Urządzając dom, trzeba rozplanować nie tylko układ pomieszczeń, ale również rozmieszczenie najważniejszych sprzętów AGD. Wbrew pozorom pralka nie musi znajdować się w łazience czy pralni. Sprawdź, gdzie jeszcze można ją umieścić i jakie są zalety takiego rozwiązania!

Gdzie wstawić pralkę? Pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj łazienka lub pralnia, jednak w nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej spotyka się też inne opcje. Pralka w kuchni, w łazience, w przedpokoju, w garderobie – możliwości jest wiele, a każda z nich ma swoje niepodważalne zalety. Przyjrzyjmy się im zatem po kolei.

Czego potrzebujemy do ustawienia pralki?

Ze względu na łatwy dostęp do przyłączy wodno-kanalizacyjnych, najczęstszym wyborem do podłączenia pralki jest łazienka lub kuchnia. Dostęp do wody i odpływu ścieków jest zasadniczy przy lokowaniu pralki. Jednak chcąc wstawić pralkę w innym pomieszczeniu, można przenieść potrzebne przyłącza – najlepiej zrobić to na etapie planowania budowy lub prac remontowych. Sąsiedztwo kuchni lub łazienki z pewnością ułatwi włączenie dodatkowego punktu poboru wody i odbioru nieczystości, ale tak naprawdę możliwości są szerokie. Dyskretnie ukryte odpływy pralki w ścianie są niewątpliwą zaletą, dlatego warto o nich pomyśleć już na etapie planowania aranżacji łazienki.

Pralka w przedpokoju. Czy warto?

Coraz częstszym rozwiązaniem jest stawianie pralki w przedpokoju, w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki. Taki wybór nie tylko ułatwia doprowadzenie przyłączy, ale też pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń w ciągu komunikacyjnym. Pralka w przedpokoju zazwyczaj ukryta jest w szafie, często z suszarką dostawioną w słupku. Pralki do zabudowy Bosch to nie tylko oszczędność miejsca, ale przede wszystkim sprytny sposób na zaaranżowanie sprzętu, aby nie „rzucały się w oczy”. Pralka w szafie w przedpokoju to też opcja niezwykle praktyczna. Bliskość łazienki, garderoby i szaf do przechowywania znacznie ułatwia logistykę brudnej i czystej odzieży.

Przenosząc pralkę (i często także suszarkę) poza łazienkę, tworzymy zupełnie nowe możliwości urządzenia pomieszczenia. Sam sprzęt zazwyczaj zajmują sporo miejsca, a często towarzyszy mu jeszcze kosz na pranie i szafka ze środkami chemicznymi. Kiedy to wszystko zniknie z łazienki, pomieszczenie staje się optycznie większe i pojawia się wolna przestrzeń na meble i dekoracje. A to znacząco zwiększa estetykę całej łazienki.

Pamiętajmy jedynie, że decydując się na ustawienie pralki w szafie w przedpokoju, warto zadbać o pokrycie posadzki. Polecane są tu płytki (np. gresowe), z których łatwo wytrzeć wilgoć. To też praktyczne rozwiązanie pod kątem ewentualnego zalania.

Pralka w kuchni

Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć wstawienie pralki do kuchni. Eliminuje to problem z doprowadzeniem przyłączy i montażem sprzętu (co jest korzystne logistycznie i kosztowo), a ukrywa się ją w ciągu szafek. Pralka w kuchni pod blatem lub w zabudowie to praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli przestrzeń w łazience jest ograniczona albo w projekcie domu lub mieszkania nie przewidziano pomieszczenia na pralnię.

W małych łazienkach często trudno całkowicie otworzyć drzwiczki pralki i swobodnie wyładować. W kuchni zazwyczaj jest o wiele więcej miejsca, co usprawnia obsługę. Wstawienie sprzętu do pomieszczenia, w którym codziennie spędza się sporo czasu, ułatwia „pilnowanie” prania. Wyjęcie czystych ubrań lub przełożenie ich do suszarki zajmuje dosłownie chwilę i można to zrobić między innymi czynnościami domowymi. Inaczej niż wtedy, gdy pralka jest umieszczona w odległym pomieszczeniu, np. w piwnicy.

Jak zaaranżować pralkę w zabudowie kuchennej? Jest kilka sposobów, a ostateczny wybór będzie zależał od układu pomieszczenia, dostępnej przestrzeni i lokalizacji odpływów pralki w ścianie.

Praktyka pokazuje, że pralkę do zabudowy najłatwiej ukryć za frontem. Wówczas sprawia wrażenie kolejnej szafki kuchennej (choćby w ciągu szafek lub w słupku pod piekarnikiem). To dobra opcja, jeśli tylko mamy wystarczająco dużo przestrzeni na pełne otwarcie drzwiczek. Gdy tego miejsca jest mniej, rozwiązaniem jest wstawienie pralki w kuchni pod blatem.

Pewną niedogodnością pralki w kuchni jest hałas, kiedy pracuje. Chcąc tego uniknąć lub mając kuchnię połączoną z salonem, warto wybrać urządzenie o niskiej emisji hałasu, np. nowoczesne modele Bosch Serie 8. Te pralki mają najwyższą klasę hałasu (A) i pracują bardzo cicho, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem nawet do małych pomieszczeń.

Pralka w kotłowni lub w piwnicy

Jeśli mamy do dyspozycji osobne pomieszczenie, do którego można doprowadzić przyłącze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w kotłowni lub w piwnicy urządzić domową pralnię. Zdecydowanie korzystne jest to, że dysponujemy wówczas o wiele większą przestrzenią, możemy zatem ustawić sprzęty (również suszarka do ubrań) w dowolnej i wygodnej konfiguracji i zorganizować kilka koszy do segregacji ubrań. Największą zaletą jest odizolowanie prania od życia codziennego (koszy na brudne ubrania, dużych urządzeń i rozstawionych suszarek z praniem). Minusem zaś jest konieczność pokonania pewnej odległości, często z koszem pełnym ubrań.

Planując wstawienie pralki w kotłowni, w piwnicy lub w garderobie, warto zastanowić się nad przestrzenią, w której czyste pranie będzie wysychać. W tych pomieszczeniach wilgoć nie powinna się pojawić, a warunki do suszenia prania powinny być dobre. Warto zdecydować się na dowolną ładowaną od frontu pralkę Bosch i uzupełnić ją o energooszczędną suszarkę do prania.

Wybór miejsca dla pralki w domu zależy od wielu czynników: dostępnej przestrzeni, rozkładu sieci wodno-kanalizacyjnej i od potrzeb domowników. Niezależnie od tego, czy wstawimy pralkę w kuchni, w przedpokoju, piwnicy czy garderobie, warto wybrać sprzęt dobrej jakości, który posłuży bezawaryjnie przez długie lata. Jeszcze przed montażem dobrze jest zastanowić się nad praktycznym i estetycznym zagospodarowaniem przestrzeni wokół pralki. I nie chodzi tylko o ukrycie pralki w zabudowie, ale też o łatwy do niej dostęp i funkcjonalne umieszczenie koszy na pranie i środki czystości.