mnóstwo detergentów różniących się specyfiką działania, konsystencją, a także ceną. Najpopularniejsze są:

  • tradycyjne proszki do prania — najczęściej wybierane; na rynku znajdziesz proszki do różnych tkanin: ciemnych, białych, kolorowych, delikatnych, do ubranek niemowlęcych; należą do bardziej ekonomicznych;
  • płyny i żele — są delikatniejsze i lepiej rozpuszczalne w wodzie. Podobnie jak w proszkach możesz wybierać spośród wielu rodzajów przeznaczonych do różnych tkanin;
  • kapsułki — najwygodniejsze, jednak nie do końca przyjazne portfelowi, są nieco droższe od proszków i płynów, lecz jak one dostępne w różnych wariantach. Są komfortowe w użyciu, bo nie trzeba odmierzać środka piorącego ani płynu do płukania, wystarczy umieścić kapsułkę w pralce i uruchomić program;
  • Orzechy piorące — to naturalny, ekologiczny środek do prania pozyskiwany z łupin owoców drzewa sapindus mukorossi, rośnie ono przede wszystkim w Indiach i Nepalu. Łupiny zawierają saponiny – substancje chemiczne, które w kontakcie z wodą tworzą naturalną pianę o właściwościach czyszczących;
  • ekolistki — to kolejna propozycja dla fanów ekologicznego prania: cieniutkie rozpuszczalne listki, zawierające skoncentrowany detergent. Świetnie sprawdzają się w praniu w ciepłej i zimnej wodzie.

Ilość preparatów i ich wariantów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak spośród tylu propozycji wybrać tę najlepszą? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym jest typ pralki. Do pralki ładowanej od góry lepiej kupić proszek do prania (łatwiej rozpuszczają się w dużej ilości wody). Do pralek ładowanych od frontu warto stosować kapsułki lub płyny i żele — ten rodzaj detergentu lepiej rozprowadza się w mniejszej ilości wody. Pralki Bosch bardzo dobrze piorą we wszystkich popularnych środkach piorących.

Wybierając środek do prania, weź pod uwagę również kilka dodatkowych kryteriów:

  • rodzaj pranych tkanin — do prania delikatnych tkanin, na przykład jedwabiu, należy stosować środki delikatniejsze dla włókien. Piorąc bardzo zabrudzone ubrania lepiej sięgnąć po środki o większej sile czyszczącej, takie jak proszki;
  • temperatura prania — zależy od pranego materiału; warto pamiętać, że nie wszystkie środki piorące będą się dobrze rozpuszczały w wodzie o niższej temperaturze;
  • cena — proszek do prania jest zdecydowanie tańszy niż kapsułki i żel. Często jednak wyższa cena idzie w parze z jakością produktu, a także wygodą jego stosowania, tak jest z kapsułkami.

Proszek do prania – zalety i wady

Najczęściej wybieranym środkiem do prania jest klasyczny proszek. Jego zalety to przede wszystkim wydajność i niższa cena w porównaniu z płynami i kapsułkami. Jest tradycyjny i zarazem ekonomiczniejszy, zwłaszcza przy dużym praniu. Do największych atutów należy jednak wysoka skuteczność w walce z trudnymi plamami i zabrudzeniami. Silnie zabrudzone tkaniny wymagają prania w wysokiej temperaturze, a proszek radzi sobie z nimi doskonale. Jego formuła może być wzbogacona o aktywne składniki wybielające i środki odplamiające, które znakomicie sprawdzają się w praniu białych tkanin, pościeli i odzieży sportowej oraz roboczej.

Przy tylu zaletach proszku jego wady mogą wydawać się mało istotne. Jedną z nich jest pozostawanie resztek detergentu na ubraniach, zwłaszcza po praniu w niskiej temperaturze. Ponadto od proszku może powstawać w pralce osad, co z czasem zmniejsza jej wydajność, dlatego częściej trzeba ją czyścić. Problem ten znika w nowoczesnych modelach pralek, na przykład w urządzeniach marki Bosch, które wyposażone są w zaawansowane systemy dozowania detergentu.

Żel do prania – zalety i wady

Następny środek – to żel do prania. Jest łatwy w dozowaniu, ale główną jego zaletą (a także płynu do prania) jest szybkie rozpuszczanie w wodzie. Z tych powodów osady we wnętrzu pralki rzadko powstają i nie ma pozostałości środka na ubraniach. Płynna forma żelu jest delikatniejsza dla tkanin, co czyni go idealnym środkiem do prania ubrań z naturalnych materiałów, takich jak jedwab czy wełna. Ponadto często zawierają składniki chroniące kolor, dlatego ubrania zachowują oryginalny stan przez dłuższy czas.

Wadą żelu jest przede wszystkim mniejsza skuteczność w usuwaniu trudnych do wywabienia i uporczywych plam. Kolejnym minusem jest wyższa cena, co może mieć znaczenie dla osób dużo piorących i mających określony budżet na ten cel.

Żel do prania świetnie sprawdzi się do codziennego prania kolorowych ubrań i delikatnych tkanin. To także rozwiązanie przyjazne samym pralkom. Detergent w formie płynnej pomoże zachować czystość wewnątrz bębna.

Kapsułki do prania – zalety i wady

Rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na popularności, są kapsułki do prania. Detergent w tej formie jest przede wszystkim łatwy w użyciu i umożliwia precyzyjne dozowanie środka piorącego. Kapsułkę wystarczy wrzucić do bębna pralki. Nie trzeba martwić się koniecznością odmierzania płynu czy proszku. Dużą zaletą kapsułek jest wysoka skuteczność w usuwaniu plam, bo środek piorący jest skoncentrowany.

Kapsułki do prania często są droższe niż płyn lub proszek. Ich wadą jest także trudność w rozpuszczaniu w niższej temperaturze, wtedy resztki detergentu mogą pozostawać na ubraniach. Kapsułki z pewnością docenią ci, którym zależy na wygodzie i szybkim przygotowaniu prania. Kapsułki sprawdzają się, gdy chcemy uniknąć dozowania detergentu, a jednocześnie zależy nam na skutecznym usunięciu plam.

Alternatywne pranie

Pranie może być bardziej ekologiczne. Nie wierzysz? W ofercie wielu sklepów są środki do prania przyjazne środowisku. Są nimi, na przykład, wspomniane już orzechy piorące. To naturalny środek do prania pozyskiwany z łupin owoców drzewa sapindus mukorossi. Ich zaletą jest nie tylko biodegradowalność. Orzechów można używać wielokrotnie, są łagodne dla skóry i tkanin, a także odpowiednie dla alergików.

Alternatywą dla orzechów piorących są ekolistki do prania. Mają formę cienkich listków i nasączone są detergentem w pełni rozpuszczalnym w wodzie. Są łatwe w użyciu (jeden listek wystarcza na jedno pranie), przyjazne środowisku i skuteczne w każdej temperaturze prania. Warto pamiętać o jeszcze jednym delikatnym tradycyjnym i bezpiecznym specyfiku do prania – mydle, ale nie w kostce lub płynie, lecz w formie płatków mydlanych. Są one często rekomendowane do prania dziecięcych ubranek i pościeli. Płatki mydlane należy namoczyć w wodzie i kiedy się rozpuszczą, przelać do dozownika w pralce.

Wybór konkretnego środka piorącego jest ważny, ponieważ wpływa na skuteczność prania. Równie istotny jest typ pralki i dobieranie programów piorących do rodzaju tekstyliów i do stopnia ich zabrudzenia.