Czyszczenie dywanu, kanapy albo materaca nie zawsze wymaga wizyty w specjalistycznym zakładzie, gdyż możesz to zrobić samodzielnie. W tej sytuacji przyda się odkurzacz piorący.

Dlaczego potrzebne jest regularne czyszczenie tapicerki, dywanów i materaców?

Kanapy, dywany i materace, których używasz w domu, wymagają regularnego odświeżania. Jest to potrzebne, aby nie powstały nieestetyczne plamy, które mogą trwale zabrudzić materiał, jeśli nie zostaną w porę usunięte. Niepożądanym skutkiem może być też nieprzyjemny zapach. Gdy ten na stałe zagości w twoim domu, to komfort mieszkania znacznie spadnie. Poza tym nie będziesz mógł przyjmować gości.

Utrzymywanie kanapy albo chodnika w czystości jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych i zdrowotnych. Pozwoli to pozbyć się:

  • chorobotwórczych drobnoustrojów – na przykład roztocza mogą spowodować u domowników przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet astmę;
  • grzybów, które mogą być przyczyną nieestetycznych wykwitów na ścianach;
  • kurzu – jest to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają alergicy oraz małe dzieci.

Pranie tapicerki czy materaców najlepiej zaplanować dwa razy w roku, na przykład podczas wiosennych oraz jesiennych porządków. Dzięki temu nie tylko zostaną zneutralizowane zagrożenia dla zdrowia domowników. Efektem będzie też to, że sofa lub dywan posłużą ci dłużej. Skuteczne mycie pozwoli na odzyskanie przez nie dawnego wyglądu, co sprawi, że nie będziesz musiał zbyt często wymieniać ich na nowe i ponosić kosztów z tym związanych.

Jak wyprać dywan domowymi sposobami?

Aby wyprać dywan lub materac, nie musisz za każdym razem udawać się do specjalistycznego zakładu. Możesz zastosować jeden z domowych sposobów. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się on raczej tylko przy niewielkich zabrudzeniach. Najlepiej zastosować go od razu po pojawieniu się plam, aby nie zaschły i nie doszło do ich utrwalenia się.

Zanieczyszczone materiały można wyprać wodą z mydłem. Przyda się szare, które nie tylko pomoże pozbyć się plam, ale również ma właściwości antybakteryjne. Inne domowe środki to woda z dodatkiem:

  • kilku kropel płynu do mycia naczyń – taka mieszanina powinna poradzić sobie z zaschniętym brudem i tłuszczem;
  • octu (w proporcji 1:1);
  • amoniaku – potrzebna będzie jedna łyżeczka na każdy litr wody.

Jeśli tego typu środki zawiodą, warto użyć domowej pasty. Potrzebne będą: woda, soda oczyszczona (wystarczą trzy łyżeczki), płyn do mycia naczyń (kilka kropel) i szczypta proszku do pieczenia.

A jak poradzić sobie z konkretnym zabrudzeniem? Jeśli na kanapie albo na materacu znajdują się świeże plamy z krwi, zwykle wystarczy potrzeć je ściereczką nasączoną zimną wodą. Nie może być ciepła, gdyż wówczas dojdzie do utrwalenia plam. Gdy jednak nie zejdą, sięgnij po sól kuchenną lub sodę oczyszczoną – wystarczy posypać nimi zabrudzone powierzchnie i odczekać około godziny, a następnie spłukać niewielką ilością wody. Trzeba to jednak robić umiejętnie, szczególnie w przypadku sody, która może wybielić materiał. Pomóc może także roztwór wody, soli i sody.

Na kanapie lub na materacu mogą znaleźć się również plamy z moczu. Powinien na nie pomóc roztwór z octu i wody albo z wody, sody i płynu do mycia naczyń. Z kolei plamy z potu można usunąć za pomocą wody z domieszką amoniaku.

Bez względu na to, który środek zastosujesz, pamiętaj, aby nakładać go na powierzchnię gąbką lub delikatną ściereczką. Aplikację roztworu ułatwi butelka z rozpylaczem. Unikaj mocnego pocierania, gdyż mogłoby to uszkodzić materiał. Po zastosowaniu mieszaniny najlepiej pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia, przy czym na koniec należy zmyć ewentualne zacieki czystą wodą. Aby zniwelować nieprzyjemne zapachy, do każdego roztworu dodaj olejek eteryczny.

Odkurzacz piorący to sprzęt do zadań specjalnych

Domowe sposoby często są zawodne, szczególnie w przypadku dużych zabrudzeń. Zdarza się, że tylko stracisz czas, stosując je, gdyż efekt będzie daleki od zakładanego. Gdy czeka cię więc czyszczenie dywanu, materaca albo tapicerki, idealnym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący Bosch AquaWash&Clean. Sprzęt poradzi sobie nawet z najtrwalszymi zabrudzeniami, a do tego jest bardzo wygodny w obsłudze i funkcjonalny. W przeciwieństwie do domowych metod nie zamoczy nadmiernie materiału. Skróci to czas schnięcia i zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Za pomocą takiego odkurzacza szybko i dokładnie wysprzątasz cały dom, bez względu na poziom zanieczyszczeń oraz to, jakie podłogi i meble masz w domu. Dzięki licznym końcówkom możesz go użyć do:

  • przywrócenia dawnego blasku panelom czy desce podłogowej – odkurzacz AquaWash&Clean poradzi sobie nawet z rozlanymi płynami; w zestawie otrzymasz specjalną szczotkę do parkietu, która ma miękkie naturalne włosie, idealnie chroniące delikatne powierzchnie przed zarysowaniem;
  • wyprania kanapy, foteli albo materaca;
  • wyczyszczenia chodnika lub dywanu, również z długim włosiem – dzięki turboszczotce wyposażonej w spiralny wałek obrotowy, która intensywnie przeczesuje włókna, usuniesz nawet zanieczyszczenia znajdujące się w głębszych warstwach, w tym sierść zwierząt.

W odkurzaczu znajduje się filtr HEPA, który zatrzyma aż do 99,95% zanieczyszczeń. Efektem jest zdrowsze powietrze i bardziej higieniczne warunki w domu. Filtr jest zmywalny, dlatego nie musisz go wymieniać. To znaczna oszczędność pieniędzy.

Dużym atutem sprzętu jest łatwa obsługa. Wpływa na to między innymi: automatyczne zwijanie kabla, opcja parkowania poziomego lub pionowego (urządzenie możesz ustawić w szafie lub w schowku w taki sposób, aby zajął jak najmniej miejsca) oraz elektroniczna regulacja siły ssania. Nie musisz obawiać się, że odkurzacz AquaWash&Clean uszkodzi delikatną podłogę. Wyposażono go w bardzo duże i miękkie kółka. Za jego pomocą sprawnie dotrzesz we wszelkie zakamarki domu, o czym decyduje spory zasięg, do 12 m, oraz końcówki szczelinowe czy do mebli. Podczas pracy na mokro nie musisz ciągle przerywać pracy, aby napełnić zbiornik – ma on aż 5 l pojemności. A kiedy nadejdzie odpowiednia pora, łatwo go wyjmiesz z urządzenia i opróżnisz.

Jak wyprać chodnik czy kanapę za pomocą odkurzacza Bosch AquaWash&Clean?

Dzięki odkurzaczowi piorącemu Bosch AquaWash&Clean wyczyszczenie kanapy czy materaca staje się bardzo łatwe. Możesz to zrobić samodzielnie, w zaciszu domowym, bez zbędnego wysiłku.

  • Wlej płyn czyszczący i zimną wodę do zbiornika.
  • Uruchom odkurzacz i wybierz odpowiednią moc (domyślnie jest ustawiona taka, z jaką urządzenie pracowało ostatnim razem).
  • Włącz pompkę.
  • Skieruj strumień wody na zabrudzoną powierzchnię. Roztworu nie warto rozpryskiwać zbyt długo w jednym miejscu, gdyż może to doprowadzić do przemoczenia materiału.
  • Po zakończeniu mycia osusz dywan i kanapę – wykonuj ssawką ruchy posuwisto-zwrotne.

Szczegółowe informacje dotyczące użytkowania odkurzacza znajdziesz w instrukcji obsługi. Tutaj warto podkreślić, że do czyszczenia na mokro możesz użyć jedynie małej bądź dużej ssawki rozpylającej. Aby zapobiec powstaniu piany, do zbiornika wlej specjalny środek antypieniący.

Poza tym pamiętaj o tym, aby przy pierwszym myciu danej powierzchni sprawdzić trwałość kolorów. Wystarczy na białą szmatkę nanieść niewielką ilość roztworu czyszczącego i zaaplikować ją w mało widocznym miejscu. Jeśli dywan czy chodnik zafarbuje, oznacza to, że nie ma trwałych kolorów i nie można go myć odkurzaczem piorącym. Ważne jest też to, aby po zakończeniu pracy na mokro taki sprzęt pozostawić włączony na około 30 s i ustawić maksymalną moc. Posłuży to do jego osuszenia, co pozwoli zapobiec rozwojowi pleśni we wnętrzu.

Źródła:
1. https://www.dlaspania.pl/jak-czyscic-materac-i-dlaczego-warto-robic-to-regularnie/
2. https://www.brw.pl/blog/5-domowych-sposobow-na-to-jak-wyczyscic-kanape/
3. https://www.homebook.pl/artykuly/6326/czyszczenie-kanapy-jak-wyczyscic-kanape-domowym-sposobem
4. https://idealnesprzatanie.pl/jak-wyczyscic-kanape-domowym-sposobem/