Odkurzacz bez worka na śmieci (tekstylnego albo papierowego) to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu, że pojemnik na śmieci można wyjąć i wymyć, natychmiast po sprzątaniu eliminujemy zaleganie kurzu w urządzeniu oraz rozprzestrzenianie się przykrego zapachu. Dowiedz się więcej na temat sposobu działania takiego sprzętu oraz tego, jakie funkcje ma odkurzacz bezworkowy i jakie są jego zalety i wady.

Jak zbudowany jest odkurzacz bezworkowy

Jeśli mamy dylemat, jaki typ urządzenia wybrać: odkurzacz workowy czy bezworkowy, musimy zdać sobie sprawę, że nie różnią się one pod kątem wyglądu. Jeden i drugi sprzęt ma:

długą, składaną rurę teleskopową, która umożliwia zbierane zanieczyszczeń z podłogi,
kilka wymiennych końcówek pozwalających na wygodne sprzątanie w różnych miejscach, w tym w narożnikach pomieszczeń czy na obiciach meblowych.

Odkurzacz bezworkowy, czyli cyklonowy, wyróżnia się tym, że zamiast tradycyjnego worka na kurz ma specjalną komorę wykonaną z tworzywa sztucznego. To w niej, dzięki dużej sile odśrodkowej wytworzonej na skutek ruchu wirowego, gromadzą się zanieczyszczenia. Ma ona dużą pojemność, dlatego można ją opróżniać nie tylko po każdym odkurzaniu, ale również dopiero po napełnieniu, po wielu sprzątaniach. Opróżnienie jest bardzo łatwe, gdyż pojemnik wystarczy:

• zdjąć poprzez pociągnięcie za odpowiedni spust,
• umieścić nad koszem na śmieci służącym do gromadzenia odpadów zmieszanych i wcisnąć zabezpieczenie uchylne,
• zdjąć dno oraz wysypać zanieczyszczenia.

W przypadku gdy komora jest silnie zabrudzona, warto przemyć ją pod bieżącą wodą. To samo można zrobić z filtrami – stożkowym oraz HEPA, które łatwo wyjmiemy z obudowy.

Gdy nie wiemy, jaki sprzęt kupić, a więc odkurzacz workowy czy bezworkowy, pod uwagę trzeba wziąć zalety wiążące się z zakupem tego drugiego urządzenia. Chodzi o:

niskie koszty eksploatacji – nie ma potrzeby zakupu worków, nie występują także problemy związane z ich doborem do konkretnego modelu,
stałą siłę ssania bez względu na stopień zapełnienia komory,
skuteczne oczyszczanie powietrza – dzięki filtrom to, które wydobywa się na zewnątrz, jest pozbawione zanieczyszczeń.

Dodatkowy atut to fakt, że pojemnik jest przezroczysty, a więc szybko można sprawdzić, ile zabrudzeń się w nim znajduje, a także zweryfikować, czy nie wpadły do niego cenne przedmioty typu monety bądź biżuteria. Odkurzacze cyklonowe są ponadto wyposażone w wiele przydatnych funkcji, o których jest mowa poniżej.

Opcja ProHygienic – odkurzacz bezworkowy dla alergików

Dla osób cierpiących na alergie przeznaczona jest specjalna linia higienicznych odkurzaczy bezworkowych, której producentem jest Bosch. Seria ProHygienic zapewnia, że powietrze wydostające się z urządzenia jest jeszcze czystsze niż to, które się do niego przedostało. Technologia bazuje na skutecznych filtrach:

HEPA – usuwają do 99,95% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona lub większych,
UltraAllergy – mają skuteczność na poziomie 99,99%.

Oba filtry są zmywalne, dlatego można ich używać wielokrotnie bez potrzeby zakupu nowych akcesoriów. Każdy odkurzacz bezworkowy z serii ProHygienic to również wysoka wydajność w każdych warunkach oraz łatwość czyszczenia.

Odkurzacz bezworkowy ProHygienic bosch

Opcja ProAnimal

Jeśli mamy w domu czworonogi i zastanawiamy się, jaki odkurzacz bezworkowy wybrać, dobrym rozwiązaniem jest urządzenie marki Bosch wyposażone w funkcję ProAnimal. Wyróżnia je specjalnie zaprojektowana końcówka, w której znajduje się dodatkowa czerwona rolka pozwalająca na szybkie zbieranie sierści zwierząt. Nie ma w tym przypadku znaczenia:

• rodzaj podłogi – technologia idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku paneli czy parkietu, jak i dywanu z krótkim albo długim włosiem,
• gatunek zwierzęcia – dzięki ProAnimal problem wszechobecnej sierści zniknie wówczas, gdy mieszkamy razem z psem, kotem, a nawet alpaką.

Wydajny silnik oraz nowoczesny akumulator wykonany w technologii litowo-jonowej zapewniają o 30% szybsze usuwanie sierści z domu albo mieszkania. Elastyczna końcówka pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, takich jak podłoga pod meblami. Szczotkę możemy łatwo zdemontować i wymyć, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Odkurzacz bezworkowy ProAnimal

Wady odkurzaczy bezworkowych

Zastanawiając się, czy odkurzacz bezworkowy to dobra opcja, musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń związanych z jego codziennym użytkowaniem. Chodzi głównie o to, że opróżnianie oraz mycie pojemnika może być dla niektórych osób zbyt pracochłonne, a w przypadku alergików, ze względu na bezpośredni kontakt z brudem, również niehigieniczne.

Bosch to marka, która odpowiada na potrzeby zróżnicowanych grup użytkowników, dlatego w ramach serii ProHygienic oferuje ona również odkurzacze workowe, które są wyposażone w filtr UltraAllergy. Jego zalety to eliminacja nie tylko zanieczyszczeń, ale także nieprzyjemnych zapachów oraz możliwość wielokrotnego użytku po wypraniu.

Nie, nie trzeba czyścić fitrów!

Interesuje cię odkurzacz bezworkowy, jednak martwisz się koniecznością częstego mycia filtrów? Nie jest to już problem – w nowoczesnych urządzeniach marki Bosch zastosowano samoczyszczące się filtry, które sprawiają, że zakres niezbędnych czynności eksploatacyjnych jest ograniczony do minimum. To najwyższy poziom komfortu, jeśli chodzi o użytkowanie odkurzaczy domowych.

Źródła:
1. https://domwporzadku.com/article/jakie-sa-wady-i-zalety-odkurzaczy-bezworkowych
2. https://czterykaty.pl/inspiracje/7,153170,23626893,odkurzacz-bezworkowy-dlaczego-warto-go-miec-zalety.html
3. https://www.bosch-home.pl/produkty/odkurzanie/odkurzacze-pionowe/proanimal