Przyjęcia są fantastyczne, ale bycie gospodarzem może wymagać nie lada pracy. Jak zminimalizować stres i zmaksymalizować przyjemność? Twoim największym sprzymierzeńcem jest planowanie. Im mniej czasu musisz spędzić w kuchni, tym więcej czasu będziesz mieć na dobrą zabawę ze swoimi bliskimi. Te wskazówki i porady pomogą Ci wydać bezstresowo przyjęcie, jakby zrobił to zawodowiec.
Zacznij planować z wyprzedzeniem
8 – 6 tygodni wcześniej: wybierz datę. Bycie elastycznym zagwarantuje znalezienie terminu odpowiadającego większości gości, jeśli nie wszystkim.
Ułóż eklektyczną listę gości. Najlepsze przyjęcia przy kolacji to zazwyczaj takie, gdy goście mają różne zainteresowania i pochodzą z różnych środowisk.
Wybierz zaproszenia na przyjęcie. Indywidualny projekt pomoże nadać ton Twojemu przyjęciu, niezależnie od tego, czy ma być ono wyrafinowane, zwyczajne, tematyczne czy też innego rodzaju. Nie zapomnij zamieścić informacji, takich jak Twój numer telefonu, adres e-mail i termin potwierdzenia, jeśli jest konieczne. Pomoże Ci to zaplanować ilość jedzenia i napojów, jakie będą potrzebne.
Stwórz menu, które zachwyci wszystkich
4 tygodnie wcześniej: Zdecyduj co podać i ugotuj testowy posiłek, aby upewnić się, że wszystko się uda. Nie wykorzystuj swojego przyjęcia jako okazji, do wypróbowania czegoś po raz pierwszy. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zapytaj gości o ich alergie, nietolerancje pokarmowe i inne ograniczenia dietetyczne, abyś mógł zaplanować menu odpowiednie dla wszystkich.
Po ustaleniu menu, sprawdź, czy masz odpowiednią zastawę. Wykorzystaj ładny półmisek na przystawki, specjalny koszyk na chleb, małe miseczki na masło do chleba itp. Chcesz wprowadzić trochę różnorodności? Możesz wybrać nietuzinkowe półmiski. A połączenie nowoczesnych elementów z naczyniami vintage, także podniesie atrakcyjność Twojej zastawy.
Wybierz aperitif i alkohol deserowy, napoje alkoholowe i bezalkoholowe i postaraj się mieć pod ręką jakieś alternatywy. Nie jesteś znawcą win? Poproś o radę, by dobrać doskonałe wino i właściwe do niego kieliszki.
Cukier, słodkości i inne przyjemności. Co może być lepsze, niż rewelacyjny deser na zakończenie stylowego wieczoru? Na przykład, chrupiący i kremowy crème brûlée lub owocowy sernik z miodem Manuka i malinami.
Pomyśl o dekoracjach i zastawie
2 tygodnie wcześniej: Pomyśl o dekoracjach. Jeśli potrzebujesz jakiś przyciągających oko detali, nie muszą być one drogie. Jest mnóstwo twórczych i sprytnych pomysłów na dekoracje, które można wykonać samodzielnie.
Upewnij się, że masz wystarczającą ilość talerzy, szklanek, widelców itd.
Schludnie wyglądający stół jest zawsze pomocny, kiedy dochodzi do rozmów pomiędzy obcymi sobie ludźmi.
Jest to także dobry moment, aby wysłać gościom przypomnienie o przyjęciu.
Ułóż doskonały plan usadowienia gości przy stole i listę utworów muzycznych, aby stworzyć nastrój
1 tydzień wcześniej: Rozważ osobowość swoich gości i spróbuj posadzić mężczyzn naprzemiennie z kobietami, aby stworzyć dobrą podstawę do rozmów. Upewnij się, że każdy ma wystarczającą ilość miejsca.
Stwórz własny ulubiony podkład muzyczny, jeśli jeszcze go nie masz. Ale muzyka nie powinna zdominować rozmów przy kolacji.
Zrób zakupy spożywcze
3 dni wcześniej: Kup z wyprzedzeniem tyle artykułów spożywczych ile tylko możesz i przygotuj listę jedzenia, które będziesz musiał kupić świeże, na przykład ryby, mięso, chleb, warzywa, owoce i kwiaty.
Zrób co tylko możesz, dzień wcześniej.
1 dzień wcześniej: Przygotuj dekoracje, nakryj stół i przygotuj kuchnię. Pomyśl, co możesz zrobić wcześniej; to zmniejszy stres związany z byciem gospodarzem. Jeśli Twój deser wymaga pozostawienia na kilka godzin, idealnie będzie przygotować go poprzedniego dnia.
Zacznij gotować wcześnie
Dzień przyjęcia: Pomyśl z okładem ile czasu potrzebujesz na ugotowanie wszystkiego i dodaj godzinę. Jeśli coś pójdzie nie tak, musisz mieć rezerwę czasową, żeby to naprawić.
Teraz jest czas na dokończenie dekoracji, wystawienie przekąsek i przygotowanie napojów. Możesz także przyciemnić światło i włączyć muzykę.
Stolik z napojami – gdzie goście mogą obsłużyć się sami po przyjściu – odciąża Cię od dodatkowych obowiązków. Zadbaj o napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz dodatki, lód i szklanki, czy kieliszki. Nie zapomnij o wodzie.
Powitaj gości i rozpocznij przyjęcie
Czas na przyjęcie: Zaczekaj na przybycie wszystkich gości i daj im czas na zaaklimatyzowanie się. Następnie możesz zacząć serwować aperitif. Podaj przybywającym gościom wyraźne wytyczne i zarezerwuj drobne zajęcia dla tych, którzy przyjdą wcześniej.
Rzutka konwersacja, to podstawa Twojego przyjęcia. Przedstaw sobie gości nawzajem, dodając pozytywne, interesujące fakty o każdej osobie. Dzięki temu, gościom będzie łatwiej nawiązać rozmowę i uniknąć niezręcznej ciszy.
Zmiana miejsca pozwala gościom rozprostować nogi i zmienić partnerów rozmów. Dlatego podawaj aperitif w salonie, kolację w jadalni, a napoje deserowe na tarasie.
Skończyłeś już wszystkie przygotowania, więc teraz odpręż się i baw się dobrze. W końcu to jest przyjęcie! I odpuść sobie perfekcję. Masz absolutne prawo, nie być ideałem.