Lubisz świeżo wyprane, pięknie pachnące i zachwycająco miękkie ubrania i domowe tekstylia? My również! Właśnie dlatego pralka kręci się u nas na okrągło!

Pralka jest jednym z najczęściej użytkowanych urządzeń AGD w niemal każdym domu. Intensywna eksploatacja to nie problem, pod warunkiem, że nie zapominasz o regularnej pielęgnacji i konserwacji pralki. Odpowiednio dobrane i właściwie przeprowadzone zabiegi pozwalają skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia awarii oraz optymalizować żywotność urządzenia.

Jak dbać o pralkę, by ta służyła Ci wiele lat? Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji i konserwacji urządzenia oraz sprawdzone tricki na ekologiczne i ekonomiczne czyszczenie pralki.

Regularne czyszczenie to podstawa

Wciąż stosunkowo często spotykamy się ze zdumieniem, gdy poruszamy temat czyszczenia pralek. Jak to, czyścić pralkę? Skoro w bębnie urządzenia jest woda i preparaty piorące, to pralka nie czyści się… przy okazji? Otóż nie! Oczywiście wnętrze pralki nie będzie brudne w standardowym rozumieniu tego słowa, a sam brud najczęściej nie będzie widoczny gołym okiem.

Zadaniem Twojej pralki jest usuwanie z Twoich ubrań i domowych tekstyliów różnego rodzaju zanieczyszczeń. To przede wszystkim kurz i rozmaite pyłki, ale również drobne okruszki i inne pozostałości jedzenia, a także mnóstwo paprochów niewiadomego pochodzenia. Podczas cyklu prania kurz i zabrudzenia zostaną usunięte z Twoich ubrań, a następnie wraz z wodą – odprowadzone z urządzenia. Ale… nie wszystkie!

Część drobin kurzu i brudu będzie się osadzać wewnątrz pralki, w szczelinach, otworach i przewodach. Efekt? Obniżona jakość prania i niższa efektywność usuwania zabrudzeń w kolejnych cyklach. Ponadto z pralki może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach. W skrajnych przypadkach w Twojej pralce mogą rozgościć się roztocza, które doskonale odnajdują się w wilgotnym i ciepłym środowisku!

Nowoczesne pralki wyposażone są w automatyczne programy czyszczenia, które sygnalizują Ci, że już czas na pielęgnację. Wystarczy, że włączysz odpowiedni program i Twoje urządzenie oczyści się samo! O co jeszcze należy zadbać w kontekście pielęgnacji i konserwacji pralki?

Czyszczenie elementów zewnętrznych i łatwo dostępnych

Pralka, jak każde inne urządzenie domowe i wszystkie meble, wymaga regularnego usuwania z jej powierzchni kurzu i pyłków. Podczas standardowych domowych porządków (choćby tych sobotnich) warto więc zajrzeć z miękką szmatka i delikatnym detergentem również do pomieszczenia, w którym stoi Twoja pralka.

Oczyszczenia będzie wymagała cała obudowa pralki wolnostojącej lub wszystkie zewnętrzne elementy pralki w zabudowie. Regularnie myć należy również komory dozujące proszek i płyn do prania (nawet jeśli stosujesz do prania kapsułki czy płyn umieszczany bezpośrednio w bębnie!). Miękką ścierką i łagodnym detergentem należy także przecierać uszczelki przy drzwiczkach urządzenia.

Co jeszcze? Zadbaj o drożność filtra, który we wszystkich modelach pralek jest elementem łatwo dostępnym – możesz go bez trudu wyjąć i wypłukać. Nowoczesne pralki i pralko-suszarki będą sygnalizować zapchanie się filtra. Warto jednak tę czynność inicjować samodzielnie, nawet jeśli nie pojawił się sygnał ze strony pralki! Im czystszy filtr, tym efektywniejsze jest odprowadzanie zanieczyszczeń z bębna pralki podczas prania.

Opisane wyżej prace przeprowadzaj minimum raz w miesiącu, robiąc to z maksymalną dokładnością. W przypadku mycia elementów zewnętrznych oraz uszczelek i filtra używaj wyłącznie wysokiej jakości preparatów myjących, bez drobinek ścierających i komponentów wybielających!

Środki czyszczące do pralek i suszarek

Dedykowane produkty do czyszczenia pralek

Profesjonalne czyszczenie pralki? Teraz możesz przeprowadzić je samodzielnie! W sklepach ze sprzętem AGD oraz w większości marketów i hipermarketów możesz kupić specjalistyczne preparaty przeznaczone do skutecznej, domowej pielęgnacji pralek. Produkty z tej kategorii dostępne są w zbiorczych i jednorazowych opakowaniach, najczęściej w postaci płynu.

To preparaty zaprojektowane z myślą o efektywnym usuwaniu wszelkich osadów oraz tłuszczu i bakterii z wnętrza pralek – bębna i poszczególnych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej urządzenia. Systematyczne stosowanie specjalistycznych środków tego typu zapewnia maksymalną higieniczność urządzenia, sprawiając, że jej użytkowanie jest komfortowe i wydajne, a żywotność pralki optymalnie wydłużona.