Gotowanie wody to jedna z najczęściej wykonywanych w kuchni czynności, z tego względu czajnik wydaje się obowiązkowym elementem jej wyposażenia. Przed zakupem tego oczywistego sprzętu pojawia się jednak wiele wątpliwości, jak chociażby to, jaki model wybrać – elektryczny czy tradycyjny? Jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań?
Rodzaje czajników
Czajniki klasyczne (stawiane na palniku kuchenki) coraz częściej wypierane są przez czajniki elektryczne z bazą podłączaną bezpośrednio do gniazda sieciowego. O tym, który model wybierzemy, przesądza nasze przyzwyczajenie, wielkość kuchni czy wpływ użytkowanych AGD na rachunki za prąd.
Czajnik elektryczny – jaki wybrać?
Czajnik elektryczny gotuje wodę bardzo szybko, ale zużywa sporo energii (czajnik o mocy 2000 W zużywa dziennie ok. 0,66 kWh, co kosztuje 0,45 zł; rocznie daje to 240 kWh i koszt 164,25 zł). Jeśli zsumujemy zużycie energii przez wszystkie AGD, może się okazać, że tańsza jest eksploatacja czajnika klasycznego.
Wybierając czajnik elektryczny, należy także zwrócić uwagę na:
- Pojemność: najmniejsze czajniki elektryczne mogą mieć pojemność 0,5 litra i te doskonale nadają się do zabrania w podróż – w każdych warunkach, w których mamy dostęp do zasilania, uda nam się przygotować kubek gorącej herbaty albo zupy instant. Jeśli czajnik na co dzień służy wieloosobowej rodzinie, konieczna jest duża pojemność.
- Zabezpieczenia: dobrej klasy czajniki elektryczne automatycznie wyłączają się po zagotowaniu wody, mają zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem pustego czajnika. Pokrywa czajnika otwiera się wyłącznie po przyciśnięciu przycisku.
- Wskaźnik poboru wody z podziałką: umożliwia on nabranie takiej ilości wody, jaką akurat potrzebujemy zagotować.
Jaki czajnik wybrać?
Wybór czajnika to decyzja o tyle ważna, że jest to naczynie użytkowane bardzo często przez wszystkich domowników – także najmłodszych i najstarszych, czyli tych, w przypadku których bezpieczeństwo ma znaczenie szczególne.
Tym, co odróżnia czajniki elektryczne podłączane do gniazda sieciowego od czajników gotujących wodę na kuchence gazowej bądź indukcyjnej, jest:
- czas gotowania: czajnik elektryczny gotuje wodę szybciej,
- koszt eksploatacji: czajnik elektryczny jest droższy w eksploatacji,
- funkcjonalność: czajnik na kuchenkę nie zajmuje miejsca na blacie i nie blokuje gniazdka,
- bezpieczeństwo: czajnik elektryczny ma liczne zabezpieczenia, których nie znajdziemy w czajnikach tradycyjnych.
Dla kogo lepiej sprawdzi się czajnik elektryczny, a dla kogo gazowy?
- Czajnik elektryczny jest bezpieczniejszy w przypadku rodzin z małymi dziećmi (zabezpieczenia).
- Czajnik tradycyjny zadowoli osoby oszczędne.
- Czajnik elektryczny jest idealny jako element aranżacji kuchni nowoczesnej w industrialnym stylu.
- Czajnik tradycyjny świetnie wpisze się w aranżację rustykalną, skandynawską czy etniczną.
Źródła:
https://solgaz.eu/blog/jaki-czajnik-na-indukcje-warto-wybrac-6-najwazniejszych-cech/?gclid=Cj0KCQjw2MWVBhCQARIsAIjbwoPMF17OJWu4rUgMOEvwqmrdETWT3oZGI-uc__i5nfhrycz98UIt-PEaAiZpEALw_wcB
https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-czajnik-elektryczny-w-stylu-retro-ktory-wybrac.bhtml
https://mediamarkt.pl/jaki-czajnik-na-gaz-kupic-ktory-jest-najzdrowszy