Tabliczka znamionowa pozwoli ci szybko zorientować się w tym, kto i kiedy wyprodukował używane przez ciebie urządzenie oraz jaka jest jego moc. Jest przydatna wówczas, gdy trzeba skorzystać z gwarancji albo dokupić części zamienne. Sprawdź, czym jest taka tabliczka, jakie dane zawiera oraz gdzie się znajduje.
Co to jest tabliczka znamionowa?
Tabliczka znamionowa ma formę metalowej płytki, naklejki bądź graweru, które są trwale przytwierdzone do urządzenia czy maszyny. Może również zostać wydrukowana lub wytłoczona bezpośrednio na obudowie. Zwykle jest wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej bądź aluminium, choć stosuje się także mosiądz albo laminat grawerski.
Tabliczka znamionowa znajduje się na wielu urządzeniach elektrycznych. Zawiera istotne informacje, które mogą pomóc zarówno podczas eksploatacji, jak i serwisowania sprzętów AGD czy maszyn. Wymóg jej stosowania wynika z przepisów prawa. Dlatego zawsze, jeśli kupisz pralkę czy lodówkę, urządzenie musi mieć taką tabliczkę.
W zależności od producenta tabliczka znamionowa może się różnić pod kątem wyglądu czy umiejscowienia. Zawiera informacje, które są użyteczne w wielu sytuacjach. Przydadzą się na przykład, gdy trzeba będzie:
- oddać sprzęt do serwisu i skorzystać z naprawy gwarancyjnej;
- dokupić część zamienną albo wyposażenie dodatkowe;
- zdecydować, do jakiego źródła prądu podłączyć urządzenie – może to być prąd stały (110 lub 230 V) albo przemienny (400 V)
Dzięki tabliczce znamionowej możesz na przykład szybko sprawdzić, jaki jest maksymalny wsad pralki. Pozwoli ci to uniknąć przeładowania bębna urządzenia, które mogłoby poskutkować nawet jego nieodwracalnym uszkodzeniem.
Fotografia tabliczki znamionowej jest nierzadko potrzebna, aby skorzystać z promocji typu cashback. Polegają one na zwrocie części wydanych na nabycie sprzętu AGD środków na konto kupującego. Inny przykład to rozszerzona gwarancja. Aby ją otrzymać, producent przeważnie wymaga zarejestrowania produktu i przesłania zdjęcia tabliczki.
Informacje zawarte na tabliczce znamionowej pozwolą ponadto szybko uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat zakupionego przez ciebie urządzenia. Na przykład w usłudze Asystent Serwisowy marki Bosch po wpisaniu na stronie internetowej numeru seryjnego znajdującego się na tabliczce otrzymasz dostęp do instrukcji obsługi i porad konserwacyjnych. Możesz zostać również wygodnie przekierowany do oferty producenta z przydatnymi akcesoriami.
Ze względu na to, że tabliczka znamionowa zawiera ważne z punktu widzenia obsługi, konserwacji i naprawy urządzeń dane, warto zadbać o jej trwałość. Aby nie doszło do jej nieodwracalnego zniszczenia, nie powinna być narażona na uszkodzenia mechaniczne czy długotrwałe oddziaływanie agresywnych środków chemicznych.
Gdzie szukać tabliczki znamionowej na urządzeniach AGD?
Tabliczkę znamionową znajdziesz w różnych miejscach – zależy to od producenta, a także rodzaju urządzenia. W przypadku pralki, suszarki oraz pralkosuszarki zwykle trzeba jej szukać na wewnętrznej stronie drzwi bądź na ich ramie (wówczas jest widoczna po otwarciu drzwi) albo z boku lub z tyłu obudowy czy na wewnętrznej stronie klapki zakrywającej filtr.
W odniesieniu do innych sprzętów lokalizacja tabliczki znamionowej prezentuje się następująco:
- Zmywarka – bok lub krawędź drzwi, panel boczny, tył obudowy albo wewnętrzna strona klapki z filtrem.
- Lodówka – drzwi od strony komory chłodzenia albo wewnętrzna ścianka, na przykład za pojemnikiem na warzywa.
- Kuchenka wolnostojąca – tylna obudowa, boczna krawędź drzwiczek piekarnika, wewnętrzna strona szuflady pod piekarnikiem.
- Piekarnik – wnętrze komory, na przykład ścianka albo bok drzwiczek.
- Płyta grzewcza – spód sprzętu.
- Okap – bok obudowy, spód urządzenia czy miejsce pod kratką, w której montuje się filtr.
- Mikrofalówka – tabliczka znamionowa jest umieszczona przeważnie z tyłu sprzętu lub z boku panelu (w tym drugim wypadku dojrzysz ją po uchyleniu drzwiczek).
- Ekspres do kawy – spód urządzenia bądź miejsce pod pojemnikiem na wodę.
W przypadku dzbanka do wody oraz odkurzacza workowego tabliczka znamionowa zwykle znajduje się na spodzie urządzenia. W odkurzaczu pionowym może być również pod rączką albo pod pojemnikiem na kurz.
Jeśli nie możesz znaleźć tabliczki znamionowej na urządzeniu, sprawdź również instrukcję obsługi. Niektórzy producenci umieszczają w niej naklejki, które zawierają informacje identyczne jak na tabliczce.
Jakie informacje można odczytać z tabliczki znamionowej?
Tabliczka znamionowa zawiera dane dotyczące nazwy urządzenia, a także jego producenta (nierzadko podany jest adres firmy), roku produkcji oraz numeru seryjnego. Ponadto w zależności od rodzaju sprzętu znajdziesz na niej:
- warunki pracy, w tym napięcie zasilające – istotny jest też stopień ochrony IP, który wskazuje na poziom wodoodporności wyrobu;
- parametry typu moc znamionowa, masa albo ładowność;
- sposób podłączenia do prądu;
- certyfikat CE – potwierdza, że sprzęt został wyprodukowany zgodnie z wymogami prawa unijnego i jest bezpieczny dla użytkowników.
Producenci stosują również dodatkowe informacje czy symbole. Tabliczka znamionowa pralki może zawierać na przykład dane dotyczące mocy grzałki oraz obrotów wirówki. Spotykane jest także oznaczenie zgodności z określoną normą, w tym PN-EN 60456.
Tabliczka znamionowa zawiera wiele przydatnych informacji, przy czym kluczowe znaczenie ma numer seryjny. Aby mieć do niego łatwy dostęp, warto go sobie zapisać, na przykład na kartce w notatniku. Będzie potrzebny między innymi podczas naprawy gwarancyjnej czy zakupu dodatkowych akcesoriów.
Źródła:
https://www.agdmaster.com/baza-wiedzy/porady/tabliczki-znamionowe-urzadzen-agd
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-znalezc-numer-seryjny-w-urzadzeniach-agd-3288.html
https://poradnik.pkt.pl/artykul/z-jakich-materialow-wykonuje-sie-tabliczki-znamionowe-239953 https://north.pl/baza-porad/tabliczka-znamionowa-numer-serwisowy-pralka/
https://www.serwis.expertagd.pl/tabliczka-znamionowa-w-urzadzeniach-agd/