Czyszczenie okapu – podstawa to regularność
Okap narażony jest nie tylko na działanie wilgoci i tłuszczu, ale również takie zabrudzenia, jak chociażby kurz. Im dłużej zwlekamy z jego czyszczeniem, tym trudniej będzie usunąć powstałe osady. Brudny okap nie tylko staje się nieestetyczny i szpeci kuchnię, ale przede wszystkim nie spełnia swoich funkcji w zadowalającym stopniu: przestaje skutecznie filtrować powietrze, eliminować nieprzyjemne zapachy, tłuszcz, parę wodną i inne cząsteczki. Regularne czyszczenie okapu kuchennego to gwarancja, że przygotowywanie potraw nie będzie uciążliwe, a przykre zapachy nie będą wydostawały się do innych pomieszczeń w mieszkaniu – zwłaszcza kiedy mamy salon z otwartą kuchnią.
To ważne, by pamiętać nie tylko o wyczyszczeniu elementów zewnętrznych, ale również filtrów. Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej powinno więc obejmować i odtłuszczanie całego korpusu urządzenia, i dorowadzenie filtrów do idealnego stanu. Nowoczesne filtry do okapów mają formę aluminiowych paneli, które można myć pod bieżącą wodą, używając łagodnych detergentów albo stosując równie skuteczne domowe sposoby. To bardzo wygodne rozwiązanie, gwarantujące wieloletnią bezkosztową pracę okapu.
Jak wyczyścić okap kuchenny?
W naszych domach obecne są różne rodzaje okapów, a w zależności od posiadanego modelu inny będzie sposób jego czyszczenia.
Jak wyczyścić filtr z okapu?
Stare modele okapów mają filtry węglowe albo ze specjalnej chłonnej bibuły (podobnej do tej stosowanej w filtrach do ekspresów przelewowych), co uniemożliwia ich mycie – trzeba je po prostu wymieniać. Filtrów węglowych nie da się wyczyścić. Należy je wymieniać co 3–6 miesięcy w zależności od tego, jak często i jak intensywnie eksploatowany jest okap. Granulat węgla zawarty w filtrze ma ograniczone zdolności pochłaniania i neutralizowania zapachów i tłuszczu, dlatego w pewnym momencie po prostu przestaje spełniać swoją rolę.
Filtry metalowe można po prostu zdemontować i oczyścić. Ich wyjmowanie i zakładanie nie sprawia najmniejszych kłopotów. Uwaga: metalowy filtr przeciwtłuszczowy to cała kratka od okapu – nie należy próbować jej rozkładać na czynniki pierwsze i doszukiwać się w środku dodatkowego filtra węglowego czy papierowego. Kratkę taką po prostu myjemy detergentem albo sodą czy octem, suszymy i zakładamy ponownie.
Czyszczenie okapu – czego użyć?
Do czyszczenia korpusu okapu oraz filtrów można zastosować gotowe produkty, można też zdecydować się na sprawdzone domowe metody. Wszystkie są równie skuteczne, pod warunkiem, że czyścimy okap regularnie.
Jeżeli dbamy o okap i nie dopuszczamy do powstawania zastarzałych zabrudzeń, metalowe filtry możemy także od czasu do czasu umyć w zmywarce.
Czyszczenie okapu sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona doskonale radzi sobie z osadami z tłuszczu oraz nieprzyjemnymi zapachami. W garnku, do którego zmieszczą się filtry, należy zagotować wodę z ok. 80–100 g sody i włożyć je do tego roztworu na kilkanaście minut. Można także przygotować papkę z sody, rozetrzeć ją na kratce filtra, poczekać, aż wchłonie zanieczyszczenia, a potem dokładnie filtr opłukać.
Czyszczenie okapu wodą i płynem do mycia naczyń
Nie ma konieczności poszukiwania specjalnych preparatów myjących przeznaczonych do okapów czy filtrów do okapów. Wystarczy użyć płynu do naczyń bądź detergentów do czyszczenia kuchenki i piekarnika, które rozpuszczają tłuszcz. Korpus okapu przecieramy szmatką nasączoną wodą i detergentem, a metalowe filtry możemy umyć pod bieżącą wodą. Jeśli są bardzo zatłuszczone i osadziła się na nich solidna warstwa kurzu, lepiej zanurzyć je na pół godziny w wodzie zmieszanej z detergentem, a następnie dokładnie opłukać.
Czyszczenie okapu wodą z octem
Równie skuteczny jak soda oczyszczona jest zwykły ocet spirytusowy. Ponieważ jego zapach jest drażniący, warto przygotować sobie roztwór wody z octem – najlepiej w proporcjach 1:1 – i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowanym preparatem można myc filtry i okap co kilka dni, żeby nie dopuścić do powstawania złogów tłuszczu i brudu.