W dzisiejszych czasach powszechna stała się świadomość jak ważne dla naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie. Ten trend widać również w sezonie na domowe przetwory. Coraz więcej z nas decyduje się wykonać je samemu, zamiast kupować gotowe dżemy czy sałatki w sklepie. Dowiedz się, dlaczego warto poświęcić czas na domowe przetwory.

Dlaczego przetwory z ogórków czy malin zrobione w domu są lepsze od sklepowych?

Domowe przetwory to zawsze dużo lepsze rozwiązanie niż kupowanie gotowych w sklepie. Przede wszystkim masz pełną kontrolę nad swoimi posiłkami. Krótko mówiąc, wiesz co jesz - masz całkowity wpływ na zawartość przygotowywanych produktów, unikasz konserwantów i substancji chemicznych.

Po drugie – zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Wykorzystując sezon na poszczególne owoce i warzywa możesz tanim kosztem przygotować przetwory, które w sklepie potrafią kosztować kilkukrotnie więcej. Płacisz mniej otrzymując zdrowsze jedzenie – brzmi nieźle, prawda?

W końcu po trzecie: zero waste. Przetwory z cukinii, pomidorów czy ogórków to doskonały sposób na niemarnowanie żywności, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Zwłaszcza że przygotowywanie przetworów nie zajmuje tak dużo czasu – zwłaszcza z przydatnym sprzętem gospodarstwa domowego.

Warto robić domowe przetwory także z tego względu, że możesz mieć dostęp do zdrowych owoców i warzyw przez cały rok, bez względu na sezonowość upraw. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy w sklepach brakuje niektórych warzyw i owoców lub nie poleca się ich spożywać z uwagi na to, że wychładzają organizm (dotyczy to na przykład pomidorów). Domowe sałatki czy dżemy to idealny sposób na to, aby zachować zdrową dietę przez wszystkie miesiące w roku.

Jakie domowe przetwory warto robić

Przetwory w domu można robić praktycznie ze wszystkiego. Jedynym ograniczeniem jest co najwyżej dostępność danych produktów i nasze indywidualne upodobania. Warto więc zastanowić się jakie produkty chętnie spożywają nasi domownicy i właśnie tego typu przetwory przygotować.

Możemy wybierać zarówno spośród przetworów z warzyw jak i owoców. Co więcej, jeśli posiadamy kawałek własnego ogródka, możemy odpowiednio wcześniej zasadzić warzywa, które następnie wykorzystamy do przygotowania przetworu. W przeciwnym wypadku dobrze kupić produkty u sprawdzonego sprzedawcy.

Najpopularniejsze domowe przetwory z owoców

Przetwory owocowe można wykorzystać poza sezonem do wielu dań, na przykład do naleśników. W przypadku syropów owocowych dodanie nawet niewielkiej ilości przetworu do herbaty w jesienne, chłodne wieczory z pewnością pomoże nam się zrelaksować.

Najpopularniejsze domowe przetwory z owoców to:

· dżemy
· kompoty
· soki
· musy
· owoce w syropie.

Na domowe dżemy najlepiej nadają się truskawki, maliny , brzoskwinie, morele, jagody oraz śliwki. Gotujemy je z całych lub pokrojonych owoców, dodając sporą ilość cukru. W celu przygotowania kompotów oraz soków możemy wykorzystać większość sezonowych owoców, w tym między innymi jabłka, wiśnie, gruszki, rabarbar, agrest czy porzeczki. To samo tyczy się syropów oraz musów.

Zielone warzywa leżą na stole obok słoika z zielonym warzywnym smoothie.

Najpopularniejsze domowe przetwory z warzyw

Warto również przygotować przetwory z warzyw, które można wykorzystać do domowych obiadów nawet wówczas, kiedy sezon na dane produkty dawno się skończył, a te dostępne w sklepach nie posiadają pożądanego smaku.

Do najpopularniejszych domowych przetworów z warzyw zaliczyć możemy:

· ogórki kiszone i konserwowe
· sosy pomidorowe
· ketchup z cukinii
· marynowane warzywa (w tym między innymi papryka i cukinia)
· warzywne sałatki obiadowe.

Najpopularniejsze zdecydowanie są przetwory z ogórków – zawdzięczają to swojemu niesamowitemu smakowi. Również cukinia znakomicie nada się do przetworów. Prócz ketchupu można przygotować z niej sałatkę, a nawet dżem. Natomiast przetwory z pomidorów, jak smaczne sosy, to praktycznie gotowy pomysł na obiad – warto mieć je pod ręką!

Kobieta w białej koszulce i różowej bluzce w kuchni przygotowuje sok warzywny z porozstawianych warzyw na stole za pomocą blendera.

Jak łatwo zrobić domowe dżemy, musy i sosy?

Przygotowanie przetworów zwykle kojarzy się z czasochłonnymi zajęciami w kuchni. Proces ten nie musi jednak wcale tak wyglądać. Wystarczy mieć na wyposażeniu kilka przydatnych sprzętów gospodarstwa domowego.

Jeśli planujesz robić domowe przetwory, niewątpliwie dużą pomocą może być drobne AGD, takie jak wszelkiego rodzaju szatkownice, blendery czy rozdrabniacze. Podkreślmy, że na przykład dobrej jakości blender ręczny czy rozdrabniacz pozwolą znacznie skrócić czas potrzebny na przygotowanie przetworów.

Również większy sprzęt AGD pozwoli szybko przyrządzić przetwory z ogórków, truskawek czy cukinii. Na przykład w piekarniku o wiele szybciej wyparzymy słoiki na przetwory niż w tradycyjny sposób przez gotowanie. W ten sposób małe i duże AGD sprawi, że małym nakładem czasu i kosztów będziemy mogli cieszyć się zdrową żywnością o każdej porze roku – nie tylko w sezonie. Warto spróbować!

Szukasz innowacyjnego piekarnika w minimalistycznej formie? Sprawdź katalog piekarników Bosch: https://www.bosch-home.pl/produkty/gotowanie-i-pieczenie/piekarniki.

Robimy domowe przetwory – o czym jeszcze trzeba pamiętać

Aby domowe sałatki, musy czy sosy się udały, nie wystarczy tylko dobór odpowiednich składników oraz drobnego AGD. Równie istotny jest sposób przyrządzenia przetworów.

· Przed przystąpieniem do robienia przetworów wyparz słoiki. Możesz je umieścić w zmywarce (wystarczy standardowy program mycia) lub w piekarniku (rozgrzej go do 120°C i parz w nim słoiki przez około 40 minut).
· Przetwory nakładaj do jeszcze ciepłych i suchych słoików. Do ich wnętrza nie mogą dostać się cząstki innego jedzenia.
· Przetwory zalej zalewą bądź octem i umieść je w garnku z wodą sięgającą poniżej zakrętek (najlepiej, aby jej poziom sięgał 2/3 wysokości słoików). Gotuj je na umiarkowanym ogniu przez około 40 minut. Możesz też wykorzystać piekarnik – nagrzej go do 120°C i umieść w nim słoiki na około 20 minut.

Na koniec zapasteryzuj domowe przetwory. Słoiki odwróć do góry dnem, przykryj je grubym kocem i pozostaw do całkowitego ostudzenia.