Na miejsca, gotowi, siejemy

Na miejsca, gotowi, siejemy

Przywieź trochę ziemi, nawozu, rękawiczki ogrodnicze i małą łopatkę ze sklepu ogrodniczego, abyś mógł zacząć planować i siać na początku ciepłego sezonu (około marca). Na początek możesz zajadać się ogórkami, botwinką, pomidorami, marchewkami lub cukinią, które można uprawiać i jeść w czasie ciepłego sezonu (od lipca do października). Jeśli uprawiasz warzywa na balkonie, zazwyczaj możesz kupić paczuszki z nasionami większości odmian warzyw. Polecamy wysiać nasiona i pozwolić im wykiełkować na przykład w pojemniku na jajka, a następnie ostrożnie przenieść sadzonki warzyw do skrzynek i ustawić je na balkonie lub na parapecie.

Właściwe miejsce

Właściwe miejsce

Upewnij się, że Twoje rośliny uzyskają odpowiednią wielkość. Doniczki lub skrzynki nadają się do upraw na balkonie. Sprawdź najlepszą lokalizację dla każdego gatunku warzyw. Na przykład cukinie, papryki i pomidory lubią miejsca nasłonecznione. Sałata, pory, szpinak i botwina wolą cień. Ponadto upewnij się, że w doniczkach są otwory odprowadzające wodę.

Pora na sałatę

Pora na sałatę

Dla początkujących hodowców świetnym wyborem jest sałata. A parapety i balkony bardzo ułatwiają zbieranie i krojenie sałaty. Skrzynki z warzywami należy ustawiać w nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu, ale nigdy w pełnym słońcu lub zbyt wysokich temperaturach. Sałata wymaga także nieco przestrzeni, by mogła rosnąć. Upewnij się, że między sadzonkami zachowane są odstępy około 20 cm i zbieraj swoją sałatę, gdy osiągnie wysokość około 10 cm.

Czerwone, czerwone pomidory

Czerwone, czerwone pomidory

Niezależnie od tego, jakie wolisz pomidory, koktajlowe czy duże i czerwone, są one warzywem, którego uprawa na balkonie nie nastręcza problemów. Oto jak podjąć próbę uprawy pomidorów bez użycia z nasion. Włóż kilka plasterków pomidora, wraz z pestkami, do garnka. Przykryj je ziemią, regularnie podlewaj i ustaw garnek w nasłonecznionym miejscu. Podlewając krzaczki pomidorów, upewniaj się, że cała woda trafia na korzenie i glebę, a nie na pozostałą część rośliny.

Zioła kochają słońce

Zioła kochają słońce

Świeże zioła doskonale rosną także we wnętrzach. Bazylia, szczypiorek, zielona pietruszka, majeranek, oregano i lubczyk uwielbiają rosnąć na każdym pełnym światła parapecie. Codziennie spryskuj je wodną mgiełką, a następnie obracaj je tak, by nie były przez cały czas zwrócone w stronę słońca. Coraz większą popularność zyskuje także mięta, ale ona woli bardziej zacienione miejsca. Możesz także spróbować samodzielnie wyhodować imbir w doniczce ustawionej w ciepłym miejscu. Trwa to nieco dłużej, ale zawsze będziesz mieć go pod ręką.

Na topie: pionowe ogrody

Na topie: pionowe ogrody

Uprawa warzyw w pionowym ogrodzie zyskuje rosnącą popularność, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Naturalnie zapewnia to dużą oszczędność miejsca i schludny wygląd. W pionowych ogrodach chętnie rosną kwiaty i sukulenty takie jak aloes oraz sałata, kapusta, a także większość ziół. Aby samemu stworzyć taki ogród, przymocuj wąskie doniczki koszykowe, jedna nad drugą, na zewnętrznej ścianie lub drewnianej kracie. Możesz nawet wykorzystać plastikowe butelki. Przetnij je na pół, napełnij połówki ziemią, następnie powieś pionowo lub poziomo i zasadź w nich wybrane przez siebie gatunki sałaty.

MyBosch

Zarejestruj się bezpłatnie i zyskaj niezliczone korzyści!

Nasz serwis

Niezrównana obsługa – przed i po zakupie.

+49 89 4590-00

bosch-infoteam@bshg.com

Poznaj markę Bosch

Odkryj jakość, doskonałość i niezawodność.

Znajdź sklep

Znajdź najbliższe sklepy lub serwisy fabryczne.