Wokół suszarek bębnowych narosło wiele mitów. Do niedawna powszechna była opinia o tym, że niszczą ubrania. Tymczasem wykorzystywane w prawidłowy sposób pielęgnują ubrania, ułatwiają prasowanie oraz eliminują chorobotwórcze drobnoustroje. Sprawdź, jakie ubrania można suszyć w suszarce, a czego lepiej do niej nie wkładać, aby nie uszkodzić tkanin.

Jak działa suszarka bębnowa?

Nowoczesna suszarka bębnowa to sprzęt, który przyda się w każdym domu. Zasada jej działania jest prosta – wentylator wtłacza do bębna ciepłe powietrze, które krąży, osuszając tkaniny. Następnie przez filtr trafia do skraplacza i dalej do odpływu kanalizacyjnego albo do specjalnego zbiornika, który należy regularnie opróżniać.

Na rynku dostępna jest również suszarka bębnowa z pompą ciepła. Wyróżnia ją zamknięty obieg – ciepłe powietrze, które wydostaje się poza bęben, jest ponownie wykorzystywane podczas kolejnych faz suszenia. W efekcie, o ile tradycyjna suszarka bębnowa suszy zwykle w temperaturze 70–80°C, o tyle w przypadku urządzenia z pompą ciepła jest to zaledwie 45°C. Dzięki temu dochodzi do mniejszego zużycia energii.

Skąd wiadomo, co suszyć w suszarce bębnowej? Oznaczenia na metkach

Suszarki do ubrań bębnowe zyskują coraz większe grono zwolenników. Zdecydowanie ułatwiają codzienne życie i oszczędzają czas. Opinia, że niszczą ubrania jest mitem. Jednak faktem jest to, że możemy uszkodzić tkaniny w suszarce. Dzieje się tak, gdy nie używamy suszarki we właściwy sposób.

Zanim włożymy ubrania do suszarki, warto zapoznać się z zaleceniami producenta w instrukcji obsługi. Podstawą jest także sprawdzanie oznaczeń na metkach elementów garderoby. Nie wszystkie tkaniny można bowiem suszyć w suszarce bębnowej. Jeżeli na metce znajdziemy symbol koła wpisanego w kwadrat, oznacza to, że ubrania można bezpiecznie włożyć do suszarki. Przekreślona ikona to znak, że nie powinniśmy tego robić. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skurczenia, rozciągnięcia, powstania przebarwień, a nawet całkowitego zniszczenia.

Na metce możemy także znaleźć symbol okręgu w kwadracie z kropkami w środku. Jedna oznacza, że ubrania powinniśmy suszyć wyłącznie w niskiej temperaturze. Natomiast dwie kropki wskazują na możliwość suszenia w wysokiej temperaturze.

Czego nie można suszyć w suszarce bębnowej? Oto przykłady ubrań i materiałów:

· biustonosze – tkanina, z której są wykonane (zwłaszcza koronka) jest delikatna, przez co może ulec uszkodzeniu, zaś gąbkowe podszycia stracą swój kształt, poza tym fiszbiny mogą się wysunąć i uszkodzić bęben,
· stroje kąpielowe – pod wpływem ruchów bębna mogą stracić elastyczność,
· rajstopy, pończochy – delikatny materiał może się splątać i uszkodzić,
· kożuchy – wysoka temperatura powoduje kurczenie się materiału,
· dżinsy – materiał ten nie lubi wysokich temperatur,
· ubrania z kryształkami, perełkami i cekinami – błyszczące ozdoby mogą zostać oderwane lub się roztopić wskutek działania wysokiej temperatury,
· ubrania z elastanu – materiał traci elastyczność,
· maty do kąpieli wykonane z gumy – mogą się całkowicie zniszczyć i rozpaść, a nawet spowodować pożar!

Jakie ubrania można suszyć w suszarce bębnowej?

Co suszyć w suszarce bębnowej? Dotyczy to zdecydowanej większości ubrań. Do suszarki bez obaw możemy włożyć m.in.:

· tkaniny naturalne – bawełna, wełna, len, kaszmir, wiskoza,
· ubrania, jak – koszulki, koszule, bluzy, spodnie dresowe, skarpetki, legginsy, sukienki, spódnice, odzież sportowa,
· bieliznę (ale nie koronkową),
· buty, np. tenisówki,
· ręczniki,
· pościel, nawet wypełnioną pierzem, ale należy suszyć ją w niskiej temperaturze
· i wiele innych.

Suszenie w suszarce bębnowej – rzeczy, które należy ostrożnie suszyć w urządzeniu

Warto nie tylko wiedzieć to, co można suszyć w suszarce bębnowej, ale też zdawać sobie sprawę, że podczas suszenia niektórych ubrań i tkanin należy zachować szczególną ostrożność. Przykładowo, poliester i inne sztuczne tkaniny najlepiej suszyć w niskiej temperaturze. Z kolei jedwab, wełna, kaszmir i inne tkaniny delikatne mają skłonność do kurczenia i zniekształceń. Zalecane jest suszenie w niskiej temperaturze, z zastosowaniem specjalnego programu. Wkładając kurtki puchowe, kołdry czy buty należy wybrać odpowiedni program.

Aby ułatwić suszenie ubrań i nie martwić się o problematyczne materiały, warto wybrać zaawansowane technologicznie suszarki bębnowe Bosch. Posiadają one liczne rozwiązania, które pozwalają w jeszcze bezpieczniejszy sposób wysuszyć różnego typu tkaniny i odzież. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła suszą w niskiej temperaturze, co jest przyjazne dla tkanin oraz oszczędza energię.

Warto wspomnieć, że suszarki do ubrań Bosch dzięki systemowi AutoDry zapewniają doskonałą ochronę tkanin. Automatyka sensorowa monitoruje temperaturę i stan wilgotności wsadu podczas całego cyklu suszenia, zaś system SensitiveDrying dopasowuje sposób suszenia do typu tekstyliów. Praktyczne są również programy dedykowane do konkretnych materiałów, takich jak wełna, pierze/puch, syntetyki czy kurtki z wodoodporną membraną.

Dużym ułatwieniem jest tryb umożliwiający suszenie odzieży wykonanej z różnych materiałów (Mix). Użytkownicy doceniają również programy wykorzystujące parę wodną, która redukuje zagniecenia, przez co skraca się czas prasowania. Pozwala też odświeżyć ubrania, bez konieczności ich prania.

Suszarki do ubrań marki Bosch traktują ubrania wyjątkowo i pozwalają wysuszyć nawet najbardziej wymagającą odzież bez obaw o jej zniszczenie. Delikatne suszenie sprawia, że tkaniny stają się miękkie, puszyste i pozbawione zagnieceń.

Jak suszyć ubrania w suszarce bębnowej?

Prawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej sprawia, że nasze ubrania są pielęgnowane w najlepszy sposób i z pewnością nie ulegną zniszczeniu. Dlatego pamiętajmy o stosowaniu się do kilku prostych zasad. Oto najważniejsze z nich:

· sprawdzamy zalecenia umieszczone na metkach ubrań,
· sortujemy ubrania przed włożeniem ich do suszarki,
· nie wrzucamy ubrań poplątanych, najlepiej wkładać je pojedynczo,
· zapinamy zamki błyskawiczne, guziki, haftki czy inne pętelki,
· opróżniamy kieszenie,
· prostujemy kołnierzyki i rękawy,
· wybieramy odpowiedni program, dostosowany do danego typu tkanin,
· nie przepełniamy bębna, do suszarki wkładamy taką ilość ubrań, jaką zaleca producent,
· zadbajmy również o żywotność samej suszarki i sprawdźmy, czy w bębnie nie ma żadnych ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić sprzęt i ubrania.

Aby suszenie przebiegło bez zakłóceń, zadbaj również o utrzymanie suszarki w nienagannym stanie. Przed włożeniem ubrań do bębna upewnij się, że odzież nie jest zabrudzona, a także nie znajdują się na niej resztki sierści czy włosy. Tego typu zanieczyszczenia mogą osadzać się na różnych elementach suszarki, szczególnie na filtrze, i z czasem doprowadzić do spadku wydajności, a nawet uszkodzenia sprzętu.

Pamiętaj też o regularnej konserwacji suszarki. Filtr zamontowany pod drzwiami urządzenia czyść po każdym użyciu urządzenia, natomiast filtr skraplacza co kilka cykli. Gdy na wyświetlaczu pojawią się kody błędów, od razu sprawdź w instrukcji obsługi, co one oznaczają. Szybka reakcja pozwoli uchronić sprzęt przed bardziej kosztownymi usterkami.

Suszarka bębnowa do ubrań znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie, a także sprawia, że ubrania dłużej zachowują swój dobry stan i wyglądają jak nowe. Pod warunkiem, że używamy jej we właściwy sposób i wiemy, co suszyć w suszarce bębnowej.

Źródła:
1. https://www.bosch-home.pl/poznaj-marke-bosch/blog/czego-nie-suszyc-w-suszarce-bebnowej
2. https://north.pl/baza-porad/ubrania-mozna-suszyc-w-suszarce/
3. https://maxelektro.pl/poradniki/suszarka-bebnowa-na-pranie-jak-suszyc-w-niej-ubrania,384.html
4. https://www.bosch-home.pl/produkty/pranie-i-suszenie/suszarki-do-ubran